Δέθηκε… (Ο)κόμπο ο Παναθηναϊκός!

-

Παρότι πάλεψε καθ’ όλη τη διάρκεια του ματς, ο Παναθηναϊκός γνώρισε την πρώτη του ήττα στο ΟΑΚΑ για φέτος, καθώς νικήθηκε από τη Βιλερμπάν με σκορ 70-84 για την 7η αγωνιστική της Euroleague. Τεράστια ζημιά έκαναν στους «πράσινους» οι Οκόμπο και Αντετοκούνμπο.

Παναθηναϊκός: Πέρι, Μέικον, Σαντ-Ρος, Έβανς, Παπαγιάννης
Βιλερμπάν: Τζόουνς, Λάιτι, Οσετκόφσκι, Γκιστ, Οκόμπο

Τα δεκάλεπτα: 18-24, 38-43, 54-58, 70-84

Με τις άμυνες να εμφανίζονται αρκετά χαλαρές ξεκίνησε η αναμέτρηση μεταξύ των δύο ομάδων, κάτι που είχε ως αποτέλεσμα το σκορ να μην κρίνεται χαμηλό στα πρώτα λεπτά (8-12, 4′). Οι «πράσινοι» αντιμετώπισαν προβλήματα στα μετόπισθεν και έτσι έδωσαν τη δυνατότητα στους Γάλλους να φτάσουν ακόμη και στο +6 (8-14, 5′). Όμως, μέσα σε σύντομο χρονικό διάστημα οι γηπεδούχοι επανήλθαν με τη δύναμη της έδρας, μειώνοντας στο -2 (12-14, 6′) και αργότερα στο -1 (15-16, 7′). Παρόλα αυτά, στα 3 τελευταία λεπτά του 1ου δεκαλέπτου υπήρξε εκ νέου χαλαρότητα στην άμυνα του «Εξάστερου» και έτσι η Βιλερμπάν ολοκλήρωσε όντας μπροστά με 18-24. Ακόμη, εντύπωση έκανε ο Κώστας Αντετοκούνμπο, με 6 πόντους και… 3 μπλοκ στην 1η περίοδο.

Πάντως, ο Παναθηναϊκός έμελλε να κάνει την ολοκληρωτική του αντεπίθεση με το «καλημέρα» στο 2ο δεκάλεπτο, αφού έτρεξε ένα σερί 6-0, ισοφάρισε κι ανάγκασε τον Πάρκερ να καλέσει τάιμ άουτ (24-24, 11′). Μάλιστα, λίγα λεπτά αργότερα, το «Τριφύλλι» κατόρθωσε να ολοκληρώσει την ανατροπή που τόσο πάλευε να πετύχει, περνώντας μπροστά με +3 (30-27, 13′) για πρώτη φορά στην αναμέτρηση, με το ΟΑΚΑ να… ανάβει για τα καλά. Από τη στιγμή που ο «Εξάστερος» απέκτησε κεφάλι στο σκορ, δεν υπήρχε γυρισμό, μέχρι να πατήσει ξανά παρκέ ο Κώστας Αντετοκούνμπο. Συγκεκριμένα, μόλις ο Έλληνας σέντερ πέρασε ξανά στο παιχνίδι, κάνοντας 1 μπλοκ και σημειώνοντας 4 πόντους, η Βιλερμπάν μείωσε σε ελάχιστο χρονικό διάστημα στο -1 (34-33, 17′), ενώ πριν βρισκόταν στο 34-27! Παρά το τάιμ άουτ του Πρίφτη, η γαλλική ομάδα ολοκλήρωσε ένα σερί 8-0 (34-35, 18′) και τελικά οδηγήθηκε στα αποδυτήρια έχοντας το προβάδισμα, πετυχαίνοντας και buzzer beater τρίποντο με τον Οκόμπο (38-43).

Παρότι θα περίμενε κανείς να δει αντίδραση από τον Παναθηναϊκό στο ξεκίνημα του 2ου ημιχρόνου, κάτι τέτοιο δεν συνέβη. Το «Τριφύλλι» δεν μπορούσε να σκοράρει με τίποτα, μένοντας δίχως πόντο για περίπου 3′, ενώ την ίδια στιγμή η Βιλερμπάν, χωρίς να κάνει κάτι το εξαιρετικό στην επίθεση, βρέθηκε στο +9 (38-47, 23′). Τότε, με τους Νέντοβιτς και Παπαγιάννη να ανεβάζουν… στροφές, οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν να ψαλιδίζουν ξανά τη διαφορά (47-51, 26′), αναγκάζοντας τον Πάρκερ να καλέσει τάιμ άουτ. Προς το φινάλε της 3ης περιόδου, η γαλλική ομάδα προσπάθησε να ξεφύγει, αλλά η ομάδα του Πρίφτη κράτησε τη διαφορά στο -4 ενόψει 4ου δεκαλέπτου (54-58).

Οι «πράσινοι» μπήκαν στην 4η περίοδο με διάθεση να παίξουν σκληρή άμυνα και εν μέρει φάνηκε να τα καταφέρνουν στα πρώτα λεπτά (57-58, 32′). Όμως, αργότερα οι νταμπλούχοι Ελλάδος αποσυντονίστηκαν σε άμυνα κι επίθεση, με τη Βιλερμπάν να σημειώσει σερί τρίποντα και να ξεφεύγει ξανά στο +6 (59-65, 34′). Από την πλευρά τους, οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέζουν και να μην τα παρατούν, με τον Παπαπέτρου να σταματά τον γαλλικό μονόλογο με τρίποντο (61-65, 35′). Παρά την μεγάλη προσπάθεια του Παναθηναϊκού, ο Οκόμπο δεν έλεγε να σταματήσει να σκοράρει με κάθε δυνατό κι αδύνατο τρόπο, παίρνοντας από το χέρι την ομάδα του για το +6 (66-72, 37′) και φτάνοντας τους 25 πόντους. Στο φινάλε του ματς ο «Εξάστερος» δεν μπόρεσε να αντιδράσει αποτελεσματικά, με αποτέλεσμα η διαφορά να αυξηθεί ακόμη περισσότερο, ενώ ο Οκόμπο συνέχιζε να σκοράρει από… παντού (70-79, 39′) για να φτάσει τους 30 πόντους. Τελικό σκορ 70-84, με τους «πράσινους» να χάνουν για πρώτη φορά φέτος στο ΟΑΚΑ.