Editorial

Άχρωμος, άοσμος, άγευστος!

-

Ο Παναθηναϊκός ταξίδεψε στο Κάουνας για να αντιμετωπίσει την Ζαλγκίρις, ηττήθηκε εύκολα (93-78) και ο Νίκος Ψηλός σχολιάζει όσα παρακολουθήσαμε στο παρκέ.

Οι «πράσινοι» ερχόμενοι από τη μεγάλη επικράτηση με ανατροπή κόντρα στην Αρμάνι ήθελαν να «ντουμπλάρουν» τις νίκες τους ενόψει και της δύσκολης συνέχειας και του πολύ ζόρικου προγράμματος που έπεται σε Ελλάδα και Ευρώπη. Για την Ζαλγκίρις, σήμερα, ήταν το τελευταίο παιχνίδι στην Euroleague, αλλά όχι για τον Παναθηναϊκό, που θα ταξιδέψει στη Ρωσία την εβδομάδα που ακολουθεί για να αγωνιστεί με Ζενίτ και ΤΣΣΚΑ Μόσχας.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι έκλεισαν καλά τους χώρους, δεν έδωσαν κανένα δικαίωμα στον Παναθηναϊκό να διεκδικήσει τα επιθετικά ριμπάουντ – το δυνατότερο σημείο του-  και πέτυχαν κάποιους  εύκολους πόντους κλείνοντας  την περίοδο με 27-14. Στην δεύτερη περίοδο οι «πράσινοι» με τους «Νέντο» και Χεζόνια μαζί στο παρκέ, οι οποίοι  μπήκαν στην εξίσωση στο επιθετικό κομμάτι,  κατόρθωσαν να κατεβάσουν τη διαφορά στους 4, δείχνοντας πλέον ότι το μομέντουμ του ματς είχε γυρίσει. 52-47 το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου το αμυντικό πρόβλημα συνεχίστηκε, με τους παίκτες του Κάτας να δέχονται 3 τρίποντα σε διάστημα 2 λεπτών βλέποντας έτσι τους Λιθουανούς να τρέχουν ένα 12-0 και να «εκτοξεύουν» τη διαφορά στους 15, η οποία σταθεροποιήθηκε εκεί για όλο το τρίτο δεκάλεπτο. Ο Παναθηναϊκός δεν άλλαξε πρόσωπο, οι γηπεδούχοι… βομβάρδιζαν με κάθε τρόπο και το παιχνίδι είχε χαθεί πλέον οριστικά πέντε λεπτά πριν τη λήξη. Τελικό σκορ 93-78.

Σε ένα ματς δίχως βαθμολογικό κίνητρο για τις δύο ομάδες, ο Παναθηναϊκός απόψε έδειξε να μην έχει διάθεση να παίξει άμυνα, το οποίο διατυπώνεται και από το σκορ του πρώτου ημιχρόνου, όπου δέχθηκε 52 πόντους, αλλά και από το 83.3% της Ζαλγκίρις στο α’ μέρος. Ο παλιός παίκτης του, ο Λούκα Λεκαβίτσιους, έδειχνε σε πολύ καλή βραδιά  αστοχώντας μόλις σε ένα σουτ στο πρώτο ημίχρονο και έχοντας 14 πόντους ως εκείνο το σημείο.

Οι «πράσινοι» ήταν επιρρεπείς στα λάθη για ακόμη έναν αγώνα, όμως κατάφεραν να μείνουν κοντά στο σκορ μέσω του εξαιρετικού τους ποσοστού έξω από τα 6.75 μετρώντας στο πρώτο μέρος 8/12. Ο Κάτας – δίχως να καταλαβαίνει κανείς τον λόγο – «πάρκαρε» στην άκρη του πάγκου Νέντοβιτς και Χεζόνια (οι οποίοι ήταν οι κορυφαίοι και ειδικά ο Σέρβος), συνέχισε να έχει στο παρκέ τον Σαντ Ρος όπου έκανε το 4ο φάουλ του στο τέλος της τρίτης περιόδου και αντικαταστάθηκε, δείχνοντας πάλι σημάδια μη σωστής διαχείρισης του ρόστερ αλλά και του αγώνα.

Όταν στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Χεζόνια κλήθηκε από τον προπονητή του Παναθηναϊκού να επιστρέψει στο γήπεδο, έδειχνε ξεκάθαρα εκτός του ρυθμού που είχε βρει στη δεύτερη περίοδο. Ένα ακόμη λάθος του Κάτας είναι ότι ο  Όγκαστ έμεινε στο παρκέ παραπάνω από όσο άξιζε και ήταν ένα από τα ξεκάθαρα προβλήματα του Παναθηναϊκού στο αμυντικό κομμάτι.

Έτσι όπως είναι πλέον η Euroleague, δεν συγχωρείται μια ομάδα σαν τον Παναθηναϊκό να χάνει τη συγκέντρωσή της ή να θέλει 2-3 λεπτά για να βρει το τι πραγματικά θέλει στο γήπεδο. Η Ζάλγκιρις είναι μια από τις έμπειρες ομάδες και σαφώς και δεν συγχώρησε το τετράλεπτο αυτό που ο Παναθηναϊκός έδειχνε να βρίσκεται σε «black out». Του πήρε τη διαφορά  για δεύτερη φορά και από ‘κει κι έπειτα δεν έπεσε ποτέ σε μονοψήφιο νούμερο.

Οι απουσίες του Λοβέρν και του Χέις που φάνταζαν τρανταχτές, δεν φάνηκαν ποτέ στο παρκέ. Ο Νεμάνια Νέντοβιτς έμοιαζε απελπιστικά  μόνος του και η Ζάλγκιρις πήρε μια άνετη νίκη, καθώς κυριάρχησε στα τρία από τα τέσσερα δεκάλεπτα.

Δυστυχώς για άλλη μια νύχτα η ομάδα θύμισε τις εμφανίσεις που μας είχε συνηθίσει στο μεγαλύτερο μέρος της σεζόν. Η ελληνική ομάδα δεν έχει όμως περιθώριο  να ασχοληθεί περαιτέρω με το αποψινό ματς, διότι καραδοκεί – όπως ήδη γνωρίζετε – πρόγραμμα… φωτιά. Πρέπει να ανασυνταχθεί, να προσπαθήσει να μην έχει αυτά τα κενά διαστήματα κατά τη διάρκεια των αγώνων – λες και βρισκόμαστε στην περίοδο προετοιμασίας – και να κοιτάξει να ολοκληρώσει με θετικό πρόσημο τις τελευταίες του αγωνιστικές υποχρεώσεις στην Euroleague.

ΥΓ: Όπως έχουμε πει και στο παρελθόν,  αυτό που ενδιαφέρει τον Παναθηναϊκό είναι να ανανεώσει τους κομβικούς του παίκτες (Ντίνο, «Νέντο», Χεζόνια και Παπαπέτρου με τους πρώτους δύο να βρίσκονται κοντά και να χτίσει όσο καλύτερα γίνεται το ρόστερ του για την ερχόμενη σεζόν, επιστρέφοντας εκεί που του αξίζει. Επιβάλλεται λοιπόν, ανασύνταξη και ανασχεδιασμός για το καλοκαίρι.

ΥΓ2: Στήριξη και όχι καταστροφολογία.

Πληρώνει Παναθηναϊκό η Μάλαγα για να αποδεσμευθεί ο Μπαλτσερόφσκι!

Εννέα ομάδες της Basket League απαιτούν να… πέσει το μπάτζετ του Παναθηναϊκού!