«Ερυθρόλευκο»… ριφιφί, «έκλεψαν» το Super Cup από τους «πράσινους»!

-

Με διαιτησία με «άρωμα» από το περσινό Game 4 πρωταθλήματος στο ΣΕΦ, ο Παναθηναϊκός έπαιξε απέναντι σε… 8 στον τελικό του Super Cup, λυγίζοντας στο τέλος (85-86).

Παναθηναϊκός AKTOR (Εργκίν Αταμάν): Γκραντ, Ναν, Παπαπέτρου, Μήτογλου, Λεσόρ
Ολυμπιακός (Γιώργος Μπαρτζώκας): Γκος, Ντόρσεϊ, Φουρνιέ, Βεζένκοφ, Ράιτ

Τα δεκάλεπτα: 16-21, 38-45, 62-63, 85-86.

Το πρώτο δεκάλεπτο του τελικού του Super Cup ανάμεσα στον Παναθηναϊκό και τον Ολυμπιακό ήταν γεμάτο ένταση και δυνατές φάσεις, με τον Ολυμπιακό να προηγείται με 16-21 στο τέλος της περιόδου. Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Ράιτ να κερδίζει φάουλ και να ευστοχεί σε μία από τις δύο βολές, ανοίγοντας το σκορ για τον Ολυμπιακό.

Ο Λεσόρ ισοφάρισε για τον Παναθηναϊκό με κάρφωμα και στη συνέχεια έκλεψε την μπάλα, ανεβάζοντας το σκορ σε 3-1. Ακολούθησε τρίποντο του Φουρνιέ για το 3-4, ενώ ο Ντόρσεϊ ανέβασε τη διαφορά στο 3-7 με εύστοχο τρίποντο. Ο Ναν απάντησε για τον «Επτάστερο» με δικό του τρίποντο, μειώνοντας σε 6-7, αλλά ο Ντόρσεϊ ξαναχτύπησε για το 6-10.

Ο Ράιτ κάρφωσε για το 6-12, ωστόσο οι «πράσινοι» βρήκαν απαντήσεις με τον εκπληκτικό Σλούκα και τον Γκριγκόνις, μειώνοντας τη διαφορά. Ο Ολυμπιακός διατήρησε τον έλεγχο κατά κύριο λόγο με την ευστοχία του Ντόρσεϊ, ο οποίος με 4/4(!) τρίποντα διαμόρφωσε το 14-21 λίγο πριν το τέλος της περιόδου. Ο Χουάντσο με δικό του καλάθι μείωσε το σκορ σε 16-21, κλείνοντας την πρώτη περίοδο με τον Ολυμπιακό να έχει το προβάδισμα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Γκραντ ξεκίνησε με ένα δίποντο για τον Παναθηναϊκό, μειώνοντας σε 18-21, ενώ ο Βιλντόζα απάντησε αμέσως για τον Ολυμπιακό, κάνοντας το 18-23. Ο Γιουρτσεβέν κέρδισε φάουλ και ευστόχησε στις δύο βολές, μειώνοντας σε 20-23, αλλά ο Πετρούσεφ απάντησε άμεσα με βολές, ανεβάζοντας το σκορ στο 20-25. Ο Ναν, με επιμονή, σκόραρε και μείωσε σε 22-25, ωστόσο ο Πετρούσεφ διατήρησε το προβάδισμα του Ολυμπιακού στο 22-27.

Ο Γκριγκόνις σημείωσε τρίποντο για τον Παναθηναϊκό, μειώνοντας σε 27-29, αλλά ο Πετρούσεφ με νέο δύσκολο καλάθι ανέβασε ξανά τη διαφορά στο 27-32. Ο Ναν σκόραρε και πάλι για να κάνει το 29-32, αλλά ο Ντόρσεϊ ευστόχησε σε βολές, αυξάνοντας το προβάδισμα των «ερυθρολεύκων» στο 29-34.

Ο Σλούκας με καλάθι και φάουλ μείωσε σε 33-34, αλλά ο Ντόρσεϊ συνέχισε να είναι ασταμάτητος, ευστοχώντας για το 33-36. Ο Βεζένκοφ πρόσθεσε ένα τρίποντο, κάνοντας το 33-41, όμως ο Λεσόρ μείωσε σε 35-41 λίγο αργότερα. Ο Σλούκας έκλεισε τη διαφορά με ένα ακόμα τρίποντο, μειώνοντας σε 38-43, αλλά ο Πίτερς ευστόχησε στην τελευταία φάση της περιόδου για να διαμορφώσει το σκορ του ημιχρόνου, 38-45.

Στην τρίτη περίοδο ο «Επτάστερος» προσπάθησε να ανατρέψει το προβάδισμα του Ολυμπιακού, με τον Σλούκα να σκοράρει γρήγορα για το 40-45 και τον Ράιτ να απαντά για τον Ολυμπιακό με 40-47. Ο Λεσόρ έκανε αισθητή την παρουσία του με δυνατά καρφώματα και μπλοκ, μειώνοντας το σκορ σε 42-47 και λίγο αργότερα σε 42-48 με τεχνική ποινή να δίνεται στον Εργκίν Αταμάν.

Ο Ολυμπιακός απάντησε με τρίποντο του Γκος, ανεβάζοντας το σκορ σε 44-52, ενώ ο Σλούκας σκόραρε για να μειώσει σε 46-52. Ο Παναθηναϊκός δεν έμεινε πίσω, με τον Γκραντ να μειώνει περαιτέρω σε 48-52, ενώ η δυναμική άμυνα των «πρασίνων» έφερε δύο συνεχόμενα καλάθια από τον Γκριγκόνις, ο οποίος σκόραρε από τα 6,75μ. και έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του με 56-55. Ο Πετρούσεφ συνέχισε να κρατάει ζωντανό τον Ολυμπιακό και σκόραρε για το 56-57.

Ο Γκριγκόνις με νέο τρίποντο έκανε το 62-57, όμως ο Βεζένκοφ με διαδοχικά καλάθια μείωσε τη διαφορά για τον Ολυμπιακό, κλείνοντας την περίοδο με 62-63 υπέρ των Πειραιωτών.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το ματς εξελίχθηκε σε πραγματικό θρίλερ. Ο Ολυμπιακός πήρε αρχικά τον έλεγχο με τον Βεζένκοφ να σκοράρει κρίσιμα καλάθια, ενώ ο Πετρούσεφ πρόσθεσε δυναμικά καλάθια για να διατηρήσει τους ερυθρόλευκους» μπροστά. Ο Παναθηναϊκός δεν έμεινε πίσω, με τον Λεσόρ και τον Ναν να σκοράρουν σημαντικά καλάθια που κράτησαν την ομάδα κοντά στο σκορ.

Με το παιχνίδι να πλησιάζει προς το τέλος, ο Σλούκας μείωσε σε 75-79 με εντυπωσιακό καλάθι, ενώ ο Γκριγκόνις με βολές κράτησε το «Τριφύλλι» στη μάχη. Ωστόσο, ένα τρίποντο του Βεζένκοφ έκανε το σκορ 75-84, βάζοντας τον Ολυμπιακό σε πλεονεκτική θέση.

Ο Ναν χτύπησε ξανά με τρίποντο στην τελευταία στιγμή του αγώνα, μειώνοντας το σκορ σε 85-86, αλλά δεν έμενε ουσιαστικά καθόλου χρόνος για τον Παναθηναϊκό να ολοκληρώσει την ανατροπή, με τον Ολυμπιακό να κατακτά έτσι το Super Cup.

Ο Κώστας Σλούκας ήταν ΜΑΓΙΚΟΣ στον τελικό, αλλάζοντας πολλές φορές το ρυθμό υπέρ του Παναθηναϊκού, κυρίως με μεγάλα σουτ από μακριά. Με το ξεκίνημα της σεζόν, ο αρχηγός δείχνει ξανά σε τι επίπεδα θα κινηθεί και φέτος σε Ελλάδα και Ευρώπη. Από κοντά και ο Μάριους Γκριγκόνις.

Ο Ντίνος Μήτογλου δεν ήταν στα συνηθισμένα του υψηλά στάνταρ, με αρκετά λάθη και χωρίς να καταφέρει να κάνει ιδιαίτερο impact στην επίθεση του «Επτάστερου».

Δείτε εδώ τα στατιστικά των παικτών των δύο ομάδων.