“Μίλησε” στο φινάλε!

-

Με πρωταγωνιστές τους Τζέιμς Γκιστ, Τζέιμς Φελντέιν και Δημήτρη Διαμαντίδη, ο Παναθηναϊκός έφυγε νικητής από το κλειστό της Καλαμίτσας απέναντι στην Καβάλα του Στηβ Γιατζόγλου με σκορ 76-82 στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής της Basket League. Κακοί οι “πράσινοι” στο πρώτο 25λεπτο της αναμέτρησης, καθώς βρέθηκαν ακόμη και στο -7 στα μέσα της 3ης περιόδου, καθαρίζοντας ωστόσο το ματς στο τελευταίο δεκάλεπτο.

190534_heroa

Οι αρχικές πεντάδες

Καβάλα: Λέιζερ, Ουίλιαμς, Μακί, Γκέλιος, Κρομά

Παναθηναϊκός: Φελντέιν, Γκιστ, Καλάθης, Παπαγιάννης, Ουίλιαμς

Η εξέλιξη του αγώνα

Screenshot_5

Με διάθεση στην επίθεση, αλλά με δυσλειτουργίες στην άμυνα, εμφανίστηκε το “Τριφύλλι” στο παρκέ του κλειστού της Καλαμίτσας κόντρα στην Καβάλα. Οι “πράσινοι” μπορεί να έβρισκαν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι, ωστόσο οι γηπεδούχοι έπρατταν το ίδιο με περισσή άνεση (7-7, 3′). Μάλιστα, η Καβάλα βρέθηκε σύντομα και στο +4 (11-7, 5′), όμως ο Παναθηναϊκός με πρωταγωνιστές τους Φελντέιν και Παπαγιάννη ανέτρεψε της εις βάρος του κατάσταση, παίρνοντας το προβάδισμα (13-17, 8′). Παρόλα αυτά, οι “πράσινοι” χαλάρωσαν, επιτρέποντας έτσι στον αντίπαλο να πάρει και πάλι κεφάλι στο σκορ (18-17, 9′), με το 1ο δεκάλεπτο να λήγει με τις δύο ομάδες ισόπαλες 18-18.

You.gr – Online Shop!Εκπτώσεις έως -70% Σε Όλα Τα Προϊόντα Τεχνολογίας & Living!

Με την έναρξη του 2ου δεκαλέπτου, ο Παναθηναϊκός αποφάσισε να πατήσει… γκάζι. Πρώτα με τον Χάντερ κι έπειτα με τον Διαμαντίδη να πετυχαίνει 5 διαδοχικούς πόντους, οι “πράσινοι” ξέφυγαν στο +5 (20-25, 12′). Ωστόσο, η Καβάλα επανήλθε δυναμικά στο παιχνίδι και με ένα σερί 8-0 λίγα λεπτά αργότερα, πήρε και πάλι τα ηνία. Αρχικά, ο Μακί δεν είχε πει την τελευταία του λέξη στο 2ο δεκάλεπτο, αφού με εύστοχο σουτ τριών πόντων ισοφάρισε για τους “Αργοναύτες” (35-35, 18′), με την ομάδα του Στηβ Γιατζόγλου να περνά εκ νέου μπροστά στο σκορ (38-35, 18′). Οι “πράσινοι” δεν κατάφεραν να βρουν απάντηση, με τους γηπεδούχους να πηγαίνουν στα αποδυτήρια όντας μπροστά στο σκορ με 40-37.

Τα στατιστικά του πρώτου ημιχρόνου

Screenshot_2

Στην επανάληψη οι “πράσινοι” προσπάθησαν να αντιδράσουν και να δείξουν το καλό αγωνιστικό τους πρόσωπο. Ο Καλάθης μείωσε προσωρινά σε 40-39, όμως ο Ουίλιαμς (Καβάλα) διατήρησε τη διαφορά στους 3, παίρνοντας το επιθετικό ριμπάουντ κάτω από το καλάθι των “πράσινων” (42-39, 21′). Ο θεαματικός Γκιστ κατάφερε να βάλει σε θέση του οδηγού τον Παναθηναϊκό με κάρφωμα (42-43, 24′), όμως οι “Αργοναύτες” χτυπώντας δύο φορές στην κόντρα και με τον Κωστόβ να εκτελεί από την περιφέρεια, ξέφυγαν στο +4 (47-43, 25′). Η συνέχεια ήταν ακόμη καλύτερη για τους γηπεδούχους, αφού ο Μακί (4/6 3π. μέχρι εκείνο το χρονικό σημείο) διεύρυνε περαιτέρω το προβάδισμα για την ομάδα του έπειτα από εύστοχο σουτ 3 πόντων (50-43, 26′), αναγκάζοντας τον Σάσα Τζόρτζεβιτς να καλέσει εσπευσμένα τάιμ άουτ. Αυτό φαίνεται να ξύπνησε τους “πράσινους”, που με τους Γκιστ και Καλάθη μείωσε σύντομα σε 52-49 και ο Φελντέιν με λέι απ  διαμόρφωσε το 52-51 στο 27′. Ο Διαμαντίδης έδωσε τη δυνατότητα στους φιλοξενούμενους να προσπεράσουν την Καβάλα στο σκορ (52-53, 29′), ενώ οι Γκιστ και Ουίλιαμς ολοκλήρωσαν ένα σερί 12-0 για τους “πράσινους” στην εκπνοή του 3ου δεκαλέπτου κάνοντας το 52-57.

Οι παίκτες του “Σάλε” αποφάσισαν να τελειώσουν το παιχνίδι στο 4ο δεκάλεπτο, ξεκινώντας με ένα θεαματικό κάρφωμα του Γκιστ έπειτα από ασσίστ του Διαμαντίδη (52-59, 31′). Με… μπροστάρη τον αρχηγό του και τον Φελντέιν να ευστοχεί σε δύο ακόμη σουτ 3 πόντων, ο Παναθηναϊκός εκτόξευσε τη διαφορά στους 16 πόντους (56-72, 34′) και ουσιαστικά έκανε τα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης να έχουν διαδικαστικό χαρακτήρα. Ο Δομινικανός όμως είχε βάλει… μπροστά τις μηχανές, “πυροβολώντας” αδιάκοπα τους γηπεδούχους από τα 6.75 μ. (68-82, 39′) και φτάνοντας τους 22 πόντους (4/8 3π.). Η αναμέτρηση ολοκληρώθηκε με την Καβάλα να μειώνει στους 6 και τον Παναθηναϊκό να παίρνει τη νίκη με σκορ 76-82.

Τα στατιστικά του παιχνιδιού

Screenshot_6

“Όλα Πράσινα” MVP of the Game: Τζέιμς Γκιστ

mvpgist

Ο Αμερικανός Power Forward διανύει την καλύτερη σεζόν του στον Παναθηναϊκό, αποδεικνύοντας την καλή φόρμα στην οποία βρίσκεται και στο παιχνίδι κόντρα στην Καβάλα. Πετυχαίνοντας 16 πόντους σε 27 λεπτά συμμετοχής, ήταν καθοριστικός ώστε να έρθει η νίκη των “πράσινων” στην Καλαμίτσα, ενώ παράλληλα πρόσφερε την απαραίτητη αμυντική σταθερότητα στο “Τριφύλλι” όταν αυτό βρέθηκε πίσω στο σκορ, φιλοδωρώντας μάλιστα τους “Αργοναύτες” με 3 τάπες.

Κάλλιστα θα μπορούσε να θεωρηθεί και ο Τζέιμς Φελντέιν ως ο πολυτιμότερος για τον Παναθηναϊκό, ωστόσο ο Γκιστ είχε διάρκεια, συνδύασε το θέαμα με την ουσία και κυρίως αμυντικά ήταν αδιαπέραστος.