Ο “νέος” είναι πάρα πολύ ωραίος!

-

Τις εξαιρετικές του εμφανίσεις και το σερί νικών σε Ελλάδα και Ευρώπη συνέχισε ο “ανανεωμένος” Παναθηναϊκός, ο οποίος επικράτησε εύκολα του Λαυρίου (94-56) και έφτασε τις 20 νίκες σε 21 αγώνες στην Basket League. Νέα σπουδαία εμφάνιση από Γουίλιαμς, εξαιρετικός και ο Παπαγιάννης.

williams_0

Οι “πράσινοι” παρουσιάστηκαν απόλυτα συγκεντρωμένοι και με διάθεση να επιβάλουν από νωρίς τον ρυθμό τους και να δείξουν ποιος είναι το αφεντικό της αναμέτρησης. Οι παίκτες του Σάσα Τζόρτζεβιτς έπαιξαν εξαιρετική άμυνα καθ’ όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου και ουσιαστικά “καθάρισαν” από πολύ νωρίς την υπόθεση νίκη.

Στο δεύτερο μέρος, η εικόνα του “Εξάστερου” δεν άλλαξε. Το “Τριφύλλι” παρέμεινε σοβαρό και για τα υπόλοιπα 20 λεπτά της αναμέτρησης, η επιθετική πολυφωνία συνεχίστηκε και η νίκη ήρθε πολύ εύκολα με τον Παναθηναϊκό να φτάνει τις 20 στην φετινή Basket League.

Πρώτος σκόρερ για τους “πράσινους” ήταν για ακόμη μία φορά ο Έλιοτ Γουίλιαμς με 17 πόντους, ενώ αξίζει να σημειωθεί πως τρεις ακόμη παίκτες του “Τριφυλλιού” (Γιάνκοβιτς, Παπαγιάννης, Φελντέιν) σημείωσαν διψήφιο αριθμό πόντων.

Πλέον, ο Παναθηναϊκός στρέφεται κι επικεντρώνεται στον κρίσιμο εκτός έδρας αγώνα της Πέμπτης (3/3, 21:45) με την Ουνικάχα Μάλαγα, αγώνα στον οποίο αναμένεται να πραγματοποιήσει την παρθενική του εμφάνιση ο Βινς Χάντερ, που ούτε σήμερα έκανε ντεμπούτο.

• Αρχικές πεντάδες

Παναθηναϊκός: Καλάθης, Φελντέιν, Γιάνκοβιτς, Γκιστ, Παπαγιάννης

Λαύριο: Κέσελι, Νίξον, Περάκης, Γιάνγκ, Μπολντς

• Το ματς

1456764039210539

Ο “Εξάστερος” μπήκε στον αγώνα απόλυτα συγκεντρωμένος και το πόδι… πατημένο στο γκάζι! Οι “πράσινοι”, έχοντας επιθετική πολυφωνία και παίζοντας εξαιρετική άμυνα στα πρώτα λεπτά του αγώνα, προηγήθηκαν με 9-0 και απέκτησαν διψήφια διαφορά πόντων (13-2) μόλις 3 λεπτά και 40 δευτερόλεπτα μετά την έναρξη της αναμέτρησης, εδραιώνοντας από νωρίς την κυριαρχία τους απέναντι στο Λαύριο.

Με την είσοδο των Ραντούλιτσα και Γουίλιαμς στο παρκέ ο Παναθηναϊκός βρήκε έξτρα πυλώνες στην ήδη εξαιρετική επίθεσή του και με σημεία αναφοράς τον Σέρβο “γίγαντα” και τον Αμερικανό γκαρντ/φόργουορντ, το “Τριφύλλι” ολοκλήρωσε την πρώτη περίοδο έχοντας πετύχει 31 πόντους, με την άμυνά του, όμως, να χαλαρώνει από τα μισά του πρώτου δεκαλέπτου και μετά και να δέχεται 21 με τη λήξη της περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το Λαύριο σκόραρε στα πρώτα 20 δευτερόλεπτα και έκτοτε χρειάστηκε να περάσουν 7 (!) ολόκληρα λεπτά για να ξαναβρεί σκορ. Η άμυνα του Παναθηναϊκού ήταν… σεμιναριακού επιπέδου, στην επίθεση ο ρυθμός ήταν δεδομένος από την πρώτη περίοδο και η διαφορά εκτοξεύτηκε γρήγορα-γρήγορα στους 21 (44-23) περίπου στα μισά του δεκαλέπτου. Σαν να μην έφτανε αυτό, ο “Εξάστερος” συνέχισε να παίζει με την ίδια ένταση και να βγάζει πολλή ενέργεια στο παρκέ.

Η διαφορά έφτασε μέχρι και στο +26 (51-25), ενώ λίγα δευτερόλεπτα πριν το ημίχρονο, ο Έλιοτ Γουίλιαμς πρόσφερε την φάση του… αγώνα, καρφώνοντας μπροστά στον Κέσελι μετά από ασίστ του Μίροσλαβ Ραντούλιτσα! Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σκορ να είναι 56-31 και τους “πράσινους” να αποδίδουν εξαιρετικά σε άμυνα και επίθεση. Πρώτος σκόρερ μέχρι του… δρόμου τα μισά ήταν ο Τζέιμς Φελντέιν, που μέχρι εκείνο το σημείο είχε ήδη 10 πόντους.

• Τα στατιστικά του ημιχρόνου

root_2D1FD9F0 root_5F0E6C59

Στο δεύτερο μέρος ο Σάσα Τζόρτζεβιτς επέλεξε να ξεκινήσει με την ίδια πεντάδα που παρατάχθηκε στην αρχή της αναμέτρησης. Καλάθης, Φελντέιν, Γιάνκοβιτς, Γκιστ και Παπαγιάννης παρουσιάστηκαν στο παρκέ με την ίδια διάθεση και την συγκέντρωση του πρώτου ημιχρόνου και παρά το γεγονός πως η υπόθεση νίκη είχε ήδη “κλειδώσει”, η διαφορά ολοένα και αυξανόταν φτάνοντας μέχρι και τους 31 (62-31), 8:13′ πριν το τέλος της περιόδου.

Το Λαύριο έμοιαζε να ασφυκτιά καθώς δυσκολευόταν υπερβολικά να πετύχει καλάθι, ενώ στην αντίπερα όχθη του παρκέ, οι συνεργασίες των “πράσινων” συνεχίζονταν με αμείωτους ρυθμούς, παίρνοντας σκορ από όλους τους παίκτες της πεντάδας. Από ένα σημείο και μετά, το παιχνίδι άρχισε να θυμίζει… “All Star Game”. Οι παίκτες του “Τριφυλλιού” πρόσφεραν θέαμα, ενώ η διαφορά είχε σταθεροποιηθεί στους 30 πόντους.

Βλέποντας την ομάδα του να… παραπαίει, ο προπονητής του Λαυρίου κάλεσε εσπευσμένα time out ζητώντας από τους παίκτες του να ξυπνήσουν και να κατεβάσουν όσο μπορούν την διαφορά, παίζοντας ακόμα και πιο… σκληρά εφόσον χρειαστεί. Κάτι τέτοιο, όμως, δε συνέβη ποτέ. Η διαφορά αυξήθηκε και άλλο, φτάνοντας μέχρι και τους 37 (74-37, 3:32′ πριν το τέλος της περιόδου) έπειτα από εντυπωσιακό καλάθι και φάουλ του Γουίλιαμς, ενώ σε εκείνο το σημείο του αγώνα τέσσερις παίκτες του “Εξάστερου” (Γιάνκοβιτς, Φελντέιν, Παπαγιάννης, Γουίλιαμς) είχαν σημειώσει ήδη διψήφιο αριθμό πόντων. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 77-43 και η τελευταία περίοδος ήταν μια καλή ευκαιρία για τον Σάσα Τζόρτζεβιτς προκειμένου να δοκιμάσει νέα σχήματα και συστήματα.

Το τελευταίο μέρος του αγώνα βρήκε τον Παναθηναϊκό εξίσου σοβαρό και παρά την ήδη πολύ μεγάλη διαφορά, οι “πράσινοι” δεν άφηναν το πόδι από το γκάζι, πιέζοντας στην άμυνα και βγάζοντας όμορφες φάσεις στην άλλη άκρη του παρκέ. Ο Σάλε άρχισε να αποσύρει σιγά-σιγά παίκτες με μεγάλο χρόνο συμμετοχής και όσο η αναμέτρηση πλησίαζε στο τέλος της οι άμυνες χαλάρωναν και το Λαύριο βρήκε την ευκαιρία να πετύχει κάποια εντυπωσιακές φάσεις, εκμεταλλευόμενο το γεγονός πως ο “Εξάστερος” είχε τα επίπεδα έντασης στο παιχνίδι του.

Η πολυπόθητη κατοστάρα τελικώς δεν επετεύχθη και ο υγιεινός περίπατος του “Τριφυλλιού” ολοκληρώθηκε με σκορ 94-56.

• Τα στατιστικά του αγώνα

“Όλα Πράσινα” MVP: Έλιοτ Γουίλιαμς

mvpwilliams

Σαν… έτοιμος από καιρό! Ο Έλιοτ Γουίλιαμς βρίσκεται μόλις λίγες εβδομάδες στη χώρα μας και στην τέταρτή του εμφάνιση με την πράσινη φανέλα ήταν για τρίτη διαδοχική φορά ο πολυτιμότερος παίκτης του Παναθηναϊκού, ολοκληρώνοντας την αναμέτρηση με 17 πόντους, 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ και κανένα λάθος σε 15:03′ συμμετοχής.