Απελπιστικά αδιόρθωτος στη… ζούγκλα του ΣΕΦ!

Ο Παναθηναϊκός εμφανίστηκε στο ΣΕΦ απόλυτα εξαρτημένος από τις αγωνιστικές του παθογένειες, με αποτέλεσμα να ηττηθεί από τον Ολυμπιακό με σκορ 81-78 για την 27η αγωνιστική της Euroleague.

-

Ολυμπιακός: Μακίσικ, Μπόλντουιν, Παπανικολάου, Έλις, Πρίντεζης
Παναθηναϊκός: Καλάθης, Παπαπέτρου, Ράουτινς, Τόμας, Παπαγιάννης

Tα δεκάλεπτα: 18-20, 45-39, 65-59, 81-78.

Καλύτερα μπήκε στο παιχνίδι η ομάδα του Μπαρτζώκα, η οποία από νωρίς κατάφερε να αποκτήσει προβάδισμα στο σκορ (10-4, 3′). Παρόλα αυτά, με Παπαπέτρου και Καλάθη ο Παναθηναϊκός επέστρεψε γρήγορα στο ματς και έπειτα από λίγα λεπτά ισοφάρισε (12-12, 6′). Τελικά, οι “πράσινοι” παρότι βρίσκονταν πίσω καθ’ όλη τη διάρκεια του 1ου δεκαλέπτου, με ένα δίποντο του Ράις στο φινάλε κατάφεραν να κλείσουν την περίοδο προπορευόμενοι (18-20).

Αρχής γενομένης από ένα καλάθι και φάουλ του Μπέντιλ στο 2ο δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός “έτρεξε” ένα σερί 9-0, συμπεριλαμβανομένων των πόντων που σημειώθηκαν στο φινάλε του 1ου δεκαλέπτου (18-26, 12′), με τον Ολυμπιακό να σκοράρει μετά από 2′ (21-26, 12′). Αργότερα, οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν το παιχνίδι και με συνεχόμενα τρίποντα του Βεζένκοφ κατάφεραν να φτάσουν ακόμη και στην ισοφάριση (26-26, 15′), με τον Παναθηναϊκό να μένει εκτός ρυθμού. Παρότι οι φιλοξενούμενοι αφυπνίστηκαν για λίγο, φτάνοντας στο +4 (33-37, 18′), παρουσίασαν ακόμη ένα κενό διάστημα, το οποίο εκμεταλλεύτηκε ο Ολυμπιακός, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια όντας μπροστά με 45-39.

Στο πρώτο μισό του 3ου δεκαλέπτου ο Παναθηναϊκός δεν μπόρεσε σε κανένα σημείο να πλησιάσει αρκετά τον Ολυμπιακό, ο οποίος κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμά του περίπου στα ίδια επίπεδα (56-51, 25′). Λίγο αργότερα, οι “πράσινοι” πλησίασαν λίγο περισσότερο στο σκορ (58-55, 27′) με δίποντο του Μήτογλου, όμως η ομάδα του Μπαρτζώκα βρήκε και πάλι τις λύσεις σε άμυνα κι επίθεση, με αποτέλεσμα το +6 του 2ου δεκαλέπτου να επικρατήσει και στο φινάλε του 3ου (65-59).

Οι “πράσινοι”, στην τελευταία τους… ζαριά στο 4ο δεκάλεπτο φάνηκε να φέρνουν “εξάρες”, ισοφαρίζοντας (65-65, 33′) και αφήνοντας τον Ολυμπιακό χωρίς πόντο για περίπου 4 λεπτά! Μάλιστα, οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στο τελευταίο τρίλεπτο χέρι – χέρι στο σκορ, με τους Πειραιώτες ωστόσο να αποκτούν προβάδισμα +3 (77-74, 39′) στο κύκνειο άσμα του αγώνα. Η διαφορά τριπόντου διατηρήθηκε και με 19 δευτερόλεπτα να απομένουν για τη λήξη (79-76, 39′), με το ματς να πηγαίνει στις βολές και τον Παναθηναϊκό να μην προλαβαίνει να ανατρέψει την εις βάρος του κατάσταση. Έτσι, υπέστη την τρίτη σερί ήττα του στην Euroleague, αυτή τη φορά από τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ με σκορ 81-78.

“Όλα Πράσινα” MVP of the Game: Νικ Καλάθης