“Ρεβεγιόν” με… το ζόρι!

-

Ο Παναθηναϊκός έφτασε μια ανάσα από την ήττα στη Ρόδο από τον Κολοσσό, όμως κατάφερε τελικά να πάρει αγχωτική νίκη με σκορ 72-71 και να μείνει αήττητος στο πρωτάθλημα.

Παναθηναϊκός: Λεκαβίτσιους, Ντένμον, Ρίβερς, Σίνγκλετον, Βουγιούκας
Κολοσσός Ρόδου: Γκρίφιν, Χάρις, Σχίζας, Μπρέι, Ράιτ

Τα δεκάλεπτα: 12-19, 29-33, 56-54, 71-72

Δωρεάν Φρουτάκια – Δωρεάν Ρουλέτα – Δωρεάν Μπλακτζακ

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν όντας κοντά στο σκορ, με τους “πράσινους” να καταφέρνουν προς τα τέλη της πρώτης περιόδου να ξεφύγουν στο σκορ και να παίρνουν τη μέγιστη διαφορά τους με δίποντο του Καλάθη (10-19). Οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ κατάφεραν μάλιστα να φτάσουν σε διψήφια διαφορά περίπου 2 λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου (23-33), ωστόσο οι φιλοξενούμενοι δεν έδειχναν διατεθειμένοι να παραιτηθούν από τόσο νωρίς στο παιχνίδι. Έτσι, με τρία συνεχόμενα δίποντα κι ένα σερί 6-0 από τους Χάρις, Ράιτ και Γκρίφιν, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να φτάσουν στο -4 (29-33) και να κλείσουν το πρώτο ημίχρονο με το συγκεκριμένο σκορ.

Ο Κολοσσός ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο όπως ξεκίνησε το πρώτο και με ένα σερί 9-0 κατάφερε να πάρει το προβάδισμα (38-35), μεταφέροντας παράλληλα την πίεση προς την πλευρά του Παναθηναϊκού. Με τους Γκρίφιν και Χάρις να κάνουν ό,τι θέλουν επιθετικά, οι ομάδα της Ρόδου διεύρυνε ακόμα περισσότερο το προβάδισμα της, το οποίο λίγο μετά τα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου έφτασε στους 8 πόντους (47-39). Ο Παναθηναϊκός απάντησε γρήγορα με ένα σερί 7-0 και με τρίποντο του Λοτζέσκι έφερε το παιχνίδι ξανά στον πόντο (47-46). Η αντεπίθεση των νταμπλούχων Ελλάδας δεν είχε συνέχεια όμως, με τον Κολοσσό να καταφέρνει να διατηρήσει το μικρό του προβάδισμα μέχρι το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (56-54).

Η τέταρτη και καθοριστική περίοδος ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να συνεχίζουν να έχουν το πάνω χέρι και με τρίποντο του Γεωργαλή και καλάθι του Ράιτ να φτάνουν ξανά σε διαφορά 7 πόντων (61-54). Με 1/2 βολές του Γκιστ και 2/2 του Ντένμον, ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 61-57, με τους Γκρίφιν και Καλάθη να σκοράρουν από ένα καλάθι στη συνέχεια και τον 34χρονο, Γεωργαλή με ένα ακόμα τρίοποντο να κάνει το 66-59 και να βάζει ακόμα πιο δύσκολα στην ομάδα του Πασκουάλ.

Οι Αντετοκούνμπο και Γκιστ όμως είχαν τις απαντήσεις και με δύο διαδοχικά δίποντα μέσα από το ζωγραφιστό, κατάφεραν να φέρουν το παιχνίδι στο καλάθι (66-63).  Οι “πράσινοι” μάλιστα, κατάφεραν στα 2′:10″ πριν το τέλος να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση, όταν και με τρίποντο του Ρίβερς, πέρασαν μπροστά στο σκορ (66-69). Στη συνέχεια, οι Σίνγκλετον, Ουέαρ και Γκιστ πήγαν στη γραμμή των βολών, με τον τελευταίο να ευστοχεί σε 2/2 και να κάνει το 72-68.

Οι γηπεδούχοι όμως δεν έλεγαν να τα παρατήσουν και με τρίποντο του Γκρίφιν στα 50″ μείωσαν στον πόντο (71-72). Μάλιστα, ο ίδιος παίκτης έχασε λέι-απ στα 27″, με τον Καλάθη να αστοχεί στην προτελευταία επίθεση και τον Γκρίφιν να μην μπορεί να ευστοχήσει από το κέντρο στο τελευταίο δευτερόλεπτο και τον Παναθηναϊκό να παίρνει αγχωτική νίκη με 72-71 και να περνάει αλώβητος από τη Ρόδο.