Έπεσε… μαχόμενος στη Βαρκελώνη!

-

Σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες και στα χαμένα ριμπάουντ, ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε να βγει νικητής, με τη Μπαρτσελόνα να παίρνει τη νίκη με σκορ 98-86.

Οι αρχικές πεντάδες

Μπαρτσελόνα: Κούριτς, Σμιτς, Χάνγκα, Μίροτιτς, Τόμιτς
Παναθηναϊκός: Καλάθης, Φριντέτ, Παπαπέτρου, Τόμας, Παπαγιάννης

Τα δεκάλεπτα: 28-23, 55-47, 71-65, 98-86

Το παιχνίδι

Με οδηγό της τα ριμπάουντ σε άμυνα κι επίθεση, η Μπαρτσελόνα ξεκίνησε εξαιρετικά δυναμικά την αναμέτρηση, σε αντίθεση με τον Παναθηναϊκό που φάνηκε να ολιγωρεί. Έτσι, οι “μπλαουγκράνα” έφτασαν σύντομα σε νταμπλ σκορ (14-7, 4′), αλλά και στο +9 στη συνέχεια (16-7, 5′). Μετά τα μέσα της 1ης περιόδου το “Τριφύλλι” είχε ένα καλό δίλεπτο κατά το οποίο μπόρεσε να μειώσει στο -6 (21-16, 7′), όμως η συνέχεια μέχρι το φινάλε του 1ου δεκάλεπτου ήταν… τραγική, όμως η διαφορά υπέρ των γηπεδούχων δεν ξέφυγε. Αυτό συνέβη χάρη στον Ράις, ο οποίος ευφυέστατα κέρδισε φάουλ για τρεις βολές από τον Ντιλέινι στην εκπνοή, με αποτέλεσμα το σκορ να διαμορφωθεί στο 28-23. Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Παναθηναϊκός μέτρησε μόλις 1 ριμπάουντ.

Το 2ο δεκάλεπτο ξεκίνησε ιδανικά για τους “πράσινους”, με τον Καλάθη να σημειώνει τρίποντο (28-26, 11′). Από την πλευρά της η Μπαρτσελόνα επιχείρησε να ξεφύγει εκ νέου (37-30, 13′), όμως ο Φριντέτ δήλωσε “παρών”, πετυχαίνοντας τρίποντο και αναγκάζοντας τον Πέσιτς να καλέσει τάιμ άουτ (37-34, 14′). Οι γηπεδούχοι επιχείρησαν να κάνουν ακριβώς το ίδιο και στη συνέχεια (45-37, 16′), αλλά οι Καλάθης και Παπαπέτρου με τρίποντο και δίποντο επανέφεραν τον Παναθηναϊκό στο -3 (45-42, 17′). Παρόλα αυτά, αμυντικά οι νταμπλούχοι Ελλάδος δεν ήταν αυτοί που έπρεπε, δίχως να διορθώνουν το πρόβλημα στα ριμπάουντ, κι έτσι η Μπαρτσελόνα οδηγήθηκε στα αποδυτήρια όντας μπροστά με 55-47.

Όπως συνέβη και στο 1ο δεκάλεπτο, έτσι και στο ξεκίνημα του 3ου ο Παναθηναϊκός παρουσιάστηκε νωθρός, επιτρέποντας στους γηπεδούχους να φτάσουν γρήγορα σε διψήφια διαφορά (57-47, 22′). Σε εκείνο το χρονικό σημείο, όμως, οι “πράσινοι” ξύπνησαν και με τον Φριντέτ πρωταγωνιστή μείωσαν εκ νέου στο -5 (57-52, 23′). Εντός των επόμενων 5 λεπτών ο Παναθηναϊκός με πολύ καλό μπάσκετ κατόρθωσε να μειώσει ακόμη περισσότερο (63-60, 27′), αλλά με τον Ντιλέινι να επανέρχεται “καυτός” στο παρκέ η ομάδα του Πάσιτς έκλεισε το 3ο δεκάλεπτο όντας στο +6 (71-65).

Με κρεσέντο τριπόντων η Μπαρτσελόνα έφτασε μετά από αρκετή ώρα ξανά στο +10 (79-69, 32′), όμως για μια ακόμη φορά ο Παναθηναϊκός βρήκε τον τρόπο να παραμείνει σε απόσταση βολής από τον αντίπαλό του (81-77, 34′), με τον Ράις να εξελίσσεται σε απόλυτο πρωταγωνιστή της τελευταίας περιόδου. Μετά το τάιμ άουτ που κάλεσε ο Πέσιτς, η Μπαρτσελόνα βρήκε δύο σερί τρίποντα (87-79, 35′), για να ξαναφτάσει λίγο αργότερα στο +10 (91-81, 37′). Στο μεταξύ, ο Ντιλέινι συνέχιζε τον… χαβά του από τα 6.75 μ. (94-81, 38′), με τον “Εξάστερο” να μην καταφέρνει να επιστρέψει, δεχόμενος την ήττα με τελικό σκορ 98-86.

“Όλα Πράσινα” MVP of the Game: Τζίμερ Φριντέτ