“Ξύπνησε” ο… King Kong!

-

Με θετικό πρόσημο ολοκλήρωσε την κανονική διάρκεια της Basket League ο Παναθηναϊκός, αφού νίκησε την Κηφισιά με σκορ 75-84 στο πλαίσιο της 26ης αγωνιστικής. Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου έβαλε… δύσκολα στους “πράσινους” κατά τη διάρκεια του 1ου ημιχρόνου, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι με πρωταγωνιστή τον Μίροσλαβ Ραντούλιτσα στο 3ο δεκάλεπτο πάτησαν “γκάζι”, τελειώνοντας το παιχνίδι. Ξεκούρασε Δημήτρη Διαμαντίδη και Τζέιμς Φελντέιν ο Σάσα Τζόρτζεβιτς, ενώ λεπτά συμμετοχής πήραν οι Λευτέρης Μποχωρίδης και Βασίλης Χαραλαμπόπουλος.

190534_heroa

Κηφισιά: Στίγκερς, Κασελάκης, Χογκ, Ελ-Αμίν, Γλυνιαδάκης

Παναθηναϊκός: Γιάνκοβιτς, Ραντούλιτσα, Γκιστ, Καλάθης, Ουίλιαμς

Η εξέλιξη του αγώνα

Για ακόμη μια φορά σε αγώνα της Basket League, οι “πράσινοι” δεν μπήκαν δυνατά στο παρκέ, με αποτέλεσμα να “κολλήσουν” στους 2 πόντους στα 3 πρώτα λεπτά (4-2, 3′). Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν την ολιγωρία του Παναθηναϊκού σε άμυνα και επίθεση και με τον Ελ-Αμίν να πρωταγωνιστεί έφτασαν να προηγούνται με 9-4 στο 6′. Λίγο αργότερα, ο Χέινς που είχε περάσει στο παρκέ λίγα δευτερόλεπτα πριν, μείωσε στους 2 πόντους με εύστοχο σουτ 3 πόντων (9-7, 6′), με τον Γλυνιαδάκη όμως να στέλνει ξανά τη διαφορά στο +4 έπειτα από 2 εύστοχες βολές και τον Γκίκα με λέι άπ να διαμορφώνει το 13-7 στο 7′, κάνοντας έξαλλο τον Σάσα Τζόρτζεβιτς. Το τάιμ άουτ που κάλεσε ο Σέρβος κόουτς αρχικά δεν φάνηκε να αφυπνίζει τους παίκτες του, αφού η Κηφισιά διεύρυνε τη διαφορά της στους 7 πόντους (16-9, 9′). Ωστόσο, στα τελευταία δευτερόλεπτα του 1ου δεκαλέπτου, οι Φώτσης και Χαραλαμπόπουλος έριξαν τη διαφορά στο -3, με την κόρνα να βρίσκει την ομάδα των Βορείων Προαστίων μπροστά στο σκορ με 18-15.

3 Μήνες ΔΩΡΟ ΟΤΕ TV Και ΔΩΡΕΑΝ Εγκατάσταση + Κεραία! Πρόλαβε την online προσφορά

Το “Τριφύλλι” στο ξεκίνημα του 2ου δεκαλέπτου δεν βρήκε λύση στα προβλήματά του τόσο στο σκοράρισμα, όσο και στον ανασταλτικό τομέα, με αποτέλεσμα η Κηφισιά, με οδηγό την καλή άμυνα, να διευρύνει το προβάδισμά της στο +5 (20-15, 12′). Ο Ελ-Αμίν που λίγο πριν είχε εκτελέσει με θεαματικό jump shoot, επέλεξε να “πυροβολήσει” το “πράσινο” καλάθι και έξω από τη ζώνη των 6.75, στέλνοντας τη διαφορά στους 8 πόντους (23-15, 13′). Ο Παναθηναϊκός σκόραρε για πρώτη φορά στην 2η περίοδο 4 λεπτά μετά την έναρξή της, μειώνοντας προσωρινά σε 23-17, καθώς ο Στίγκερς με νέο εύστοχο σουτ 3 πόντων έκανε το 26-17 στο 14′. Οι “πράσινοι” προσπάθησαν να μείνουν κοντά στο σκορ εκμεταλλευόμενοι τα προσόντα του Μίροσλαβ Ραντούλιτσα, που με 5 διαδοχικούς πόντους μείωσε σε 26-22. Λίγο αργότερα, ο Καλάθης έκλεψε τη μπάλα από τον Κασελάκη και ο Γιάνκοβιτς ανενόχλητος έριξε τη διαφορά ξανά στους 2 πόντους (26-24, 15′). Σε επανάληψη της ίδιας φάσης με τους ίδιους πρωταγωνιστές, ο Παναθηναϊκός έφερε το ματς στα ίσια (26-26, 16′), ενώ ο Γιάνκοβιτς πετυχαίνοντας 6 σερί πόντους έβαλε μπροστά τους φιλοξενούμενους έπειτα από το ξεκίνημα του παιχνιδιού (26-28, 16′). Παρόλα αυτα ο Κασελάκης με σουτ 3 πόντων έδωσε ξανά το προβάδισμα την Κηφισιά (32-30, 18′), με τον Ραντούλιτσα να ισοφαρίζει αρχικά πετυχαίνοντας 2/2 βολές και ύστερα να κάνει το 32-34 με jump shoot. Έτσι, η αυλαία του 1ου ημιχρόνου έπεσε με τον Παναθηναϊκό να προηγείται με 33-36.

Τα στατιστικά του πρώτου ημιχρόνου

Οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου μπήκαν πατώντας… “γκάζι” στο 2ο ημίχρονο, αφού με τρίποντο ισοφάρισαν (36-36, 21′), όμως οι “πράσινοι” με Ραντούλιτσα, Ουίλιαμς και Καλάθη έστειλαν τη διαφορά στους 7 πόντους (36-43, 22′). Οι γηπεδούχοι μείωσαν 40-43 εκμεταλλευόμενοι την τεχνική ποινή που χρεώθηκε ο Σάσα Τζόρτζεβιτς, ωστόσο ο Γκιστ με 2 συνεχόμενα τρίποντα διαμόρφωσε το 42-49 στο 23′. Ο Ελ-Αμίν εκτέλεσε ξανά το “πράσινο” καλάθι από την περιφέρεια μειώνοντας για την Κηφισιά (45-49, 24′), αλλά Ραντούλιτσα και Ουίλιαμς διεύρυναν το προβάδισμα του “Τριφυλλιού” (45-53, 25′). Από εκείνο το σημειο, η ομάδα των Βορείων Προαστίων δεν μπόρεσε να ανακτήσει το προβάδισμα, με τον Παναθηναϊκό να εξασφαλίζει τον έλεγχο του αγώνα, αλλά και διαφορά 7 πόντων στο τέλος του 3ου δεκαλέπτου, όντας μπροστά με 58-65.

Παίξε στοίχημα σε 3άδες σαν να παίζεις τρίλιζα!

Στο τελευταίο δεκάλεπτο του παιχνιδιού, ο Παναθηναϊκός απέκτησε σύντομα για πρώτη φορά στο ματς διψήφιο προβάδισμα (60-73, 32′), με τα υπόλοιπα λεπτά να έχουν διαδικαστικό χαρακτήρα. Παρά τις προσπάθειες του Ηλία Παπαθεοδώρου από τον πάγκο, οι “πράσινοι” είχαν ήδη κρίνει την τελική έκβαση της αναμέτρησης, αφού ήδη μέχρι το 35′ έφτασαν στο +13 (65-78). Με αυτόν τον τρόπο, οι γηπεδούχοι αποδέχθηκαν τη μοίρα τους κι έτσι το τέλος του παιχνιδιού τον βρήκε νικητή με σκορ 75-84, στρέφοντας πλέον το βλέμμα του στα Play-Offs της Euroleague με τη Λαμποράλ Κούτσα.