«Απόδραση»… χωρίς περιφέρεια για τον Παναθηναϊκό!

-

Σε ένα ματς όπου μοναδικός γκαρντ ήταν ο -προερχόμενος από τραυματισμό- Μποχωρίδης, ο Παναθηναϊκός δυσκολεύτηκε πάρα πολύ αλλά έφυγε με τη νίκη (61-68) από το κλειστό του Πλάτωνα!

Είμαστε όλοι εδώ, είμαστε όλοι Stoiximan

Οι αρχικές πεντάδες

Ιωνικός: Μουχαϊμίν, Χάμιλτον, Κολοβέρος, Γόντικας, Κίνγκσλεϊ
Παναθηναϊκός: Σαντ-Ρος, Κασελάκης, Ουάιτ, Έβανς, Παπαγιάννης

Τα δεκάλεπτα: 15-15, 38-35, 54-55, 61-68

Το παιχνίδι

Το ματς στο κλειστό του Πλάτωνα ήταν ειδικών συνθηκών για τον Παναθηναϊκό, ο οποίος αντιμετώπισε πάρα πολλά προβλήματα στην περιφερειακή του γραμμή και ουσιαστικά παρατάχθηκε με μια πεντάδα που περιελάμβανε 4 φόργουορντ και έναν σέντερ! Ο «Κάσελ» έπαιξε για πρώτη φορά στην καριέρα του στο «2» και το «Τριφύλλι» απειλούσε μόνο μέσα από την ρακέτα, με πρωταγωνιστές τους Παπαγιάννη και Ουάιτ. Με αυτούς τους δύο να σκοράρουν οι φιλοξενούμενοι έφτασαν μέχρι το 10-13, με το δεκάλεπτο να λήγει ισόπαλο και τον «Εξάστερο» να το ολοκληρώνει με μια άκρως ελληνική πεντάδα (Μποχωρίδης, Κασελάκης, Χουγκάζ, Μαντζούκας, Παπαγιάννης).

Στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι άρχισαν να εκμεταλλεύονται την υπεροχή τους στην περιφέρεια, «χτύπησαν» στα μακρινά σουτ και τα γρήγορα πόδια και είχαν σταθερά το προβάδισμα. Το «Τριφύλλι» έβρισκε βέβαια λύσεις από κοντά, όμως τα ποσοστά του ήταν πολύ άσχημα και ο Ιωνικός έφτασε ακόμα και στο 35-27! Κάπου εκεί ο Παναθηναϊκός έβγαλε αντίδραση και με συνεχόμενους πόντους από Χουγκάζ και Μαντζούκα έφερε άμεσα το ματς στα ίσα. Η λήξη του ημιχρόνου πάντως βρήκε την ομάδα της Νίκαιας μπροστά στο σκορ, με buzzer-beater τρίποντο του Χάμιλτον.

Ο Παπαγιάννης συνέχισε να σκοράρει για την ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη, όμως με γκολ-φάουλ του Γόντικα και καλάθι του Χάμιλτον οι γηπεδούχοι έφτασαν για πρώτη φορά στο +7 (48-41). Ο Μποχωρίδης μείωσε σε 52-49 με μακρινό τρίποντο, ενώ ο Ουάιτ έφερε το παιχνίδι στον πόντο και «ανάγκασε» τον Ιωνικό να πάρει τάιμ-άουτ. Η ισοφάριση ήρθε με μια εύστοχη βολή του Μαντζούκα, ενώ ο ίδιος παίκτης με τρίποντο έβαλε μπροστά τον Παναθηναϊκό στην εκπνοή του τρίτου δεκαλέπτου (54-55)!

Ο Σαντ-Ρος κάρφωσε εμφατικά για το 54-57, ενώ με Παπαγιάννη και Μαντζούκα οι «πράσινοι» έφτασαν για πρώτη φορά στο +5 (56-61). Ο Ιωνικός ισοφάρισε, αλλά το γκολ-φάουλ του Ουάιτ διαμόρφωσε το 61-64, που διατηρήθηκε μέχρι και το τελευταίο δίλεπτο. Ο ίδιος παίκτης σκόραρε ξανά για το 61-66, ενώ το εντυπωσιακό κάρφωμα του Παπαγιάννη ουσιαστικά «τελείωσε» το ματς. Το τελικό 61-68 έδωσε στον Παναθηναϊκό μια νίκη πάρα πολύ δύσκολα, αλλά και εξαιρετικά κρίσιμη σε βαθμολογικό επίπεδο.