Απέναντι σε μια οικτρή διαιτησία, αλλά και σε έναν δικό του αυτοκτονικό εαυτό, ο Παναθηναϊκός λύγισε κόντρα στη Μακάμπι Τελ Αβίβ στο Game 1 των Play-Offs της Euroleague.

Παναθηναϊκός (Αταμάν): Σλούκας, Ναν, Γκριγκόνις, Μήτογλου, Λεσόρ
Μακάμπι Τελ Αβίβ (Κάτας): Μπόλντγουιν, Μπράουν, Κοέν, Κόλσον, Νέμπο

Τα δεκάλεπτα: 25-26, 50-42, 70-63, 87-91

Με αρκετό εκνευρισμό εξαιτίας ορισμένων διαιτητικών σφυριγμάτων ξεκίνησε το 1ο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός, ο οποίος είδε τη Μακάμπι να βρίσκει εύκολα καλάθια στην πλάτη της άμυνάς του, με τον Μήτογλου να προβληματίζει. Για καλή του… τύχη, το «Τριφύλλι» μπόρεσε να βρει επιθετικά ρυθμό από το τρίποντο, «σπάζοντας» έτσι τη ζώνη των φιλοξενούμενων, καθώς γενικότερα οι επιθέσεις των γηπεδούχων δεν ήταν μυαλωμένες. Εν αντιθέσει με αυτές των Ισραηλινών, που είχαν υπομονή στο παιχνίδι τους και για αυτό ολοκλήρωσαν την περίοδο στο +1 και στο 25-26.

Στα πρώτα λεπτά του 2ου δεκαλέπτου ο «Εξάστερος» φάνηκε να αλλάζει αγωνιστικό πρόσωπο. Μπαίνοντας στο παρκέ με μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση και αποφασιστικότητα, πέτυχε ένα επιμέρους 12-4 και έφτασε στο +7 (37-30, 13′), με το 9/9 στα δίποντα να μιλά από μόνο του. Η συνέχεια ήταν ακόμη καλύτερη για το «Τριφύλλι», με τον Βιλντόζα να σκοράρει δύο σερί τρίποντα από τα 8 και τα 9 μέτρα για το +11 (43-32, 16′) και την πρώτη διψήφια διαφορά στην αναμέτρηση. Η ομάδα του Αταμάν, με 11/11 δίποντα, κατάφερε να παραμείνει μπροστά με διψήφιες διαστάσεις μέχρι το φινάλε του 1ου ημιχρόνου, αλλά ένα φάουλ… παραμύθι που είδε μονάχα ο Μπολτάουζερ στα… 0.8″ έδωσε την ευκαιρία στη Μακάμπι να μειώσει σε 50-42.

Μετά την ανάπαυλα, η Μακάμπι αποπειράθηκε να… ξεκολλήσει δια χειρός Μπράουν, ενώ ο Παναθηναϊκός φάνηκε εκ νέου μπερδεμένος με τη ζώνη του Κάτας. Κάτι που, όμως, δεν φάνηκε στον πίνακα του σκόρ, καθώς ο Σλούκας πήρε στις… πλάτες του τους γηπεδούχους και με 3 ασίστ στο 3ο δεκάλεπτο επέτρεψε στο «Τριφύλλι» να συνεχίσει να βρίσκεται στο +8 (62-54, 25′) στα μέσα της περιόδου. Αργότερα, η ομάδα του Κάτας βρήκε τον τρόπο να πλησιάζει ακόμη και στο -4 (67-63, 28′), αλλά η είσοδος του Π. Καλαϊτζάκη άλλαξε τα πάντα. Με ένα ασύλληπτο μπλοκ και 2 πόντους στη συνέχεια διαμόρφωσε το 70-63 του 3ου δεκαλέπτου μέσα σε αποθέωση, με τη Μακάμπι πάντως να έχει μειώσει.

Κι οι φιλοξενούμενοι τελικά δεν έμειναν εκεί. Με το… καλησπέρα στο 4ο δεκάλεπτο έτρεξαν ένα σερί 5-0 και μείωσαν στο -2 (70-68, 31′) μετά από πάρα πολλή ώρα στο ματς, ενώ αμέσως μετά έφεραν και το παιχνίδι στα ίσια (71-71, 32′). Πλέον, το μομέντουμ είχε μεταφερθεί στην πλευρά των Ισραηλινών, που παρά τον τραυματισμό του Μπόλντγουιν με δύο σερί τρίποντα όχι μόνο πέρασαν μπροστά, αλλά έφτασαν και στο +4 (77-81, 34′). Η διαφορά συνέχισε να υφίσταται μέχρι και 2′ πριν το φινάλε, αφού οι φιλοξενούμενοι έφτασαν και στο +5 (82-87, 38′), ενώ οι γηπεδούχοι απάντησαν με τρίποντο του Γκραντ και δίποντο του Ναν για την ισοφάριση και το απόλυτο θρίλερ στο τελευταίο λεπτό του ματς (87-87, 39′). Ο Μπράουν ευστόχησε σε δίποντο, ο Σλούκας έκανε αδικαιολόγητο λάθος στην επίθεση του Παναθηναϊκού, η άμυνα των «πράσινων» δεν μπόρεσε να κάνει φάουλ παρά μόνο στα… 3.1″ και κάπου εκεί όλα τελείωσαν για το «Τριφύλλι» (87-91), που είδε τη Μακάμπι να του… σπάει το πλεονέκτημα έδρας που με τόσο κόπο απέκτησε όλη τη σεζόν.

Κώστας Σλούκας. Δεν είναι μονάχα η στατιστική του στο σκορ και στη δημιουργία, αλλά η γενικότερη θετικότατη εικόνα του στην αναμέτρηση, που τον καθιστά απόλυτο πρωταγωνιστή του Παναθηναϊκού. Χωρίς αυτόν στο παρκέ, οι «πράσινοι» δεν είχαν πολύ μεγάλα επιθετικά προβλήματα.

Ντίνος Μήτογλου. Ίσως το χειρότερο παιχνίδι του φέτος με την πράσινη φανέλα. Αληθινή… μαύρη τρύπα στην άμυνα ο Έλληνας small forward και παράλληλα απών στη διαδικασία της συγκομιδής ριμπάουντ.

Δείτε εδώ τα στατιστικά των παικτών των δύο ομάδων.