Πράσινος… Αστέρας!

Πιο εύκολα από ότι αρχικά αναμενόταν, ο Παναθηναϊκός επιράτησε κατά κράτος του Ερυθρού Αστέρα στο ΟΑΚΑ με σκορ 70-59 και πέτυχε την 3η νίκη του στη Regular Season της διοργάνωσης.

-

Πιο εύκολα από ότι αρχικά αναμενόταν, ο Παναθηναϊκός επιράτησε κατά κράτος του Ερυθρού Αστέρα στο ΟΑΚΑ με σκορ 70-59 και πέτυχε την 3η νίκη του στη Regular Season της διοργάνωσης. Εκπληκτική η απόδοση των Τζέιμς Γκιστ και Νικ Καλάθη, με την ομάδα παράλληλα να εμφανίζεται εξαιρετική αμυντικά, κρατώντας χαμηλά το σκοράρισμα των Σέρβων σε χαμηλά επίπεδα.

2olaprasina1908

Παναθηναϊκός: Σίνγκλετον, Νίκολς, Γκιστ, Καλάθης, Φελντέιν
Ερυθρός Αστέρας: Ντάνγκουμπιτς, Μίτροβιτς, Τζένκινς, Γιόβιτς, Κούζμιτς

Δυνατό ξεκίνημα!

Το σκορ της αναμέτρησης έμελλε να ανοίξει ο παλιός γνώριμος του Παναθηναϊκού, Κούζμιτς, ωστόσο οι γηπεδούχοι με ένα σερί 5-0 δια χειρός Νίκολς και Φελντέιν πέρασαν γρήγορα μπροστά (5-2, 1′). Ο πρώην σέντερ του “Τριφυλλιού” κάρφωσε θεαματικά για το 5-4, ενώ οι δύο ομάδες παρέμεναν χωρίς καλάθι για περίπου 2 αγωνιστικά λεπτά (5-4, 3′). Το δίδυμο ΦελντέινΝίκολς έδωσαν στον Παναθηναϊκό αέρα 5 πόντων (9-4, 5′), ενώ οι Σέρβοι έδειχναν αρκετά ευάλωτοι στο επιθετικό λάθος. Με οδηγό την εξαιρετική της άμυνα, η ομάδα του Πασκουάλ πέτυχε double score στο 8′ (14-7) με τον Καλάθη να πετυχαίνει 5 διαδοχικούς πόντους (δίποντο – τρίποντο), o Ρίβερς στην εκπνοή πέτυχε ένα εκπληκτικό δίποντο και ο Παναθηναϊκός ολοκλήρωσε το 1ο δεκάλεπτο όντας μπροστά στο σκορ με 23-14.

Σαρωτικό 2ο δεκάλεπτο!

Φορτσάτος ξεκίνησε και το 2ο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός, με τον Νίκολς να αφήνει τη μπάλα στο καλάθι και τον Μπουρούση να ανοίγει λογαριασμό στην προσωπική του στατιστική (27-14, 12′), ενώ ο Καλάθης συνέχισε να βρίσκεται σε… οίστρο κάνοντας το 29-14 και αναγκάζοντας τον Ράντονιτς να ζητήσει τάιμ άουτ. Ο αρχηγός του “Τριφυλλιού” πετύχαινε πόντους με κάθε δυνατό τρόπο ακόμη και μετά τη προσωρινή διακοπή του αγώνα, έχοντας ως συμπαραστάτη τον Μπουρούση που πέτυχε τρίποντο από την κορυφή για να στείλει τη διαφορά στους 20 πόντους για πρώτη φορά στο ματς (34-14, 13′). Οι φιλοξενούμενοι έδειχναν ανημποροι να αντιδράσουν, καθώς αστοχούσαν ακόμη και στις βολές, ενώ συγχρόνως ο Παναθηναϊκός συνέχιζε να προελαύνει με τρίποντο του Ρίβερς (37-16, 5′) σε πρώτη φάση και κάρφωμα σε δεύτερη (41-18, 5′). Ο Κούζμιτς προσπάθησε να πάρει περισσότερες πρωτοβουλίες και να μειώσει το σκορ πριν το ημίχρονο, ευστοχώντας σε δίποντο και έμμεσο τρίποντο και φτάνοντας στους 10 πόντους (41-23, 18′). Εν τέλει, οι “πράσινοι” οδηγήθηκαν στην ανάπαυλα του ημιχρόνου προπορευόμενοι με το εμφατικό 46-25.

Έκπτωση Swiffer: Αποκτήστε όλες τις KΙΤ συσκευασίες με έκπτωση -30% και κλειδώστε 3Χπερισσότερη σκόνη και τρίχες.

Τα στατιστικά του 1ου ημιχρόνου

14894382_1180908188637144_272945144_o screenshot_1 screenshot_2 screenshot_3

Διατήρησε τη διαφορά

Πλέον, στόχος του Παναθηναϊκού ήταν να διατηρήσει στα επίπεδα του 1ου ημιχρόνου τη διαφορά στο σκορ, ώστε να μην γίνει μάρτυρας των όσων συνέβησαν κόντρα στη Μπάμπεργκ στη Γερμανία στο 3ο δεκάλεπτο. Στα πρώτα 4 λεπτά της επανάληψης οι “πράσινοι” οδηγούσαν την κούρσα στο σκορ με 52-31, με τον Κούζμιτς ωστόσο να συνεχίζει να προκαλεί προβλήματα στην άμυνα των γηπεδούχων. Παρά τις φιλότιμες προσπάθειες των Σέρβων να επανέλθουν στο ματς, η άμυνα του “Τριφυλλιού” παρέμενε σφιχτή χωρίς να δίνει κανένα δικαίωμα στην ομάδα του Ράντονιτς, με τη διαφορά στο σκορ να παραμένει σε δυσθεώρητα ύψη. Έτσι ο Παναθηναϊκός ολοκλήρωσε το 3ο δεκάλεπτο αφήνοντας τον Ερυθρό Αστέρα στο -20 (61-41).

Έχασε τη συγκέντρωση, αλλά νίκησε

Ο Ερυθρός Αστέρας προσπάθησε να αντιδράσει στα πρώτα λεπτά του 4ου δεκαλέπτου, πετυχαίνοντας 4 διαδοχικούς πόντους για το 61-47 στο 32′, αναγκάζοντας τον Πασκουάλ να καλέσει εσπευσμένα τάιμ άουτ. Με τον ένα ή τον άλλο τρόπο, η διαφορά ψαλιδίστηκε στους 10 πόντους, με τους φιλοξενούμενους να πετυχαίνουν 2 σερί τρίποντα, ενώ οι “πράσινοι” έδειχναν ότι δεν υπήρχε συγκέντρωση τόσο στην άμυνα, όσο και στην επίθεση. Δια χειρός Φελντέιν και Σίνγκλετον, οι γηπεδούχοι διεύρυναν και πάλι τη διαφορά στους 14 πόντους, ενώ ο Ρίβερς με τρίποντο έδωσε το “μαξιλαράκι” ασφαλείας για το 70-55 στο 38′. Τελικά, το μόνο που κατάφεραν οι παίκτες του Ράντονιτς ήταν να μειώσουν τη διαφορά στο -11, με αποτέλεσμα ο Παναθηναϊκός να πάρει μια σπουδαία νίκη κόντρα σε μια μαχητική ομάδα με 70-59.

Τα στατιστικά του παιχνιδιού

“Όλα Πράσινα” MVP the of Game: Νικ Καλάθης

mvpcalathes

Ακόμη μια εξαιρετική εμφάνιση του αρχηγού του Παναθηναϊκού, που φάνηκε ότι επέστρεψε σε μεγάλα κέφια από τη Γερμανία και τη νίκη στο Μπάμπεργκ. Τρομερή εμφάνιση σε άμυνα κι επίθεση, σημειώνοντας 16 πόντους, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 1 λάθος. Είναι βέβαιο πως αν συνεχίσει σε αυτά τα standards απόδοσης, τότε θα αποτελέσει μονάδα εγγύησης για τους “πράσινους”.