Αεράτος στον τελικό του «Π. Γιαννακόπουλος» ο… νέος και ωραίος Παναθηναϊκός!

-

Ο Παναθηναϊκός έπαιξε κατά διαστήματα καλό μπάσκετ και υπέταξε την Μπάγερν Μονάχου (80-73) στην πρεμιέρα του στο «Π. Γιαννακόπουλος», δείχνοντας πάντως ότι θέλει ακόμα δουλειά. Την Εφές θα αντιμετωπίσει στον μεγάλο τελικό ο «Εξάστερος», με την Παρτιζάν του Ζοτς στον μικρό τελικό οι Βαυαροί.

Παναθηναϊκός και Stoiximan μαζί για τα 3 επόμενα χρόνια! Μάθε περισσότερα

Παναθηναϊκός (Ε. Αταμάν): Σλούκας, Γκάι, Παπαπέτρου, Χουάντσο, Μπαλτσερόφσκι
Μπάγερν Μονάχου (Π. Λάσο): Βάιλερ-Μπαμπ, Μπολμάρο, Μπόνγκα, Μπάρνκοβιτς, Μπούκερ

Τα δεκάλεπτα: 28-13, 43-37, 61-58, 80-73.

Εκπληκτικό ήταν το ξεκίνημα που έκανε ο Παναθηναϊκός στην πρεμιέρα του στο «Π. Γιαννακόπουλος», τρέχοντας ένα εντυπωσιακό σερί 11-2! Συγκεκριμένα ο Μπαλτσερόφσκι έδωσε σκορ στο ΟΑΚΑ (2-0), ενώ από τρομερή ασίστ του Κώστα Σλούκα λίγο μετά ο Πολωνός πέτυχε φοβερό γκολ-φάουλ με κάρφωμα για το 5-2! Ο Σλούκας ήταν «καυτός» και πρωταγωνίστησε και στα δύο επόμενα καλάθια του «τριφυλλιού». Αρχικά ευστόχησε για τρεις (8-2) και αμέσως μετά δημιούργησε, ξανά, για νέο γκολ-φάουλ αυτή τη φορά του Χουάντσο (11-2)! Η Μπάγερν προσπάθησε κάπως να πλησιάσει, κάνοντας ένα σερί 6-0 με εύστοχα σουτ τριών πόντων των Γουίμπεργκ και Ομπστ. Ωστόσο και πάλι ο Παναθηναϊκός ήταν εκεί για να απαντήσει. Καλάθι ο Λεσόρ (22-13), τρίποντο ο Γκριγκόνις (25-13) και buzzer beater εκτέλεση από τα 6.75 για τον Χουάντσο, με τον Ισπανό να διαμορφώνει με την «υπογραφή» του το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου (28-13).

Οι «πράσινοι» έδωσαν σκορ και στη δεύτερη περίοδο, με Γκραντ και Λεσόρ να ανεβάζουν τη διαφορά εκ νέου στο +15 (32-17). Οι Γερμανοί άρχισαν να βρίσκουν κάποιες λύσεις από την περιφέρεια, με ατομικές κατά βάση φάσεις των Φρανσίσκο και Έντουαρντς. Ο «Εξάστερος» είχε όμως υπομονή στην επίθεση και όποτε πλησίαζε η Μπάγερν, έβρισκε τρόπο να αντιδράσει. Κάπως έτσι έφτασε για ακόμη μία φορά στο +15 από εύστοχο ζευγάρι βολών του Μήτογλου (38-23). Η ομάδα του Λάσο άρχιζε να ροκανίζει λίγο περισσότερο τη διαφορά τρία περίπου λεπτά πριν το φινάλε του δεκαλέπτου, φτάνοντας στο +8 δια χειρός Μπόνγκα (40-32). Μάλιστα το τρίποντο του Κάρσεν Έντουαρντς λίγο μετά, έφερε έπειτα από ώρα τους Βαυαρούς στο -6 (41-35). Ακριβώς αυτή ήταν και η διαφορά με το τέλος του ημιχρόνου (43-37).

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με την Μπάγερν Μονάχου να βρίσκει πρώτη σκορ κάτω από το καλάθι με τον Μπούκερ (43-39), αλλά τον Κάιλ Γκάι να απαντά για τον Παναθηναϊκό από τα 6.75 (46-39). Οι Βαυαροί μάλιστα ισοφάρισαν με εύστοχο σουτ τριών πόντων ξανά του Μπόνγκα (46-46), για ν’ απαντήσει με φοβερή ατομική φάση πάλι ο Γκάι για το «τριφύλλι» (48-46). Σε εκείνο το χρονικό σημείο ο Παναθηναϊκός έχασε την ευκαιρία να ξεφύγει εκ νέου στο σκορ, με Χουάντσο και Γκριγκόνις να αστοχούν ελεύθεροι για τρεις. Ο Μπαλτσερόφσκι ωστόσο δεν είχε την ίδια τύχη, ευστοχώντας εκείνος σε τρίποντο από την κορυφή για το 53-48. Η περίοδος έκλεισε τελικά με το σκορ στο 61-58, με τον Μήτογλου να πετυχαίνει γωνιαίο τρίποντο (61-56) πριν τις 2/2 βολές του Μπολμάρο.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός μπήκε πιο δυναμικά, φτάνοντας στο +5 από το εύστοχο ζευγάρι βολών του ορεξάτου Γκραντ (63-58). Ο Λεσόρ ήρθε να προσθέσει άλλους δύο πόντους μετά από δικό του επιθετικό ριμπάουντ, ξεμακραίνοντας έτσι μετά από ώρα τον «Εξάστερο» στο +7 (65-58). Μάλιστα με φοβερό κάρφωμα πάλι του Λεσόρ ο «Εξάστερος» έφτασε ξανά σε διψήφια διαφορά (69-58), απόσταση που διατηρήθηκε με τις 2/2 βολές και απανωτά το τρίποντο του Ντίνου Μήτογλου (74-63). Η Μπάγερν ροκάνισε εκ νέου τη διαφορά, φτάνοντας στο -2 με εύστοχο σουτ τριών πόντων του Έντουαρντς και βολές του Φρανσίσκο (74-72). Εκεί όμως η εξαιρετική δημιουργία του Σλούκα και το τρίποντο του Γκάι (77-72), «κλείδωσαν» οριστικά την «πράσινη» επικράτηση. Όντως αυτό συνέβη, με τον Παναθηναϊκό να πανηγυρίζει τη νίκη απέναντι στην Μπάγερν με το τελικό 80-73!

Ο Τζέριαν Γκαρντ αποτέλεσε τον πιο σταθερό παίκτη του Παναθηναϊκού. Στο πρώτο ημίχρονο ήταν ουσιαστικός, δίνοντας έμφαση κατά κύριο λόγο στη δημιουργία (μετρώντας ήδη 4 ασίστ και τελειώνοντας το ματς με 6α.), ενώ στο δεύτερο πήρε την «μπαγκέτα» στο σκοράρισμα και έγινε γρήγορα πρώτος σκόρερ της ομάδας με 11 πόντους (σ.σ. μέχρι να τον προσπεράσουν Γκάι και Λεσόρ με 13π.). Το καλύτερό του φιλικό παιχνίδι με την πράσινη φανέλα έκανε και ο Κάιλ Γκάι, ο οποίος έδειξε πως αρχίζει να βρίσκει και το «χέρι» του από μακριά. Σούπερ εμφάνιση και από το… τέρας Λεσόρ, ο οποίος τελείωσε τον αγώνα επίσης με 13 πόντους. Για τους Γερμανούς μακράν κορυφαίος και πρώτος σκόρερ ήταν ο Κάρσεν Έντουαρντς με 22 πόντους.