Τον… “λύγισαν” στο τέλος!

-

Την ήττα με σκορ 77-72 υπέστη ο Παναθηναϊκός στη “Volkswagen Arena” κόντρα στη Νταρουσάφακα για την 24η αγωνιστική της Euroleague, χάνοντας σημαντικό έδαφος στην προσπάθεια για κατάληψη μιας θέσης στην πρώτη 4άδα της βαθμολογίας. Εξαιρετικά κακή η διαιτησία σε βάρος του “Τριφυλλιού” για μια ακόμη φορά.

Νταρουσάφακα: Ουαναμέικερ, Κλάιμπερν, Μόερμαν, Άντερσον, Ζίζιτς
Παναθηναϊκός: Σίνγκλετον, Φελντέιν, Τζεντίλε, Μπουρούσης, Καλάθης

Παρότι δεν ξεκίνησε καλά το παιχνίδι, με αποτέλεσμα να βρεθεί σύντομα πίσω στο σκορ, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να επαναφέρει τις ισορροπίες και εν τέλει στη λήξη του 1ου δεκαλέπτου να ισοφαρίσει. Χαρακτηριστικά, η Νταρουσάφακα βρέθηκε να προηγείται ακόμη και με 11-4 στο 5′, έπειτα από καλάθι του Ζίζιτς, ωστόσο οι “πράσινοι”, πρώτα με Σίνγκλετον και στη συνέχεια με Καλάθη και Μπουρούση, έφεραν το ματς στα ίσα (11-11, 7′). Έκτοτε, οι Τούρκοι δεν κατάφεραν να ξεφύγουν ξανά στο σκορ, παρότι ανέκτησαν το προβάδισμά τους (15-12, 9′), με τον Τζέιμς να σημειώνει buzzer beater τρίποντο και να διαμορφώνει το 17-17 ως σκορ 1ης περιόδου.

Premium quality – Ultras quality – Ultras Streetwear

Με ένα επιμέρους σερί 5-0 ξεκίνησε το 2ο δεκάλεπτο η Νταρουσάφακα (22-17, 11′), ενώ ο Σίνγκλετον ήταν αυτός που το διέκοψε και σημείωσε τους πρώτους πόντους του Παναθηναϊκού (22-19, 12′).Ύστερα, ακολούθησε ένα απίστευτο κρεσέντο τριπόντων από πλευράς φιλοξενούμενων, καθώς με το σκορ στο 22-21 στο 14′ ο Ρίβερς έβαλε μπροστά το “Τριφύλλι” για πρώτη φορά στο ματς, με τον Μπερτάνς να απαντά από τη γωνία με τον ίδιο τρόπο (26-24, 15′). Παρόλα αυτά, ο Μπουρούσης με 2 συνεχόμενα τρίποντα από την κορυφή έδωσε αέρα 3 πόντων στον Παναθηναϊκό, ενώ ο Τζέιμς ολοκλήρωσε τον χορό των εύστοχων προσπαθειών από τα 6.75 μ. στέλνοντας τους “πράσινους” στο +7 (26-33, 17′). Πάντως, η εν λόγω κατάσταση δεν κράτησε για πολύ, αφού οι Τούρκοι ανέκτησαν τα σκήπτρα στο σκορ, ισοφαρίζοντας αρχικά με τον Άντερσον (33-33, 19′) έπειτα από τρίποντο και στη συνέχεια περνώντας ξανά μπροστά με δίποντο του Ουαναμέικερ, για το 35-33, που έμελλε να είναι και το σκορ του 1ου ημιχρόνου.

Τα στατιστικά του 1ου ημιχρόνου

Μπορεί στο 3ο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός να μπήκε φαινομενικά δυνατά έπειτα από εύστοχο τρίποντο του Τζέιμς (35-36, 21′), όμως η συνέχεια ήταν αρκετά κακή για τους “πράσινους”. Ο Κλάιμπερν απάντησε με τον ίδιο τρόπο, ενώ αμέσως μετά ο Ουαναμέικερ με εύστοχο σουτ από την περιφέρεια έκανε το 43-36 για τη Νταρουσάφακα. Το σερί τριπόντων για τους Τούρκους δεν σταμάτησε εκεί, καθώς ο ίδιος παίκτης με γκολ-φάουλ κατάφερε να αυξήσει ακόμη περισσότερο τη διαφορά, ενώ ο Ζίζιτς με lay up οδήγησε τους γηπεδούχους για πρώτη φορά στο +12 (48-36, 26′). Σε εκείνο το χρονικό σημείο, ο “Εξάστερος” αποφάσισε να ξυπνήσει και να μειώσει το σκορ, πραγματοποιώντας ολική επαναφορά. Με 2/2 βολές του Μπουρούσης πλησίασε στο -3, ενώ λίγο αργότερα ο Φελντέιν με τρίποντο από τη γωνία έδωσε και πάλι το προβάδισμα στον Παναθηναϊκό (48-49, 29′). Τελικά, η ομάδα του Μπλατ βρέθηκε ξανά στο +2, όμως ο Σίνγκλετον με προσπάθεια στην εκπνοή διαμόρφωσε το 53-53.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός μπήκε αποφασισμένος να κερδίσει το παιχνίδι, καθώς έτρεξε ένα επιμέρους σερί 2-8 μέχρι το 32′ (55-61), με τους Σίνγκλετον και Ρίβερς να σημειώνουν από ένα τρίποντο έκαστος. Η απόδοση του “Τριφυλλιού” έπεσε εκ νέου στη συνέχεια, δίνοντας έτσι την ευκαιρία στη Νταρουσάφακα να φτάσει στην ισοφάριση (61-61, 33′), με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα του σκορ έπειτα από εκατέρωθεν εύστοχες προσπάθειες σε σουτ 3 πόντων. Όλα αυτά, για να φτάσουμε στο 38′, με τον Παναθηναϊκό να βρίσκεται στο +2 (70-72, 38′) και τον Ουαναμέικερ να ισοφαρίζει, μετατρέποντας το τέλος της αναμέτρησης σε θρίλερ. Ο τελευταίος αποφάσισε να “πυροβολήσει” ξανά από τα 6.75 μ. (75-72, 39′) και στη συνέχεια ο Κλάιμπερν με ένα δίποντο τεράστιας δυσκολίας έδωσε “αέρα” 5 πόντων στους γηπεδούχους, με μόλις 40″ να απομένουν στο χρονόμετρο (77-72, 39′). Στις τελευταίες στιγμές της αναμέτρησης ο Παναθηναϊκός δεν μπόρεσε να σημειώσει κάποιο καλάθι, με το σκορ να παραμένει ως έχει και τη Νταρουσάφακα να παίρνει μια σημαντική νίκη.

Αξίζει να σημειωθεί ότι αρκετές αποφάσεις των διαιτητών κρίνονται αυστηρές σε βάρος του “Τριφυλλιού” σε κρίσιμα σημεία του παιχνιδιού, με τον Γιάννη Μπουρούση να έχει το δικαίωμα να “φωνάζει” για ορισμένες φάσεις, στις οποίες πρωταγωνίστησε.

Τα στατιστικά του παιχνιδιού

Τα δεκάλεπτα: 17-17, 35-33, 53-53, 77-72

“Όλα Πράσινα” MVP of the Game: Κρις Σίνγκλετον

Μπορεί ο Παναθηναϊκός να ηττήθηκε στην Τουρκία, ωστόσο ο Κρις Σίνγκλετον ήταν για πολλοστή φορά εξαιρετικός. Σημειώνοντας συνολικά 23 πόντους, 6 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 λάθος και 3 μπλοκ σε 36 λεπτά συμμετοχής, κράτησε όρθιο το “Τριφύλλι” στην Κωνσταντινούπολη, ενώ ήταν “παρών” στη μεγάλη ανατροπή που πραγματοποίησαν οι “πράσινοι” στο 3ο δεκάλεπτο.