Ούτε τώρα…

-

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε για τρίτη φορά φέτος – και δεύτερη στο Κράσνονταρ – από την Λοκομοτίβ Κουμπάν του Γιώργου Μπαρτζώκα (76-67) και συνεχίζει στο Top 16 έχοντας μόλις μία νίκη, μετά από τέσσερις αγωνιστικές. “Κατάρρευση” των “πράσινων” στο τελευταίο τρίλεπτο.

james-gist-panathinaikos-athens-eb15

Την δεύτερη συνεχόμενη ήττα του και τρίτη στο σύνολο στο Top 16 της Ευρωλίγκας γνώρισε ο Παναθηναϊκός στο Κράσνονταρ.

Οι “πράσινοι”, παρά το γεγονός πως βρίσκονταν στη διεκδίκηση της αναμέτρησης σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, “κατέρρευσαν” στο τελευταίο τρίλεπτο με τα τρίποντα των Ντρέιπερ και Ντιλέινι να ρίχνουν… στο καναβάτσο τον “Εξάστερο” και να χαρίζουν στην ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα την τρίτη της νίκη στον όμιλο και τρίτη απέναντι στο “Τριφύλλι” τη φετινή σεζόν.

Για τον Παναθηναϊκό, Φελντέιν (13π.), Γιάνκοβιτς (12π.), Φώτσης (12π.) και Ραντούλιτσα (11π.) ξεχώρισαν επιθετικά, ενώ ο Νικ Καλάθης πήρε αρκετά καλό βαθμό στα αμυντικά του καθήκοντα.

Την επόμενη αγωνιστική οι “πράσινοι” φιλοξενούν την Νταρουσάφακα (29/1, 21:45) στο κλειστό του ΟΑΚΑ και η νίκη πλέον φαντάζει… ζωτικής σημασίας, όχι για την κατάληψη ενός εκ των δύο προνομιούχων θέσεων του ομίλου, αλλά για την πρόκριση στην επόμενη φάση γενικότερα.

Το ματς

Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης ο Παναθηναϊκός έπαθε… “deja vu” θυμίζοντας την ομάδα της πρεμιέρας του Top 16 που βρέθηκε να χάνει με 14-0 στην Κωνσταντινούπολη από την Φενέρ. Οι “πράσινοι” μπήκαν ιδιαίτερα χαλαροί στο παρκέ και άφησαν τους Ρώσους να κάνουν στην κυριολεξία ό,τι θέλουν, φτάνοντας να κερδίζουν με 12-0. Οι παίκτες του Σάσα Τζόρτζεβιτς, όμως, αντέδρασαν άμεσα, κι όχι μόνο μείωσαν την διαφορά, αλλά πέρασαν μπροστά στο σκορ με σερί 4-18, 2:11′ πριν το τέλος. Τελικά η πρώτη περίοδος έληξε με το παιχνίδι ισόπαλο (22-22) και τον “Εξάστερο” να έχει καταφέρει με επιτυχία να επιστρέψει από το… αρχικό “σοκ”.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι… ρόλοι αντιστράφηκαν. Ο Παναθηναϊκός ήταν αυτός που μπήκε στο παρκέ με… σπασμένα φρένα, βρέθηκε να προηγείται με 12 (24-36), αλλά μόλις τρία λεπτά ήταν αρκετά για την Λοκομοτίβ για να φέρει το ματς στον πόντο (38-39) και να στείλει το “Τριφύλλι” στα αποδυτήρια με την μικρότερη δυνατή διαφορά.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι δύο ομάδες “έσφιξαν” τις άμυνές τους, η Λοκομοτίβ πέρασε μπροστά στο σκορ, ωστόσο ένιωθε συνεχώς την… ανάσα του Παναθηναϊκού με την τρίτη περίοδο να ολοκληρώνεται με 53-51.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, “πράσινοι” και Ρώσοι ξεκίνησαν αντιμετωπίζοντας προβλήματα στην επίθεση. Μέχρι και 5 λεπτά πριν το φινάλε, το επιμέρους σκορ ήταν 5-7 και το σκορ ισόπαλο. Η Λοκομοτίβ άρχισε να βρίσκει ρυθμό έξω από τα 6.75, ωστόσο ο Παναθηναϊκός έβρισκε απαντήσεις κυρίως με τον Αντώνη Φώτση, ο οποίος μέχρι εκείνο το σημείο είχε 0/4 τρίποντα. Ενώ, λοιπόν, όλα έδειχναν πως θα πηγαίναμε σε φινάλε… θρίλερ, ο “Εξάστερος” δεν κατάφερε να βρει λύσεις επιθετικά, ενώ στην άμυνά του είδε τους Ντρέιπερ και Ντιλέινι να τον “σκοτώνουν” με τρίποντα και να χαρίζουν στην ομάδα τους την τρίτη της νίκη στο Top 16.

Το τελικό 76-67 “ανέβασε” την “Λόκο” στο 3-1 με τον Παναθηναϊκό πλέον να έχει το ακριβώς αντίστροφο ρεκόρ (1-3) και να ψάχνει νίκες στα επόμενα παιχνίδι για να επιστρέψει στη διεκδίκηση της πρόκρισης.

Τα δεκάλεπτα: 22-22, 16-17, 15-12, 23-16