Τέτοια ανατροπή, ΜΟΝΟ εσύ!

Έπειτα από ένα παιχνίδι που εξελίχθηκε σε πραγματικό θρίλερ, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να πάρει μια δραματική νίκη επί της Ούνικς Καζάν στο ΟΑΚΑ με σκορ 83-82.

-

Έπειτα από ένα παιχνίδι που εξελίχθηκε σε πραγματικό θρίλερ, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να πάρει μια δραματική νίκη επί της Ούνικς Καζάν στο ΟΑΚΑ με σκορ 83-82, ύστερα από buzzer beater τρίποντο του Μάικ Τζέιμς! Κακοί οι “πράσινοι” στην άμυνα, ενώ αρνητική ήταν και η διαιτησία της αναμέτρησης.

Οι αρχικές πεντάδες

Παναθηναϊκός: Σίνγκλετον, Φελντέιν, Γκάμπριελ, Τζεντίλε, Καλάθης
Ούνικς Καζάν: Κλαρκ, Λάνγκφορντ, Κολόμ, Μπάνιτς, Ουίλιαμς

ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΕΣ ΕΚΠΤΩΣΕΙΣ ΜΟΝΟ ΕΔΩ – ORIGINAL ULTRAS CLOTHES

Εξαιρετικά αμφίρροπο αποδείχθηκε το 1ο δεκάλεπτο για Παναθηναϊκό και Ούνικς Καζάν, καθώς οι δύο ομάδες έμεναν πολύ κοντά στο σκορ καθόλη τη διάρκειά του. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με +4 (15-11, 4′) έπειτα από 2/2 βολές του Φελντέιν, όμως αυτή έμελλε να είναι το μεγαλύτερο προβάδισμα που θα αποκτούσαν. Η ομάδα του Πασούτιν ανέτρεψε της εις βάρος της κατάσταση, πλησίασε ξανά στον πόντο και εν τέλει προηγήθηκε ξανά, με τη λήξη της 1ης περιόδου να βρίσκει πίσω το “Τριφύλλι” στο -1, με σκορ 24-25 μετά από δίποντο του Λάνγκφορντ.

Το 2ο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τον Τζεντίλε να δίνει ξανά το προβάδισμα στους γηπεδούχους με ωραίο lay up (26-25, 11′), ενώ δεδομένο ήταν ότι οι “πράσινοι” ήθελαν να βελτιώσουν σημαντικά την αμυντική λειτουργία τους. Ο Σίνγκλετον εφάρμοσε κατά γράμμα τις οδηγίες του Πασκουάλ, μπλοκάροντας θεαματικά τον Παραχούσκι, ο οποίος ωστόσο κατάφερε να σκοράρει έπειτα από δύο εναλλαγές επιθέσεων (26-27, 12′) και έδωσε και πάλι κεφάλι στο σκορ στην ομάδα του. Λίγο αργότερα, η Ούνικς κατόρθωσε να ξεφύγει στο +4 (26-30, 13′), δημιουργώντας τη μεγαλύτερη διαφορά με την οποία είχε προηγηθεί μέχρι εκείνη τη στιγμή στο παιχνίδι, έπειτα από αφύλακτο τρίποντο του Βορόνοφ από τη γωνία, με τον έξαλλο Πασκουάλ να καλεί τάιμ άουτ. Με τη διαφορά πλέον να έχει φτάσει στους 6 πόντους (32-38, 17′), οι “πράσινοι” θέλησαν να αντιδράσουν, πλησιάζοντας σε πρώτη φάση το -3 (37-40, 19′) την Ούνικς με καλάθι του Παππά, ωστόσο τα συνεχή αυστηρά φάουλ που σφύριζαν οι διαιτητές της αναμέτρησης επέτρεψαν στους Ρώσους να τελειώσουν τη περίοδο προπορευόμενοι με σκορ 39-46.

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Ρίβερς σκόραρε ένα buzzer beater τρίποντο εκτός ισορροπίας, ωστόσο αυτό αποδείχθηκε πως ήταν εκπρόθεσμο, με τους διαιτητές ορθώς να μην το καταλογίζουν. Πάντως, σε αρκετές περιπτώσεις, οι αποφάσεις ήταν αρκετά αυστηρές σε βάρος του Παναθηναϊκού, που παρουσίασε κακό πρόσωπο στην άμυνα.

Τα σταστιστικά του 1ου ημιχρόνου

Βελτιωμένος παρουσιάστηκε ο Παναθηναϊκός στο ξεκίνημα του 3ου δεκαλέπτου, με τον Καλάθη να μειώνει στο -3 με εύστοχο σουτ 3 πόντων (44-47, 22′), όμως ο Λάνγκφορντ είχε την απάντηση (44-49, 23′), όντας εμφανώς μεγάλος πονοκέφαλος για τον Πασκουάλ και τους παίκτες του. Βρίσκοντας ρυθμό από την άμυνα, ο Σίνγκλετον έπειτα από τρομερό μπλοκ του Γκάμπριελ πέτυχε τρίποντο, το οποίο ωστόσο χρεώθηκε ως δίποντο, και έστειλε το “Τριφύλλι” ξανά στο -3 (46-49, 24′). Οι διαιτητές, ωστόσο, συνέχισαν να αποτελούν τους αρνητικούς πρωταγωνιστές της αναμέτρησης, επιβραβεύοντας με 2 βολές τον Ουίλιαμς, την στιγμή που έχει κάνει ξεκάθαρα βήματα στην προσπάθειά του (πέτυχε 1/2 για το 46-50 στο 25′), ενώ οι “πράσινοι” έδειχναν να αποσυντονίζονται εκ νέου. Τελικά, 2 λεπτά πριν τη λήξη του 3ου δεκαλέπτου η Ούνικς επανέφερε τη διαφορά στο σκορ στα ίδια επίπεδα με αυτή της ανάπαυλας του ημιχρόνου (49-56, 28′), με τον Ισπανό τεχνικό του Παναθηναϊκού να καλεί ξανά τάιμ άουτ. Κάπως έτσι, η 3η περίοδος ολοκληρώθηκε με τη διαφορά στο +9 για τους Ρώσους, καθώς ο Λάνγκφορντ σκόραρε στην εκπνοή για το 52-61.

Πλέον, οι “πράσινοι” βρίσκονταν με την πλάτη στον τοίχο, καθώς ήταν υποχρεωμένοι να ανατρέψουν μια διαφορά 9 πόντων, σε μια βραδιά που ξεκάθαρα δεν ήταν από τις… καλές τους. Οι παίκτες του Πασκουάλ μπήκαν αποφασισμένοι στο τελευταίο και κρισιμότερο δεκάλεπτο, με τον Μπουρούση να σκοράρει από τα 6.75 μ. απαντώντας στη 1 εύστοχη βολή του Λάνγκφορντ, ενώ ο Τζέιμς σκόραρε με lay up για το 57-62 στο 32′. Με τους Αντίποφ και Σίνγκλετον να έχουν πετύχει από ένα ακόμη τρίποντο ο καθένας, ο Αμερικανός αποφάσισε να σκοράρει και δεύτερο έπειτα από μια απίστευτη φάση, που είχε την υπογραφή του Παππά (πρόλαβε με πλονζόν το μπρος-πίσω, πήρε επιθετικό ριμπάουντ και έδωσε ασίστ στον συμπαίκτη του), μειώνοντας στο -2 (63-65, 34′) και ξεσηκώνοντας το ΟΑΚΑ. Μετά το τάιμ άουτ που κάλεσε ο Πασούτιν, ο Μπουρούσης έδωσε ωραία στον Ρίβερς, που δεν δυσκολεύθηκε να ισοφαρίσει μετά από ώρα (65-65, 35′), όμως ο Κολόμ με σερί τρίποντα έδωσε ξανά αέρα 6 πόντων στους φιλοξενούμενους (65-71, 36′), πάνω που το “Τριφύλλι” ετοιμαζόταν για την ανατροπή.

Πάντως, οι γηπεδούχοι δεν τα παράτησαν και μείωσαν εκ νέου με εύστοχες βολές του Μπουρούση και τρίποντο του Σίνγκλετον (73-76, 38′), ενώ στη συνέχεια ξανά με δράστη τον απίστευτο Αμερικανό έκαναν το 79-80, μόλις 28 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Οι “πράσινοι” κατάφεραν να βγάλουν την άμυνα και στην επίθεση ο ίδιος παίκτης κέρδισε φάουλ και ευστόχησε σε 1/2 βολές, ισοφαρίζοντας για τον Παναθηναϊκό (80-80, 39′), ενώ το χρονόμετρο έδειχνε 14.2. Στο φινάλε, και με τα τάιμ άουτ να διαδέχονται το ένα το άλλο, ο Κολόμ έβαλε 2/2 βολές, όμως ο Τζέιμς με τρίποντο στην εκπνοή υπό πίεση έστειλε στον 7ο ουρανό τους “πράσινους” για το τελικό 83-82, ολοκληρώνοντας μια επική ανατροπή!

Τα στατιστικά του αγώνα

Τα δεκάλεπτα: 24-25, 39-46, 52-61, 83-82

Προγνωστικά στοιχήματος από το Νο.1 site προβλέψεων στην Ελλάδα!

“Όλα Πράσινα” MVP of the Game: Κρις Σίνγκλετον

Μπορεί ο Μάικ Τζέιμς να ήταν αυτός που στο τέλος χάρισε τη νίκη στον Παναθηναϊκό με το τρίποντο που πέτυχε στα τελευταία δευτερόλεπτα, ωστόσο ο Κρις Σίνγκλετον ήταν αυτός που κράτησε το “Τριφύλλι” όρθιο καθόλη τη διάρκεια του ματς, με κρίσιμες άμυνες και εύστοχα τρίποντα. Συγκεκριμένα, ο Αμερικανός σημείωσε 14 πόντους, 8 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 μπλοκ σε 34 λεπτά συμμετοχής.