«Άγγιξε» το απόλυτο θαύμα, αλλά λύγισε ο Παναθηναϊκός!

-

Πνευματικά απών από το Βελιγράδι στο μεγαλύτερο μέρος του ματς, ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να κάνει μια μεγάλη ανατροπή, όμως ηττήθηκε από τη Μακάμπι Τελ Αβίβ στο Game 3 των Play-Offs της Euroleague και πλέον χρειάζεται δύο σερί νίκες για να προκριθεί στο Final 4.

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Κάτας): Ναν, Γκραντ, Γκριγκόνις, Μήτογλου, Λεσόρ
Παναθηναϊκός (Αταμάν): ΝτιΜπαρτολομέο, Μπράουν, Κόλσον, Κοέν, Ριβέρο

Τα δεκάλεπτα: 23-11, 46-37, 67-56, 85-83

Άφαντος ήταν ο Παναθηναϊκός στις πρώτες στιγμές του 1ου δεκαλέπτου. Ο Κόλσον, όπως και στο Game 1, σημάδεψε τον Γκριγκόνις και η Μακάμπι μέσα σε πολύ σύντομο χρονικό διάστημα ξέφυγε στο +7 (7-0, 1′), με τον Αταμάν να αντικαθιστά άμεσα τον Λιθουανό με τον Παπαπέτρου. Με ένα επιμέρους 4-11, το «Τριφύλλι» εμφάνισε σημάδια ζωής και μείωσε στο -2 (13-11, 6′), όμως ο Λεσόρ τα έκανε… θάλασσα. Έχασε δύο βολές για την ισοφάριση, υπέπεσε σε λάθος και έτσι οι γηπεδούχοι έτρεξαν ανενόχλητοι ένα σερί 10-0 μέχρι το τέλος της 1ης περιόδου για το 23-11, με τον Παναθηναϊκό να μένει δίχως καλάθι για περίπου 4 λεπτά.

Στο 2ο δεκάλεπτο οι «πράσινοι» πέτυχαν να βελτιωθούν σημαντικά στην επίθεση, με τους Ναν, Παπαπέτρου και Βιλντόζα να βοηθούν σημαντικά. Ωστόσο, τα πράγματα στην άμυνα δεν βελτιώθηκαν ούτε στο ελάχιστο. Η ομάδα του Κάτας διατηρούσε με άνεση το μεγάλο προβάδισμά της, αφού έβρισε απαντήσεις στα καλάθια του «Εξάστερου», ο οποίος πλησίασε στο -7 (36-29, 16′) για λίγο, αφού αμέσως μετά η Μακάμπι έφτασε ακόμη και στο +15 (44-29, 18′). Ευτυχώς για τον Παναθηναϊκό, άπαντες αφυπνίστηκαν στο τελευταίο δίλεπτο του 1ου ημιχρόνου και με ένα επιμέρους σκορ 2-8 διασκέδασαν τις εντυπώσεις, μείωσαν στο -9 (46-37) και πήγαν στα αποδυτήρια με την ελπίδα ότι το ματς μπορεί να γυρίσει στην επανάληψη.

Με τις χειρότερες προϋποθέσεις ξεκίνησε και το 3ο δεκάλεπτο για τον Παναθηναϊκό. Μέσα σε μόλις 2.5′, το «Τριφύλλι» είδε τον Παπαπέτρου να αποσύρεται στον πάγκο με 3 φάουλ κι τη διαφορά να εκτινάσσεται ξανά στους 13 πόντους (52-39, 22′), αφού έμεινε μονάχα με ένα δίποντο στο εν λόγω χρονικό διάστημα. Η συνέχεια ήταν ακόμη χειρότερη. Η «ομάδα του λαού» δεν σταμάτησε το… σφυροκόπημα στους φιλοξενούμενους και έφτασε στη μεγαλύτερη διαφορά στο ματς ως εκείνο το χρονικό σημείο, δηλαδή στο +18 (57-39, 25′), με τον Νέμπο να κάνει ό,τι θέλει κάτω από το καλάθι. Κι εκεί που όλα έδειχναν χαμένα, από το πουθενά ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε να παίζει επιτέλους άμυνα και να βρίσκει ρυθμό στην επίθεση, μειώνοντας στο -8 (64-56, 29′), αλλά το τρίποντο του Μπράουν στο φινάλε του 3ου δεκαλέπτου επανέφερε τη Μακάμπι στο -11 (67-56).

Στο «Τριφύλλι» αντιλήφθηκαν ότι η Μακάμπι κάποια στιγμή χαλάρωσε κι αυτό ακριβώς προσπάθησαν να εκμεταλλευτούν στο 4ο δεκάλεπτο. Με δύο σερί τρίποντα και όχι μόνο, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο -6 (69-63, 32′), αλλά η ομάδα του Κάτας αντέδρασε και πάλι ψύχραιμα, στέλνοντας τη διαφορά ξανά σε διψήφιες διαστάσεις (73-63, 33′) με πρωταγωνιστή τον Μπράουν. Οι «πράσινοι» είχαν ξανά δύο ευκαιρίες να μειώσουν στο -6 (79-70, 36′), αλλά ο Ναν ήταν άστοχος, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να βρεθούν στο +11 (81-70, 37′), δείχνοντας ότι μόνο με ένα… θαύμα ο Παναθηναϊκός θα μπορούσε να πάρει τη νίκη στο παιχνίδι. Αυτό ακριβώς το θαύμα είχαν στο μυαλό τους οι Ναν και Παπαπέτρου, με τους «πράσινους» να κάνουν ένα απίστευτο επιμέρους 2-12 (83-82, 39′) και να μετατρέπουν το τελευταίο λεπτό του ματς σε ένα αδιανόητο θρίλερ! Στα 42″ ο Λεσόρ έβαλε μονάχα 1/2 βολές για το 83-83, στα 15.5″ οι διαιτητές ορθώς δεν καταλόγησαν καλάθι (το είχαν μετρήσει αρχικά) σε στοπ του Γάλλου σέντερ και οδηγηθήκαμε σε τζάμπολ. Αυτό το πήρε ο Νίμπο, με τη Μακάμπι να έχει την τελευταία επίθεση στα χέρια της. Στα 2.6″ ο Γκραντ υπέπεσε σε ένα ανόητο φάουλ, οδηγώντας τον Μπράουν σε βολές, ο οποίος διαμόρφωσε το 85-83 και πλέον όλα θα κρίνονταν στην τελευταία πολύ σύντομη επίθεση του Παναθηναϊκού. Ο Ναν πήρε το τρίποντο, αστόχησε και η Μακάμπι πήρε τη νίκη…

Ιωάννης Παπαπέτρου. Ψυχωμένη εμφάνιση από τον Έλληνα small forward. Έπαιξε τρομερή άμυνα και επιθετικά ήταν αυτός που κράτησε ζωντανό τον Παναθηναϊκό, εκεί που όλα έδειχναν… νεκρά γύρω του.

Κώστας Σλούκας. Ο απόλυτος ήρωας του Παναθηναϊκού στο Game 2 δυστυχώς ήταν άφαντος στο Βελιγράδι. Τρομακτικά άστοχος, ο αρχηγός του «Τριφυλλιού» δεν μπόρεσε να βρει ρυθμό και έμεινε… σιωπηρός, στερώντας από την ομάδα του την πολύτιμη συμβολή του.

Δείτε εδώ τα στατιστικά των παικτών των δύο ομάδων.