“Βασιλιάς” στο “Παλατάκι”!

-

Παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ σε άμυνα και επίθεση, ο Παναθηναϊκός μετέτρεψε σε παράσταση για έναν ρόλο την αναμέτρηση με τον ΠΑΟΚ κάνοντας περίπατο στην Πυλαία (67-90), στην πρόβα τζενεράλε εν όψει Φενέρ. Πρωταγωνιστής ο Έλιοτ Γουίλιαμς με 18 πόντους.

williams_paok

Πιο εύκολη από όσο θα περίμενε κανείς αποδείχθηκε η αποστολή του Παναθηναϊκού στην Πυλαία. Οι “πράσινοι” πέρασαν σαν… σίφουνας από την έδρα του ΠΑΟΚ, καθαρίζοντας ουσιαστικά την αναμέτρηση από την πρώτη κιόλας περίοδο (19-30).

Η ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς βρέθηκε σε σπουδαία μέρα επιθετικά “σκοτώνοντας” τον Δικέφαλο σε πρώτη και δεύτερη περίοδο με το δεύτερο ημίχρονο να αποτελεί τυπική διαδικασία.

Στα θετικά της αποψινής νίκης η παρουσία του Έλιοτ Γουίλιαμς, ο οποίος πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση ολοκληρώνοντας την αναμέτρηση με 18 πόντους, 2 ασίστ και 4 ριμπάουντ σε 27 λεπτά συμμετοχής, καθώς και η συμμετοχή και των δώδεκα παικτών που είχε στη διάθεσή του ο Σάσα Τζόρτζεβιτς.

Πλέον, οι “πράσινοι” στρέφονται στην κρίσιμη αναμέτρηση της Πέμπτης (25/2, 21:45) απέναντι στην Φενέρμπαχτσε του Ζέλικο Ομπράντοβιτς για την 8η αγωνιστική του Top 16 της Ευρωλίγκας, αναμέτρηση στην οποία αναμένεται να ντεμπουτάρουν και στην Ευρώπη οι νεοαποκτηθέντες Χέινς και Γουίλιαμς.

Το ματς

Ο Παναθηναϊκός παρατάχθηκε στην Πυλαία χωρίς τους Αντώνη Φώτση, Βασίλη Χαραλαμπόπουλο και Νίκο Παππά, ενώ κανονικά στην αποστολή βρέθηκαν οι Βλάντο Γιάνκοβιτς (υπέστη ελαφρύ διάστρεμμα στην τελευταία προπόνηση) και Δημήτρης Διαμαντίδης καθώς και οι νεοαποκτηθέντες Μαρκέζ Χέινς και Έλιοτ Γουίλιαμς. Από την άλλη πλευρά, ο Σούλης Μαρκόπουλος δεν είχε στη διάθεσή του τους Σοφοκλή Σχορτσιανίτη και Κώστα Βασιλειάδη.

Ο Σάσα Τζόρτζεβιτς επέλεξε στην αρχική πεντάδα του “Εξάστερου” τους Καλάθη, Φελντέιν, Γουίλιαμς, Γκιστ και Ραντούλιτσα, ενώ για τον ΠΑΟΚ ξεκίνησαν οι Τέπιτς, Μαργαρίτης, Ντούβνιακ, Μάρκοβιτς και Χάτσερ. “Άρχοντες” της αναμέτρησης ήταν οι Πηλοΐδης, Σώμος και Τσούνας.

Το “Τριφύλλι” ξεκίνησε πιέζοντας τον “Δικέφαλο” σε όλο το γήπεδο ωστόσο οι παίκτες του Μαρκόπουλου βρήκαν σκορ στην πρώτη τους επίθεση με τον Ντούβνιακ να ευστοχεί σε τρίποντο υπό πίεση, με τον Νικ Καλάθη να απαντά με το ίδιο νόμισμα. Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να πιέζει σε όλα τα μήκη και τα πλάτη του γηπέδου, όντας, πάντως, αρκετά νευρικός. Παρ’ όλα αυτά, το πρώτο “πράσινο” προβάδισμα ήρθε 3:50 περίπου λεπτά μετά το τζάμπολ χάρις σε τρίποντο του Τζέιμς Γκιστ (5-6). Ο ΠΑΟΚ συνέχισε να βρίσκει σκορ, οι “πράσινοι” παρέμειναν νευρικοί στην επίθεση και ο Σάσα Τζόρτζεβιτς έριξε για πρώτη φορά στο παρκέ τον Δημήτρη Διαμαντίδη διπλά στον Νικ Καλάθη.

Τέσσερα λεπτά πριν το τέλος της περιόδου ο Έλιοτ Γουίλιαμς έδωσε για πρώτη φορά προβάδισμα τριών πόντων στον Παναθηναϊκό σκοράροντας έξω απ’ τα 6.75 (13-16), ενώ στην επόμενη επίθεση ο ίδιος παίκτης ευστόχησε σε δύο βολές (15-18). Με την είσοδο των Διαμαντίδη, Χέινς, Γιάνκοβιτς και Κούζμιτς, η “πράσινη” άμυνα έγινε πιο πιεστική, την ίδια ώρα που ο Γουίλιαμς συνέχισε να παίρνει επιθετικές πρωτοβουλίες φορτώνοντας με φάουλ τους αντιπάλους του. 1:43′ πριν το τέλος του δεκαλέπτου ήταν σειρά του Μαρκέζ Χέινς να σκοράρει εκτοξεύοντας την διαφορά στους 6 (17-23), ο ΠΑΟΚ δεν βρίσκε σκορ και το εύστοχο “χουκ” του Όγκνιεν Κούζμιτς (17-25) ανάγκασε τον Σούλη Μαρκόπουλο να καλέσει το πρώτο τάιμ άουτ της αναμέτρησης. Το επιθετικό “κρεσέντο” του “Εξάστερου” συνεχίστηκε και η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τους “πράσινους” στο +11 (19-30) και τον Γουίλιαμς πρώτο σκόρερ με 10 πόντους.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε όπως τελείωσε το πρώτο, με τον Γουίλιαμς, δηλαδή, να δίνει και πάλι σκορ στην ομάδα του. Ο Δημήτρης Διαμαντίδης ευστόχησε σε δύο συνεχόμενα τρίποντα και η διαφορά έφταστε στους 17 (21-38), 7:50′ πριν το ημίχρονο. Ο αρχηγός όμως δεν σταμάτησε εκεί. Στην επόμενη επίθεση πάσαρε στον Χέινς και ο Αμερικανός “πυροβόλησε” με τη σειρά του από την περιφέρεια στέλνοντας την διαφορά στους 20 με τον Παναθηναϊκό να έχει πετύχει 41 πόντους σε μόλις 13 (!) λεπτά παιχνιδιού. Σε εκείνο το σημείο και παρά την διαφορά, οι “πράσινοι” έκαναν λάθος, ο ΠΑΟΚ πέτυχε καλάθι στο ανοιχτό γήπεδο και ο Σάσα Τζόρτζεβιτς κάλεσε εσπευσμένα τάιμ άουτ, αφού σε καμία περίπτωση δεν ήθελε να χαλαρώσουν οι παίκτες του.

Αυτό που ήθελε να πετύχει ο Σάλε με το τάιμ άουτ, το έκανε! Η άμυνα του “Εξάστερου” λειτούργησε εξαιρετικά καθ’ όλη τη διάρκεια του δεύτερου δεκαλέπτου, ο Παναθηναϊκός συνέχισε να βγάζει άμυνες και να πυροβολεί… από παντού και το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την διαφορά στους 29 (32-61) και τον Έλιοτ Γουίλιαμς πρώτο σκόρερ του αγώνα με 14 πόντους.

• Τα στατιστικά του ημιχρόνου

1 2

Όπως γινόταν αντιληπτό, η υπόθεση νίκη είχε ήδη κριθεί και το δεύτερο ημίχρονο επρόκειτο να είναι… τυπική διαδικασία, καθώς και μια ιδανική ευκαιρία για τον Σάλε για να ξεκουράσει παίκτες και να κάνει δοκιμές εν όψει Φενέρ.

Στο δεύτερο μέρος ο Παναθηναϊκός παρατάχθηκε με τους Καλάθη, Φελντέιν, Γουίλιαμς, Γκιστ και Κούζμιτς στο παρκέ, ενώ ο ΠΑΟΚ με Μάρκοβιτς, Ντούβνιακ, Μαργαρίτη και Χάτσερ. Οι “πράσινοι” ξεκίνησαν νευρικά στο τρίτο δεκάλεπτο με τον Τζέιμς Γκιστ να κάνει airball σε προσπάθεια για τρίποντο, τον Καλάθη να κάνει δύο λάθη στις επόμενες επιθέσεις και τον ΠΑΟΚ να κατεβάζει την διαφορά στους 23 (38-61) με σερί 6-0 πριν ο Μαρκέζ Χέινς σκοράρει για τρεις και στη συνέχεια σερβίρει έτοιμο καλάθι στον Γκιστ μετά από κλέψιμο. Στη συνέχεια ο Δημήτρης Διαμαντίδης πέρασε στο παρκέ και ο “Εξάστερος” πάτησε και πάλι… γκάζι στέλνοντας την διαφορά ακόμα και στους 34 (38-72) με καλάθι από τον Όγκνιεν Κούζμιτς.

Το “Τριφύλλι” συνέχισε να κάνει ό,τι θέλει στο “Παλατάκι”, η επιθετική παραγωγικότητα μειώθηκε, ωστόσο η διαφορά παγιώθηκε στους 30+ πόντους με την τρίτη περίοδο να “κλείνει” με σκορ 46-78.

Δέκα λεπτά έμεναν προκειμένου η αναμέτρηση να ολοκληρωθεί και τυπικά. Ο ΠΑΟΚ, θέλοντας προφανώς να μειώσει όσο γινόταν την διαφορά, μπήκε πιο δυνατά στην τελευταία περίοδο και με σερί 4-0 την κατέβασε στο -28 (50-78). Ο Σάσα Τζόρτζεβιτς δοκίμασε διάφορα σχήματα, παίζοντας ακόμα και με τέσσερις περιφερειακούς (Μποχωρίδης, Χέινς, Γουίλιαμς, Γιάνκοβιτς) και τον Κούζμιτς στο “5”, ξεκουράζοντας παράλληλα παίκτες με μεγάλο χρόνο συμμετοχής το τελευταίο διάστημα, όπως τους Νικ Καλάθη, Τζέιμς Γκιστ και Μίροσλαβ Ραντούλιτσα.

7:28′ πριν το τέλος, ο Έλιοτ Γουίλιαμς πέτυχε το καλάθι της αναμέτρησης ευστοχώντας σε εκτός ισορροπίας σουτ, υπό πίεση, πέφτοντας και με… ταμπλό (51-83)! Το σχήμα με τους τέσσερις περιφερειακούς συνεχίστηκε με τον Γιώργο Παπαγιάννη να παίρνει τη θέση του Κούζμιτς, την ίδια ώρα που ο Δικέφαλος έκανε ό,τι μπορούσε προκειμένου να ροκανίσει τη διαφορά, δίχως όμως να τα καταφέρνει. 6:08′ πριν το φινάλε ο Μιχάλης Λούντζης ανέλαβε ρόλο οργανωτή, ενώ ενάμιση λεπτό αργότερα ο Σάσα Τζόρτζεβιτς “ψήλωσε” την πεντάδα του, όταν ο Έλιοτ Γουίλιαμς αποσύρθηκε για να περάσει ο Τζέιμς Γκιστ.

Στα επόμενα λεπτά ο Παναθηναϊκός κατέβασε ρυθμό, χαλάρωσε και ο ΠΑΟΚ το εκμεταλλεύτηκε κατεβάζοντας την διαφορά μέχρι τους 23 με το 67-90 να είναι το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

• Τα στατιστικά του αγώνα

1 2

• “Όλα Πράσινα” MVP: Έλιοτ Γουίλιαμς

mvpwilliams

Μόλις στη δεύτερή του εμφάνιση με τα πράσινα, ο Έλιοτ Γουίλιαμς παρουσίασε ένα μικρό δείγμα των ικανοτήτων του δείχνοτας για ποιο λόγο ο Σάσα Τζόρτζεβιτς εισηγήθηκε την απόκτησή του. Ο Αμερικανός ήταν πολύ καλός αμυντικά και ουσιαστικός στην επίθεση, ολοκληρώνοντας την αναμέτρηση με 18 πόντους, 4 ριμπάουντ και 2 ασίστ σε 27:05 λεπτά συμμετοχής.