“Πεινασμένος” για Final 4!

Σαρωτικός ήταν ο Παναθηναϊκός στο ΟΑΚΑ απέναντι στον ΠΑΟΚ, τον οποίο διέσυρε με σκορ 102-58 για την 26η αγωνιστική της Basket League, στην πρόβα “τζενεράλε” πριν από το πρώτο παιχνίδι των Play-Offs της Euroleague με τη Φενέρμπαχτσε.

-

Οι αρχικές πεντάδες

Παναθηναϊκός: Φελντέιν, Χαραλαμπόπουλος, Γκιστ, Σίνγκλετον, Καλάθης
ΠΑΟΚ: Σόμπερ, Κόνιαρης, Πέινερς, Κλάντον, Μαργαρίτης

Το παιχνίδι

Ιδιαίτερο ήταν το ξεκίνημα της αναμέτρησης, καθώς τόσο ο Παναθηναϊκός, όσο κι ο ΠΑΟΚ μπήκαν νωθρά στο παρκέ του ΟΑΚΑ. Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που ευτύχησαν να προηγηθούν με 0-4, τη στιγμή που οι γηπεδούχοι σπατάλησαν περίπου 2.5 λεπτά μέχρι να βρουν τρόπο να βάλουν τη μπάλα στο καλάθι (3-4, 3′). Αμέσως μετά, συμπεριλαμβανομένου του έμμεσου τρίποντου του Σίνγκλετον, οι “πράσινοι” πήραν μπρος και έτρεξαν ένα επιμέρους σερί 11-0 με Γκιστ, Σίνγκλετον και Φελντέιν να σκοράρουν (11-4, 6′), ενώ μετά το τάιμ άουτ του Μαρκόπουλου ο Ρίβερς με τρίποντο έστειλε τη διαφορά για πρώτη φορά στο +9 (16-7, 7′) σε πρώτη φάση και σε δεύτερη έκανε το 2/2 για το 19-7. Με αυτόν τον τρόπο, το “Τριφύλλι” ολοκλήρωσε το 1ο δεκάλεπτο με 26-10, δείχνοντας από νωρίς στον ΠΑΟΚ ποιος θα είναι το… αφεντικό της αναμέτρησης.

Προγνωστικά στοιχήματος από το Νο.1 site προβλέψεων στην Ελλάδα!

Με τους Γκάμπριελ και Τζέιμς να έχουν περάσει στο παρκέ, ο Παναθηναϊκός συνέχισε δυναμικά και στο 2ο δεκάλεπτο. Μάλιστα, ο Αμερικανός εκτός από ουσιαστικός, ήταν και εντυπωσιακός, καθώς κατάφερε να σημειώσει ένα εκπληκτικό μπλοκ, όπως και ένα θεαματικό κάρφωμα στο transition (33-16, 14′). Λίγο αργότερα ήταν η σειρά του έτερου νεοεισελθόντα Αμερικανού να αναλάβει δράση, με αποκορύφωμα το δύσκολο τρίποντο που πέτυχε από τη γωνία κερδίζοντας και το φάουλ (43-18, 16′), ενώ ο ΠΑΟΚ έδειχνε παραδομένος στις ορέξεις του “Εξάστερου”. Στο τέλος του 2ου δεκαλέπτου ήταν η στιγμή του Φώτση να “πληγώσει” κι άλλο το καλάθι των “μελανόλευκων”, καθώς με δύο σερί προσωπικά τρίποντα εκτόξευσε τη διαφορά στο +28 για το 54-26.

Τα στατιστικά του 1ου ημιχρόνου

Παρότι η διαφορά στο σκορ, αλλά και η εικόνα των δύο ομάδων, είχαν καταστήσει σαφές προς πάσα κατεύθυνση ότι νικητής του παιχνιδιού θα είναι ο Παναθηναϊκός, οι γηπεδούχοι δεν φάνηκαν διατεθειμένοι να χαλαρώσουν και να κατεβάσουν ταχύτητα σε επίθεση και άμυνα. Το μόνο που κατάφερε ο “Δικέφαλος του Βορρά” μέχρι το 25′ ήταν να φτάσει στο -25 (65-40,), από το… -28, στο οποίο βρέθηκε στη λήξη του 1ου ημιχρόνου. Από την πλευρά του ο Πασκουάλ ζήτησε τάιμ άουτ, καθώς δεν ήθελε να βλέπει το παραμικρό σημάδι χαλάρωσης, κι έτσι στη συνέχεια το “Τριφύλλι” με πρωταγωνιστή το Σίνγκλετον έφτασε αρχικά στο +30, ενώ με τη 1 εύστοχη βολή του Ρίβερς η ψαλίδα άνοιξε για πρώτη φορά στο ματς στο +31 (71-40, 29′). Συνεπώς, ο “Εξάστερος” οδηγήθηκε στην τελευταία περίοδο όντας μπροστά με το εντυπωσιακό 75-44.

Ultras clothes – Ultras quality

Το γεγονός πως ο Παναθηναϊκός είχε την ευκαιρία να “σπάσει” το φράγμα των 100 πόντων σε ένα ακόμη παιχνίδι φαίνεται πως άνοιξε περαιτέρω την όρεξη των παικτών του Πασκουάλ, ενώ παράλληλα οι Θεσσαλονικείς είχαν σηκώσει… λευκή πετσέτα. Η είσοδος του Γκιστ στο παρκέ έκανε το “Τριφύλλι” εντυπωσιακό, ωστόσο αυτό κράτησε για λίγο, καθώς ο Ισπανός τεχνικός επέλεξε να πραγματοποιήσει αρκετές αλλαγές, δίνοντας χρόνο σε Φελντέιν, Μπουρούση, Φώτση και Μποχωρίδη. Στο 35′, οι “πράσινοι” έφτασαν τους 90 πόντους (90-52) στη μεγαλύτερη διαφορά του παιχνιδιού, έχοντας πλέον όλο τον χρόνο μπροστά τους ώστε να γίνουν… “100ρηδες” πριν το ματς με τη Φενέρμπαχτσε. Τελικά, οι γηπεδούχοι τα κατάφεραν έπειτα από εύστοχο ζευγάρι βολών του Μπουρούση κι έτσι ο Παναθηναϊκός σημείωσε μια εντυπωσιακή νίκη απέναντι στον ΠΑΟΚ με σκορ 102-58 στην τελευταία αγωνιστική της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος.

Τα στατιστικά του αγώνα

Τα δεκάλεπτα: 26-10, 54-26, 75-44, 102-58

“Όλα Πράσινα” MVP of the Game: Μάικ Τζέιμς

Όντας θεαματικός και ουσιαστικός, ο Μάικ Τζέιμς συνέχισε τις εκπληκτικές εμφανίσεις του με τη φανέλα του Παναθηναϊκού, βρίσκοντας ευάλωτο τον ΠΑΟΚ. Ο Αμερικανός σημείωσε 20 πόντους, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 λάθος σε 19:55 λεπτά συμμετοχής.