Άνετο πέρασμα από την Καρδίτσα ο Παναθηναϊκός!

-

Ο Παναθηναϊκός AKTOR ξεκίνησε με το δεξί τις φετινές του υποχρεώσεις στη Basket League, επικρατώντας με 66-80 της Καρδίτσας Ιαπωνικής εκτός έδρας. Παρά τις διακυμάνσεις στην απόδοσή του και κάποιες στιγμές αμυντικής αδράνειας, το «Τριφύλλι» έδειξε χαρακτήρα και κατάφερε να εξασφαλίσει τη νίκη στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος.

Καρδίτσα (Παπανικολόπουλος): Χολ, Λιούις, Καμπερίδης, Κασελάκης, Γουότσον
Παναθηναϊκός AKTOR (Αταμάν): Μπράουν, Ναν, Καλαϊτζάκης, Ερνανγκόμεθ, Γιουρτσεβέν

Τα δεκάλεπτα: 14-21, 31-42, 50-59, 66-80

Ο Γιουρτσεβέν πρωταγωνιστής στο ξεκίνημα

Ο Ομέρ Γιουρτσεβέν ήταν ο παίκτης-κλειδί για το «Τριφύλλι» στο πρώτο δεκάλεπτο, οδηγώντας επιθετικά την ομάδα με 13 πόντους (6/10 δίποντα) και 7 ριμπάουντ στο 1ο ημίχρονο. Με εξαιρετική κυριαρχία στη ρακέτα, έδωσε από νωρίς προβάδισμα στους «πράσινους», οι οποίοι έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο 14-21. Η καλή αμυντική λειτουργία του Παναθηναϊκού σε συνδυασμό με την αποτελεσματικότητά του από το δίποντο (11/16, 68%) βοήθησε στη διατήρηση του προβαδίσματος.

Σούπερ Γκραντ και σταθερό προβάδισμα

Στη δεύτερη περίοδο, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να αυξήσει τη διαφορά, φτάνοντας το 22-35 στο 15’. Ο Τζέριαν Γκραντ ξεχώρισε με 8 πόντους (2/3 τρίποντα) και σημαντική επιθετική συνεισφορά, ενώ ο Κέντρικ Ναν πρόσθεσε ακόμη 8 πόντους (4/9 σουτ). Παράλληλα, ο Κώστας Σλούκας παίζοντας 11:42 λεπτά προσέφερε δημιουργικά με 5 ασίστ και 4 πόντους (1/1 δίποντο, 2/2 βολές), σταθεροποιώντας την επίθεση της ομάδας. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον Παναθηναϊκό να διατηρεί σταθερά το προβάδισμα στο 31-42, εκμεταλλευόμενος τη σταθερότητα στις ελεύθερες βολές (5/6, 83%).

Αντίδραση από την Καρδίτσα, αλλά σταθερό το προβάδισμα

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η Καρδίτσα ανέβασε την πίεσή της, μειώνοντας τη διαφορά ακόμα και στους 5 πόντους (50-55 στο 29’). Η άμυνα του Παναθηναϊκού παρουσίασε κενά, με αποτέλεσμα η γηπεδούχος ομάδα να βρει καλές επιλογές στην επίθεση και να μειώσει το προβάδισμα των «πράσινων». Ωστόσο, το «Τριφύλλι» κατάφερε να διατηρήσει τον έλεγχο, κλείνοντας την τρίτη περίοδο με σκορ 50-59.

Ξέφυγε ο Παναθηναϊκός και «καθάρισε» το ματς

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, η ομάδα του Εργκίν Αταμάν ανέβασε την απόδοσή της, διευρύνοντας τη διαφορά σε 55-68 στο 33’ και 57-70 στο 36’. Με σταθερή απόδοση στην επίθεση και βελτιωμένη άμυνα, ο Παναθηναϊκός δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στην Καρδίτσα. Η καλή παρουσία των περιφερειακών παικτών, σε συνδυασμό με τις δυναμικές κινήσεις στη ρακέτα, επέτρεψαν στην ομάδα να διατηρήσει τη διαφορά και να «κλειδώσει» τη νίκη με 66-80.

Ο Παναγιώτης Καλαϊτζάκης πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση, όντας ο καλύτερος παίκτης του Παναθηναϊκού στη συγκεκριμένη αναμέτρηση. Σε 19:54 λεπτά συμμετοχής, σημείωσε 16 πόντους με ποσοστά ευστοχίας 75% στα δίποντα (3/4) και 3/4 τρίποντα (75%). Συνδύασε την επίθεση με την άμυνα, καθώς είχε επίσης 1 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο, παίζοντας σημαντικό ρόλο στη νίκη του «Τριφυλλιού».

Ο Χουάντσο Ερνανγκόμεθ δεν κατάφερε να βρει ρυθμό στην αναμέτρηση, μένοντας αρκετά χαμηλά σε απόδοση. Σκόραρε μόλις 4 πόντους με 1/3 δίποντα (33%) και 0/1 τρίποντο σε 18:54 λεπτά συμμετοχής. Παράλληλα, συνέβαλε ελάχιστα στη δημιουργία, με μόλις 2 ριμπάουντ, 1 ασίστ, και περιορισμένο αντίκτυπο στην άμυνα.

Δείτε εδώ τα στατιστικά των παικτών των δύο ομάδων.