Στους τελικούς, με «φονικό» Λοτζέσκι!

Ιδανικά ολοκλήρωσε τη σειρά των ημιτελικών του πρωταθλήματος ο Παναθηναϊκός, ο οποίος παρότι δυσκολεύτηκε πολύ κόντρα στο Περιστέρι στο Game 3 τελικά κατάφερε να πάρει τη νίκη με σκορ με 75-82 και να προκριθεί με 3-0 στους τελικούς των Play-Offs.

-

Σε ρηχά… νερά κινήθηκαν όλα τα βαριά “χαρτιά” του Παναθηναϊκού στο κλειστό “Ανδρέας Παπανδρέου” εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων, με αποτέλεσμα το Περιστέρι να επιβιώσει μέχρι τέλους στο παιχνίδι.

Μάλιστα, αν οι “πράσινοι” δεν πατούσαν “γκάζι” στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης, τότε το αποτέλεσμα του αγώνα θα μπορούσε να ήταν διαφορετικό.

Καθοριστικός ο Ματ Λοτζέσκι για τον “Εξάστερο”, με τον Αμερικανοβέλγο φόργουορντ να μιλά κυρίως από το τρίποντο και να “καθαρίζει” για την ομάδα του στο δεύτερο ημίχρονο.

Περιστέρι: Καράμπελας, Γκρέι, Φλέμινγκς, Βασιλόπουλος, Σκορδίλης
Παναθηναϊκός: Καλάθης, Κιλπάτρικ, Παπαπέτρου, Τόμας, Παπαγιάννης

Τα δεκάλεπτα: 14-21, 36-40, 56-55, 75-82

Κάκιστα ξεκίνησε την αναμέτρηση ο Παναθηναϊκός, με το Περιστέρι στον αντίποδα να μπαίνει στο παρκέ αποφασισμένο να αντισταθεί και να δώσει τη δική του μάχη μέχρι τέλους. Χαρακτηριστικό είναι πως οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 7-0, αναγκάζοντας τον Πιτίνο να καλέσει τάιμ άουτ στο 3′, κάτι που φάνηκε να ξυπνά τους φιλοξενούμενους, που στη συνέχεια ξαναμπήκαν στο ματς. Έτσι, από το -7 οι “πράσινοι” κατάφεραν όχι μόνο να ισοφαρίσουν, αλλά και να περάσουν για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ (12-14, 8′) χάρη σε εύστοχο ζευγάρι βολών. Από εκείνο το χρονικό σημείο κι έπειτα ο “Εξάστερος” πάτησε “γκάζι” και με ένα επιμέρους 2-9 έκλεισε ιδανικά το 1ο δεκάλεπτο όντας μπροστά με 14-21.

Η διαχείριση του παιχνιδιού και του +7 από τον Παναθηναϊκό ήταν θετική στο πρώτο μισό του 2ου δεκαλέπτου, καθώς οι “πράσινοι” αρχικά διατήρησαν και στη συνέχεια αύξησαν το προβάδισμά τους, φτάνοντας στο +10 για πρώτη φορά στο ματς (20-30, 15′). Παρόλα αυτά, μετά τη συμπλήρωση 5 λεπτών στη 2η περίοδο το Περιστέρι αντέδρασε με δύο σερί τρίποντα από Καράμπελα και Γκρέι (26-30, 16′) και κατάφερε να επιστρέψει στο παιχνίδι, μειώνοντας στο -4. Τελικά, παρά τις προσπάθειες της ομάδας του Πιτίνο η διαφορά στο σκορ μεταξύ των δύο ομάδων έμεινε αμετάβλητη μέχρι και το φινάλε του ημιχρόνου, με αποτέλεσμα ο “Εξάστερος” να οδηγηθεί στα αποδυτήρια προπορευόμενος με 36-40.

Το ματς συνέχισε να είναι στην κόψη του ξυραφιού και στο ξεκίνημα του 3ου δεκαλέπτου, με το Περιστέρι μάλιστα να μειώνει ακόμη και στο -3 (40-43, 22′) έπειτα από ένα κάρφωμα του Σκορδίλη, το οποίο παράλληλα ανάγκασε τον Πιτίνο να καλέσει τάιμ άουτ. Οι φωνές του Αμερικανού προπονητή έπιασαν τόπο μονάχα προσωρινά (40-45, 23′), καθώς στη συνέχεια οι γηπεδούχοι παρουσιάστηκαν εμφανώς πιο συγκεντρωμένοι από τους αντιπάλους τους και δεν έχασαν την ευκαιρία να περάσουν ξανά μπροστά στο σκορ για πρώτη φορά μετά το ξεκίνημα του 1ου δεκαλέπτου (49-47, 26′)! Το μόνο που κατάφερε ο Παναθηναϊκός στο τέλος του 3ου δεκαλέπτου ήταν να μειώσει τη διαφορά στη μικρότερη δυνατή τιμή της (56-55), αφήνοντας ανοιχτούς λογαριασμούς ενόψει 4ου δεκαλέπτου.

Στο 4ο και κρισιμότερο δεκάλεπτο οι Κυπελλούχοι Ελλάδος μπήκαν με διάθεση να τελειώσουν το παιχνίδι, ωστόσο η δυστοκία τους στο σκοράρισμα δεν βοηθούσε ιδιαίτερα την κατάσταση. Το Περιστέρι βρέθηκε ακόμη και στο +3 (60-57, 33′), όμως ο Παναθηναϊκός με τον Καλάθη να μοιράζει και τον Λοτζέσκι να εκτελεί από το τρίποντο έτρεξε ένα σερί 6-0 και ανέτρεψε την εις βάρος του κατάσταση σε πολύ σύντομο χρονικό διάστημα (60-63, 34′). Παρόλα αυτά, το σύνολο του Πεδουλάκη δεν θέλησε να παραδώσει τα “όπλα” ούτε τότε. Προεξάρχοντος του Γκρέι που “πυροβολούσε” συνεχώς από τα 6.75 μ. οι γηπεδούχοι απάντησαν με ένα εμφατικό 7-0 και έφτασαν στο +4 (67-63, 36′), με τον Αμερικανό τεχνικό των “πράσινων” να καλεί τάιμ άουτ. Έκτοτε οι “πράσινοι” ξύπνησαν και με ένα δικό τους σερί 10-0 ουσιαστικά τέλειωσαν την υπόθεση “πρόκριση” στους τελικούς του πρωταθλήματος, με το σκορ να φτάνει στο 67-73 στο 38′. Αντίδραση δεν μπορούσε να υπάρξει από τους γηπεδούχους στο φινάλε κι έτσι ο “Εξάστερος” με 75-82 υπέταξε το άκρως μαχητικό Περιστέρι και ολοκλήρωσε ιδανικά τη σειρά των ημιτελικών με 3-0.

“Όλα Πράσινα” MVP of the Game: Ματ Λοτζέσκι