Νικ για “φίλημα”, “Τριφύλλι” για τελικούς!

Το πρώτο βήμα για την πρόκρισή του στους τελικούς της Basket League πραγματοποίησε ο Παναθηναϊκός, καθώς επιβλήθηκε της ΑΕΚ με σκορ 80-70 στο ΟΑΚΑ.

-

Το πρώτο βήμα για την πρόκρισή του στους τελικούς της Basket League πραγματοποίησε ο Παναθηναϊκός, καθώς επιβλήθηκε της ΑΕΚ με σκορ 80-70 στο ΟΑΚΑ, στο πλαίσιο του πρώτου ημιτελικού της σειράς. Double Double ο Μπουρούσης από το 3ο δεκάλεπτο, εξαιρετικός ο Καλάθης, θετικοί οι Σίνγκλετον και Χαραλαμπόπουλος.

? Οι αρχικές πεντάδες

Παναθηναϊκός: Καλάθης, Μπορούσης, Χαραλαμπόπουλος, Φελντέιν, Σίνγκλετον
ΑΕΚ: Μαυροκεφαλίδης, Μαυροειδής, Βασιλειάδης, Λαρεντζάκης, Ούκιτς

? Το παιχνίδι

Ιδανικά ξεκίνησε τον πρώτο ημιτελικό των Play-Offs της Basket League ο Παναθηναϊκός, δίνοντας έμφαση στο σκοράρισμα εντός της ρακέτας, με τους Φελντέιν και Καλάθη να κάνουν γρήγορα το 4-0. Η ΑΕΚ, με κύριο εκφραστή της τον Μαυροκεφαλίδη, προσπάθησε να αντιδράσει και να πλησιάσει στο -1, όμως οι “πράσινοι” ήταν συνεπείς στην επίθεση και με έμμεσο τρίποντο του Σίνγκλετον διατηρήθηκαν στο +4 (9-5, 4′). Λίγο αργότερα, ήταν η ώρα του Αμερικανού να ξεχωρίσει και να βγει μπροστά στο 1ο δεκάλεπτο, φτάνοντας στους 11 πόντους και διευρύνοντας την ίδια στιγμή τη διαφορά μεταξύ Παναθηναϊκού και ΑΕΚ για πρώτη φορά στο +10 (17-7, 7′). Το τάιμ άουτ του Μανωλόπουλου δεν άλλαξε κάτι ουσιαστικό κι έτσι το “Τριφύλλι” ολοκλήρωσε το 1ο δεκάλεπτο προπορευόμενο με 23-15.

Εκ διαμέτρου αντίθετη έμελλε να είναι η εικόνα του Παναθηναϊκού στο 2ο δεκάλεπτο, με την ΑΕΚ να πραγματοποιεί μια ολοκληρωτική αντεπίθεση, εκμεταλλευόμενη κάθε λάθος των “πράσινων”. Μέσα σε μόλις 4 λεπτά αγώνα, οι παίκτες του Μανωλόπουλου κατάφεραν να ρίξουν τη διαφορά στη μικρότερη δυνατή τιμής της, ενώ με τρίποντο του Ντίξον (δεύτερο σερί) οι φιλοξενούμενοι πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά στο ματς (25-27, 15′), ενώ χαρακτηριστικό της κατάστασης στο παρκέ αποτέλεσε το επιμέρους 2-12 της ΑΕΚ. Παρότι ο “Εξάστερος” ισοφάρισε σε 29-29, οι “κιτρινόμαυροι” συνέχισαν να βομβαρδίζουν το “πράσινο” καλάθι από την περιφέρεια, με τον Ντίξον να ευστοχεί και πάλι σε τρίποντο και να στέλνει την ΑΕΚ στο +3 για πρώτη φορά στην αναμέτρηση (29-32, 18′). Η συνέχεια ήταν ακόμη χειρότερη για τους παίκτες του Πασκουάλ, που έδειχναν αποσυντονισμένοι, με τον “Δικέφαλο” να πηγαίνει στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου όντας μπροστά στο σκορ με 35-39, έπειτα από εύστοχα τρίποντα των ΜακΓκράθ και Σάκοτα.

? Τα στατιστικά του 1ου ημιχρόνου

Με “καυτό” τον Καλάθη μπήκε στο 2ο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός, καθώς ο αρχηγός των “πράσινων” κατάφερε μέσα σε 2 λεπτά να πετύχει 4 σερί πόντους, μοιράζοντας και ασίστ στον Φελντέιν για το 41-41 στο 22′, ενώ οι δύο εύστοχες βολές του Χαραλαμπόπουλου χάρισαν ξανά το προβάδισμα στο “Τριφύλλι” (43-41, 22′). Παρά το γεγονός πως η αγωνιστική εικόνα των “πράσινων” δεν βελτιώθηκε ιδιαίτερα, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να φτάσουν στο +4 (47-43, 25′), το οποίο λίγα λεπτά αργότερα μετατράπηκε σε +5 με ωραία κίνηση του Χαραλαμπόπουλου, που πραγματοποίησε θετική εμφάνιση (43-48, 28′). Μάλιστα, 1 λεπτό πριν την ολοκλήρωση του 3ου δεκαλέπτου, ο Παναθηναϊκός μετά από πάρα πολλή ώρα έφτασε στο +10 (58-48, 29′), με την ΑΕΚ να μη μπορεί να βρει αντίδοτο στην δράση του Μπουρούση στη ρακέτα. Έτσι, το 3ο δεκάλεπτο τέλειωσε με το “Τριφύλλι” μπροστά στο σκορ με 60-50. Αξίζει να σημειωθεί ότι οι γηπεδούχοι, μετά από 30 λεπτά παιχνιδιού, δεν μπόρεσαν να σημειώσουν ούτε ένα εύστοχο τρίποντο (0/10).

Κέρδισε ένα μοναδικό τριήμερο, προσφορά του ekdromi.gr, συμπληρώνοντας μόνο το email σου!

Έχοντας διάθεση να εδραιώσει την κυριαρχία του μπήκε στο 4ο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός, με τον Καλάθη να συνεχίσει να “πληγώνει” την άμυνα της ΑΕΚ, τόσο με τις πάσες του, όσο και με τις εκτελέσεις του (67-59, 33′). Ο αρχηγός του “Τριφυλλιού” έδειχνε ασταμάτητος, καθώς οι “κιτρινόμαυροι” δεν μπορούσαν να βρουν αποτελεσματικό τρόπο για την αδρανοποίησή του, κάτι που είχε ως αποτέλεσμα την ανάταση της ψυχολογίας του, σκοράροντας και από τα 6.75 (74-66, 36′). Μέχρι και τη λήξη της αναμέτρησης δεν άλλαξε τίποτα ουσιαστικό, με τον Παναθηναϊκό να παίρνει τη νίκη στον πρώτο ημιτελικό της Basket League με σκορ 80-70 απέναντι στην ΑΕΚ, αποκτώντας τον πρώτο λόγο για την πρόκριση στους τελικούς του πρωταθλήματος.

? Τα στατιστικά του αγώνα

Τα δεκάλεπτα: 23-15, 35-39, 60-50, 80-70

? “Όλα Πράσινα” MVP of the Game: Νικ Καλάθης

Μετά από πάρα πολύ καιρό, ο Νικ Καλάθης θύμισε τον γκαρντ του πρώτου εξαμήνου της σεζόν. Βρήκε ρυθμό κόντρα στην ΑΕΚ ακόμη και στο σκοράρισμα, δηλαδή σε έναν τομέα που εδώ και μήνες υστερεί, πετυχαίνοντας 23 πόντους, όπως επίσης και το μοναδικό εύστοχο τρίποντο της ομάδας. Συγκεκριμένα, ο αρχηγός του “Τριφυλλιού” σημείωσε 23 πόντους, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1 λάθος, 1 κλέψιμο και 1 μπλοκ σε 34 λεπτά συμμετοχής.