«ΕΞΑΣΤΕΡΗ»… μπά(ρ)τσα στο «τσίρκο» της Καταλονίας!

-

Από την… κόλαση επέστρεψε ο Παναθηναϊκός στο ΟΑΚΑ, αφού στο 1ο ημίχρονο βρέθηκε πίσω ακόμη και με 15 πόντους, αλλά στην επανάληψη… ντύθηκε «Εξάστερος», εξαφάνισε τη Μπαρτσελόνα της διαιτητικής εύνοιας και της… ηλεκτροπληξίας σε κάθε επαφή και της «έκλεψε» τη 2η θέση στη βαθμολογία*!

Παναθηναϊκός AKTOR (Αταμάν): Γκραντ, Ναν, Γκριγκόνις, Μήτογλου, Λεσόρ
Μπαρτσελόνα (Γκριμάου): Πάρκερ, Γιοκουμπάιτις, Σατοράνσκι, Κάλινιτς, Βέσελι

Τα δεκάλεπτα: 20-23, 34-46, 60-61, 89-81

Ένα… κλικ πιο γρήγορη και στις δύο πλευρές του παρκέ εμφανίστηκε η Μπαρτσελόνα στο ΟΑΚΑ στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Οι παίκτες του Αταμάν έδειχναν ανήμποροι να ακολουθήσουν τους «μπλαουγκράνα» αμυντικά και αυτό κόστισε στο 1ο δεκάλεπτο, με τον «Εξάστερο», ωστόσο, να παραμένει πολύ κοντά στην ομάδα του Γκριμάου χάρη στα όσα έκανε επιθετικά. Η διαφορά έφτασε ακόμη και στους 6 πόντους (11-17, 7′), όμως ο Παναθηναϊκός τη… μάζεψε στο φινάλε της 1ης περιόδου για το 20-23.

Στο 2ο δεκάλεπτο τίποτα δεν πήγε καλά για τον Παναθηναϊκό. Οι «πράσινοι» όχι μόνο δεν διόρθωσαν τα αμυντικά τους προβλήματα, αλλά παράλληλα επιθετικά τα έκαναν… θάλασσα. Πολλά χαμένα ελεύθερα τρίποντα και αρκετά λάθη άνοιξαν πολύ την ψαλίδα μεταξύ των δύο ομάδων, με το «Τριφύλλι» να βρίσκεται να κυνηγά διαφορά 15 πόντων (24-39, 15′) και τον Γουίλι Ερνανγκόμεθ να έχει κάνει τη μεγαλύτερη ζημιά από πλευράς φιλοξενούμενων. Στα τελευταία λεπτά της 2ης περιόδου οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να διασκεδάσουν τις εντυπώσεις και να επιστρέψουν στο παιχνίδι, αλλά το μόνο που κατάφεραν ήταν να οδηγηθούν στα αποδυτήρια όντας πίσω με -12 για το 34-46 του 1ου ημιχρόνου.

Ήταν εμφανές πως αν δεν άλλαζαν πολλά πράγματα ριζικά στην αμυντική λειτουργία του Παναθηναϊκού στο 2ο ημίχρονο, δύσκολα θα μπορούσαν οι γηπεδούχοι να διεκδικήσουν το οτιδήποτε από το παιχνίδι. Στα πρώτα λεπτά του 3ου δεκαλέπτου ο «Εξάστερος» μείωσε στο -8 (42-50, 23′) και επανέφερε τη διαφορά σε μονοψήφιες διαστάσεις, αφού άρχισαν να μπαίνουν τα σουτ με τον Ναν να πρωταγωνιστεί, ενώ ο Σλούκας με φοβερή ενέργεια έφτασε το «Τριφύλλι» στο -6 (44-50, 24′), αναγκάζοντας σε τάιμ άουτ τον Γκριμάου. Παρόλα αυτά, η διακοπή δεν άλλαξε το μομέντουμ. Ο εξαιρετικός Παναθηναϊκός της 3ης περιόδου δεν είχε σταματημό. Το -6 έγινε -5 και το -5 έγινε +1 (56-55, 28′), με Σλούκα, Γκριγκόνις και Γκραντ να συνθέτουν ένα εξαιρετικό επιθετικό σχήμα. Έτσι, το τελευταίο δίλεπτο στο 3ο δεκάλεπτο μετατράπηκε σε δυνατό μπρα ντε φερ, με τη Μπαρτσελόνα να ολοκληρώνει στο 60-61, αλλά με τον Παναθηναϊκό να έχει πλέον φτάσει το παιχνίδι εκεί που ήθελε μετά την ανάπαυλα.

Όπως διαφαινόταν, η πίεση είχε μεταφερθεί στους Καταλανούς. Αυτό ακριβώς προσπάθησε να αξιοποιήσει η ομάδα του Αταμάν, που με έναν δαιμόνιο Σλούκα στα πρώτα λεπτά του 4ου δεκαλέπτου όχι απλά πέρασε μπροστά ξανά στο σκορ, αλλά έφτασε με στυλ στο +6 (76-70, 35′), έχοντας πια μια χρυσή ευκαιρία στα χέρια της. Μάλιστα, αργότερα οι «πράσινοι» με εκπληκτικό μπάσκετ σε όλα τα επίπεδα έφτασε ακόμη και το +10 (83-73, 38′), έχοντας πλέον «κλειδώσει» τη νίκη» και παίζοντας για τη διαφορά της 2ης θέσης (8 πόντοι από την ήττα στην Ισπανία). Στα 41.3″ ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε για πρώτη φορά με +13 (89-76, 39′), παίζοντας σαν να είναι βγαλμένος από τα καλύτερα μπασκετικά όνειρα των φιλάθλων του. Παρόλα αυτά, με ένα εξαιρετικά αμφιλεγόμενο σφύριγμα στα 1.2″, η Μπαρτσελόνα μπόρεσε να μειώσει, αλλά όχι και να στερήσει από τους γηπεδούχους το πλεονέκτημα στην ισοβαθμία*! Τελικό 89-81 και θριαμβευτής «Εξάστερος».

*Με νίκη 8 πόντων στο ΟΑΚΑ ο Παναθηναϊκός μάτσαρε την ήττα 8 πόντων στην Ισπανία και λόγω της συνολικής διαφοράς πόντων ξεπερνά τη Μπαρτσελόνα στην ισοβαθμία.

Κώστας Σλούκας. Ανεξαρτήτως στατιστικής, ανεξαρτήτως αριθμών… Ο αρχηγός του Παναθηναϊκού ήταν αυτός που με το δικό του… κουμπί το μομέντουμ του παιχνιδιού γύρισε για τα καλά προς το μέρος των γηπεδούχων. Πραγματικά, ηγετική εμφάνιση.

Παναγιώτης Καλαϊτζάκης. Έπαιξε ελάχιστα, κυρίως για να παίξει άμυνα και ενδεχομένως να βοηθήσει στο τρίποντο. Δυστυχώς, δεν έκανε τίποτα καλά από όλα τα παραπάνω και δεν μπόρεσε να ξεκουράσει περισσότερο τον Γκριγκόνις.

Δείτε εδώ τα στατιστικά των παικτών των δύο ομάδων.