Σαρωτικός στο… ρελαντί!

-

Αποδίδοντας εξαιρετικό μπάσκετ καθόλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, ο Παναθηναϊκός επιβλήθηκε του Κόροιβου Αμαλιάδας στο ΟΑΚΑ με σκορ 96-65 και επανήλθε στα θετικά αποτελέσματα μετά τις ήττες από Ολυμπιακό και ΤΣΣΚΑ Μόσχας. Κορυφαίοι οι Ρίβερς και Σίνγκλετον για το “Τριφύλλι”, καλό χρόνο συμμετοχής πήρε και ο Πατ Καλάθης.

Παναθηναϊκός: Σίνγκλετον, Φώτσης, Χαραλαμπόπουλος, Φελντέιν, Ν. Καλάθης
Κόροιβος Αμαλιάδας: Μπράουν, Γκότσερ, Χατζηνικόλας, Ρίτσαρτ, Χολ

Πεινάς; Deliveras! Παράγγειλε τώρα ότι τραβάει η… όρεξή σου!

Άλλες οι ταχύτητες

Με τον Βόβορα να βρίσκεται για τελευταία φορά στον πάγκο του Παναθηναϊκού, οι “πράσινοι” ξεκίνησαν με τον Σίνγκλετον να πετυχαίνει 5 πόντους σε 2 λεπτά και τον Κόροιβο να απαντά με τρίποντο (5-3, 2′), ενώ στη συνέχεια ήταν η σειρά του Φώτση να ευστοχήσει από τα 6.75 (8-3, 3′). Ο Καλάθης… “ζήλεψε” τους δύο προαναφερθέντες παίκτες του Παναθηναϊκού, ευστοχώντας κι ο ίδιος σε δύο σερί σουτ 3 πόντων (14-3, 4′), με αποτέλεσμα να δώσει επιπλέον αέρα στο προβάδισμα των γηπεδούχων. Ο Καλαμπάκος κάλεσε τάιμ άουτ εσπευσμένα, ωστόσο οι “πράσινοι” είχαν αποφασίσει να πατήσουν γκάζι, πυροβολώντας το αντίπαλο καλάθι κατά ριπάς, με τη διαφορά να αγγίζει τους 16 πόντους (22-6, 8′). Τελικά, το “Τριφύλλι” με 5/11 τρίποντα ολοκλήρωσε προπορευόμενος το 10 δεκάλεπτο με 24-9.

Ασταμάτητος!

Ο Κόροιβος, που είχε πετύχει 9 πόντους αποκλειστικά με σουτ 3 πόντων, συνέχισε στο ίδιο τέμπο (25-12, 11′), ενώ ο Βανόστρουμ έκανε το 27-15, με την ομάδα της Αμαλιάδας πλέον να μετρά 5/8 τρίποντα.  Ο Μπουρούσης, που είχε περάσει νωρίτερα στο παιχνίδι, πρόσθεσε 2 ακόμη πόντους στο ενεργητικό του, αλλά και 1 ασίστ στον Π. Καλάθη για το 35-15 στο 15′, με τη διαφορά να αγγίζει πλέον τους 20. Η διαφορά μεταξύ των δύο ομάδων ήταν πλέον κάτι παραπάνω από εμφανής, καθώς ο Παναθηναϊκός με συνεχόμενα καλάθια έφτασε τους 44 πόντους στο 17′ (44-21), με το 2ο δεκάλεπτο να τελειώνει βρίσκοντας το “Τριφύλλι” μπροστά με το εμφατικό 51-26.

Τα στατιστικά του 1ου ημιχρόνου

olaprasina1908

Κράτησε τη διαφορά στο +25

Με καλάθι του Παππά ξεκίνησε το 2ο ημίχρονο της αναμέτρησης (53-26, 22′), η οποία πλέον ξεκίνησε να παίρνει διαδικαστικό χαρακτήρα, μιας και η τελική έκβαση του ματς είχε ήδη κριθεί. Η διαφορά άγγιξε τους 30 πόντους μετά από τρίποντο του Φελντέιν (58-28, 23′) και ο Μπουρούσης διεύρυνε ακόμη περισσότερο το “πράσινο” προβάδισμα με εύστοχο τρίποντο (61-30, 24′). Παρόλα αυτά, για τους παραπάνω λόγους οι “πράσινοι” χαλάρωσαν αρκετά στο παρκέ, δίνοντας το δικαίωμα στους φιλοξενούμενους να μειώσουν τη διαφορά στους 22 (66-44, 28′). Ο Βόβορας κάλεσε τάιμ άουτ, προσπάθησε να αφυπνίσει τους παίκτες του κι έτσι το 3ο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 72-47.

Τέλος διαδικαστικού χαρακτήρα

Ο Σίνγκλετον ήταν εμφανές πως βρισκόταν σε καλό απόγευμα, σκοράροντας με το “καλημέρα” στο 4ο δεκάλεπτο από τα 6.75 (74-47, 31′). Το μοναδικό ερώτημα που είχε απομείνει στο ματς ήταν το εύρος της διαφοράς με την οποία θα νικούσε ο Παναθηναϊκός, που “πάτησε” στο +32 δια χειρός Ρίβερς (82-50, 33′). Ο Βόβορας αποφάσισε να δώσει χρόνο συμμετοχής σε παίκτες που δεν είχαν αγωνιστεί τόσο στα προηγούμενα ματς, χωρίς να αλλάξει κάτι ουσιαστικό μέχρι τη λήξη του ματς, που βρήκε τον Παναθηναϊκό νικητή με σκορ 96-65.

Τα στατιστικά του παιχνιδιού

Τα δεκάλεπτα: 24-9, 51-26, 72-47, 96-65

“Όλα Πράσινα” MVP of the Game: Κέι Σι Ρίβερς

mvprivers

Εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε ο Κέι Σι Ρίβερς στο ΟΑΚΑ κόντρα στον Κόροιβο Αμαλιάδας! Ο Αμερικανός κατάφερε να πετύχει 19 πόντους, μετρώντας 4/5 τρίποντα, 1 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 λάθος κι 1 κλέψιμο, όντας μέγιστος κίνδυνος για το καλάθι των φιλοξενούμενων.