Πλεονέκτημα ήτανε και… πάει!

Παρά το γεγονός πως βρέθηκε να προηγείται ακόμη και με 16 πόντους, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να εμφανιστεί αγνώριστος στο 2ο ημίχρονο, με αποτέλεσμα να υποστεί την ήττα από τη Φενέρμπαχτσε στο ΟΑΚΑ με σκορ 58-71.

-

Παρά το γεγονός πως βρέθηκε να προηγείται ακόμη και με 16 πόντους, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να εμφανιστεί αγνώριστος στο 2ο ημίχρονο της αναμέτρησης, με αποτέλεσμα να υποστεί την ήττα από τη Φενέρμπαχτσε στο ΟΑΚΑ με σκορ 58-71. Οι “πράσινοι” απώλεσαν το πλεονέκτημα της έδρας στα Play-Offs της Euroleague και τώρα έχουν έναν Γολγοθά να ανέβουν, εάν θέλουν να ελπίζουν σε πρόκριση στο Final 4 της Πόλης.

Οι αρχικές πεντάδες

Παναθηναϊκός: Σίνγκλετον, Νίκολς, Καλάθης, Γκιστ, Φελντέιν
Φενέρμπαχτσε: Μπογκντάνοβιτς, Σλούκας, Βέσελιν Ντατόμε, Κάλινιτς

Το παιχνίδι

Παρά το γεγονός πως το ΟΑΚΑ είχε πάρει… “φωτιά”, η αναμέτρηση ξεκίνησε με τρίποντο του Κάλινιτς, με τον Παναθηναϊκό να ισοφαρίζει σύντομα με βολή του Γκιστ και δίποντο του Καλάθη, ωστόσο ο Μπογκντάνοβιτς με νέο εύστοχο σουτ 3 πόντων έβαλε ξανά μπροστά τους Τούρκους και ο Κάλινιτς έκανε το 2/2 από τα 6.75 μ. για το +6 της Φενέρ (3-9, 3′). Η ομάδα του Ομπράντοβιτς φαινόταν να έχει μπει καλύτερα στο παρκέ, καθώς σύντομα το +6 έγινε +8 και ο Πασκουάλ αναγκάστηκε να καλέσει γρήγορα τάιμ άουτ (6-14, 6′), με τη διαφορά όμως στην επανέναρξη του ματς να αγγίζει ακόμη και τους 10 πόντους (6-16, 7′). Πάντως, μέχρι τη λήξη του 1ου δεκαλέπτου οι “πράσινοι” κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά έπειτα από τρίποντο του Ρίβερς για το 15-16, μέσα σε αποθέωση.

Προγνωστικά στοιχήματος από το Νο.1 site προβλέψεων στην Ελλάδα!

Ιδανικά άρχισε το 2ο δεκάλεπτο για τον Παναθηναϊκό, αφού μετά από ένα λεπτό παιχνιδιού στην εν λόγω περίοδο, ο Τζέιμς ευστόχησε σε τρίποντο και έβαλε τους γηπεδούχους μπροστά στο σκορ για πρώτη φορά (18-16, 11′). Ο ρυθμός του ματς είχε λάβει ξέφρενες διαστάσεις, αφού ο Ούντοχ ισοφάρισε με δίποντο, ο Ρίβερς με νέο σουτ 3 πόντων έκανε το 21-18, ωστόσο ο Ντίξον με τον ίδιο τρόπο έφερε ξανά το ματς στα ίσια (21-21, 13′). Λίγο αργότερα, ο “Ζοτς” ζήτησε έξαλλος τάιμ άουτ, βλέποντας αρχικά τον Παππά να σκοράρει με lay up και στη συνέχεια τον Ρίβερς με ωραίο step back δίποντο να βάζει τον “Εξάστερο” σε θέση οδηγού στο +4 (27-23, 15′). Το μομέντουμ πλέον ήταν εμφανώς με το μέρος των γηπεδούχων, αφού εκτός από την εκπληκτική άμυνα που επέδειξαν, έφτασαν μια ανάσα από τη διψήφια διαφορά στο σκορ (32-23, 17′), χάρη σε τρίποντη “βόμβα” του Γκάμπριελ και δυνατό κάρφωμα του Τζέιμς. Τελικά, αυτή έμελλε να έρθει λίγα δευτερόλεπτα πιο μετά δια χειρός Ρίβερς από τα 6.75 μ. (35-23, 17′), για να έρθει ο Ντατόμε να απαντήσει με τρίποντο. Στα εναπομείναντα λεπτά του 1ου ημιχρόνου ήταν η ώρα του Τζέιμς να μιλήσει στο παρκέ. Ο Αμερικανός γκαρντ με δίποντο και απίστευτο τρίποντο από τη δεξιά γωνία έκανε το 42-28, με τον Παναθηναϊκό να ολοκληρώνει εν τέλει όντας μπροστά με 42-28.

Τα στατιστικά του 1ου ημιχρόνου

Μπορεί η ομάδα του Ομπράντοβιτς να ξεκίνησε με τρίποντο του Μπογκντάνοβιτς το 2ο ημίχρονο της αναμέτρησης, όμως ο Παναθηναϊκός διατήρησε την κεκτημένη ταχύτητα που είχε αποκτήσει από το 2ο δεκάλεπτο, με τον Φελντέιν να ευστοχεί από την περιφέρεια για το 47-31 στο 22′. Παρόλα αυτά, η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη, μιας και το “Τριφύλλι” οδηγήθηκε σε ορισμένες λάθος βεβιασμένες επιλογές επιθετικά, με αποτέλεσμα η Φενέρμπαχτσε να πραγματοποιήσει τη δική της αντεπίθεση, μειώνοντας στο -9 μετά από αρκετή ώρα έπειτα από τρίποντο του Ντίξον στο transition (47-38, 25′). Το τάιμ άουτ του Πασκουάλ δεν έδειξε να αποφέρει καρπούς, μιας και οι Τούρκοι συνέχισαν ακάθεκτοι την προσπάθειά τους να επιστρέψουν δυναμικά στο παιχνίδι, μειώνοντας κι άλλο με δύο σερί τρίποντα του Μπογκντάνοβιτς (49-46, 28′), ενώ ο ίδιος παίκτης με lay up έστειλε τη διαφορά στη μικρότερη δυνατή τιμή της (49-48, 29′). Ωστόσο, παρά το κακό δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός ολοκλήρωσε τη περίοδο προπορευόμενος με 50-48, με τους φιλοξενούμενους όμως να δείχνουν έτοιμοι για την ολική ανατροπή.

Ultras clothes – Ultras quality

Το 4ο και κρισιμότερο δεκάλεπτο του αγώνα άρχισε με τον χειρότερο δυνατό τρόπο για τον Παναθηναϊκό. Πρώτα ο Κάλινιτς ισοφάρισε με δυνατό κάρφωμα και έπειτα ο ίδιος παίκτης με τρίποντο έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του Ομπράντοβιτς μετά από πάρα πολλή ώρα (50-53, 31′). Το γεγονός πως η Φενέρ κατόρθωσε να πάρει κεφάλι στο σκορ προκάλεσε περαιτέρω νευρικότητα στους παίκτες του Πασκουάλ, με τον Ντίξον να πετυχαίνει ένα δύσκολο τρίποντο για το +5 των Τούρκων (35′) και το χρόνο πλέον να κυλά σε βάρος του “Εξάστερου”. Ο Ισπανός τεχνικός κάλεσε ξανά τάιμ άουτ, αλλά πλέον οι “πράσινοι” εμφανίζονταν αγνώριστοι στο παρκέ, δίνοντας το δικαίωμα στον Κάλινιτς και στο Ντίξον να εκτοξεύσουν τη διαφορά στους 14 πόντους (55-69, 38′). Μέχρι το τέλος του αγώνα δεν άλλαξε κάτι ουσιαστικά, καθώς οι Τούρκοι έλεγχαν απόλυτα το ρυθμό του ματς, με αποτέλεσμα ο “Εξάστερος” να ηττηθεί στο πρώτο παιχνίδι των Play-Offs της Euroleague με σκορ 58-71.

Τα στατιστικά του αγώνα

Τα δεκάλεπτα: 15-16, 42-28, 50-48, 58-71

“Όλα Πράσινα” MVP of the Game: Κέι Σι Ρίβερς

Είχε βαλθεί να στείλει τον Παναθηναϊκό στο 1-0 της σειράς, ωστόσο η γενική εικόνα της ομάδας στο 2ο ημίχρονο δεν βοήθησε τόσο τον ίδιο, όσο και τον “Εξάστερο” σε συνολικό επίπεδο. Ο Αμερικανός σημείωσε 16 πόντους, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ σε 34:01 λεπτά συμμετοχής.