Κυρίαρχος, με Φελντέιν από άλλο πλανητή!

-

Ο Παναθηναϊκός, έχοντας τον Τζέιμς Φελντέιν σε δαιμονιώδη κατάσταση, επιβλήθηκε του Κόροιβου Αμαλιάδας με σκορ 88-76 στο κλειστό των Ολυμπιακών Εγκαταστάσεων και σημείωσε την 8η συνεχόμενη νίκη του στην Basket League. Νωθροί στο ξεκίνημα του παιχνιδιού οι “πράσινοι”, που καθάρισαν την αναμέτρηση στο 3ο δεκάλεπτο.

Screenshot_1

Σε μια αναμέτρηση που έμοιαζε περισσότερο με… διαγωνισμό τριπόντων, ο Παναθηναϊκός ξεπέρασε με σχετική ευκολία το εμπόδιο του Κόροιβου Αμαλιάδας στο ΟΑΚΑ, συνεχίζοντας την επέλασή του στην Basket League. Κορυφαίος για τους γηπεδούχους ο Τζέιμς Φελντέιν που ολοκλήρωσε το ματς με 25 πόντους, ενώ οι Άλλεν και Τσάπιν αποτέλεσαν το βαρύ πυροβολικό για τους φιλοξενούμενους, μετρώντας μαζί τους 39 από τους 70 συνολικά πόντους του Κόροιβου.

Αρχικές πεντάδες

• Παναθηναϊκός: Καλάθης, Φελντέιν, Γιάνκοβιτς, Γκιστ, Παπαγιάννης
  • Κόροιβος Αμαλιάδας: Άλλεν, Τσάπιν, Σλαφτσάκης, Βασιλόπουλος, Χάρις

Το ματς

Εκτός κλίματος της αναμέτρησης εμφανίστηκαν οι “πράσινοι” στο ξεκίνημα, καθώς επέτρεψαν στον Κόροιβο να προηγηθεί με 2-8, μένοντας μόνο με ένα εύστοχο καλάθι δια χειρός Φελντέιν στα πρώτα 3 λεπτά του αγώνα. Ο Δομινικανός, όντας ζεστός, μείωσε περαιτέρω σε 5-8 με εύστοχο σουτ 3 πόντων, όμως ο Τσάπιν απάντησε ξανά με τρίποντο (5-11, 2/2 3π. στα πρώτα 4 λεπτά). Με τα 7 πρώτα λεπτά του ματς να έχουν κυλήσει, οι φιλοξενούμενοι κατάφερναν να διατηρήσουν το προβάδισμα των 6 πόντων, αφού με πρωταγωνιστή τον Χάρις, είχαν τις απαντήσεις στα καλάθια του Παναθηναϊκού (9-16, 7′). Παρά ταύτα, οι “πράσινοι” φάνηκαν να ξυπνούν προς το τέλος του 1ου δεκαλέπτου, μειώνοντας σε 18-19, με τον Μαρκέζ Χέινς να σημειώνει 4 συνεχόμενους πόντους στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Με την έναρξη του 2ου δεκαλέπτου, ο Παναθηναϊκός κατόρθωσε να περάσει για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ, έπειτα από εύστοχες βολές του Μίροσλαβ Ραντούλιτσα. Ωστόσο, η κατάσταση αυτή δεν κράτησε για πολύ, αφού ο Άλλεν με εύστοχο σουτ μέσης απόστασης έκανε το 20-21 στο 13′, με τον Παπαγιάννη όμως να βάζει ξανά σε θέση οδηγού το “Τριφύλλι”, πετυχαίνοντας καλάθι και φάουλ (23-21, 13′). Ο Τζέιμς Φελντέιν έστειλε τη διαφορά στους 5 πόντους (26-21, 14′) με ένα ακόμη σουτ 3 πόντων και κάπου εκεί οι φιλοξενούμενοι έδειξαν ανήμποροι να ανακτήσουν ξανά τα ηνία στον πίνακα του σκορ. Ο Δομινικανός εκτέλεσε ξανά στο 15′ τον Κόροιβο με ένα ακόμη σουτ εντός πεδιάς και ο Χάντερ που είχε περάσει στο παιχνίδι διαμόρφωσε το 30-21. Ο Τσάπιν έδωσε μια προσωρινή ανάσα στον Κόροιβο πετυχαίνοντας τρίποντο, όμως οι “πράσινοι” είχαν αποκτήσει ήδη ρυθμό, με τον Παπαγιάννη να συνεργάζεται άψογα με τον Γιάνκοβιτς, κάνοντας το 32-24 (16′).

Η εικόνα του παιχνιδιού ωστόσο έμελλε να ανατραπεί άρδην, καθώς οι παίκτες του Σάσα Τζόρτζεβιτς επαναπαύθηκαν, δίνοντας το δικαίωμα στους φιλοξενούμενους να επανέλθουν στο παιχνίδι έπειτα από 3 εύστοχα τρίποντα (Άλλεν 2 και Χαριτόπουλος 1) στα τελευταία 2 λεπτά του 1ου ημιχρόνου (36-37, 19′). Όμως, η αμυντική αστάθεια του Κόροιβου έβαλε και πάλι σε θέση οδηγού τον Εξάστερο, με το 1ο ημίχρονο να τον βρίσκει μπροστά με σκορ 40-37.

• Τα στατιστικά του 1ου ημιχρόνου

Ο Τζέιμς Φελντέιν συνέχισε τον… χαβά του και στο 2ο ημίχρονο, πληγώνοντας τον Κόροιβο με ένα ακόμη εύστοχο σουτ από τα 6.75, ενώ και ο Τζέιμς Γκιστ που μέχρι εκείνο το σημείο της αναμέτρησης ήταν απελπιστικά άστοχος στις προσπάθειές του, με τρίποντο έστειλε τη διαφορά στους 9 πόντους (48-39, 23′). Τον ίδιο δρόμο ακολούθησε και ο Βλάντο Γιάνκοβιτς, κάνοντας το 51-39, με τον Παναθηναϊκό να εμφανίζεται βελτιωμένος από την περιφέρεια (2/11 τρίποντα στο 1ο ημίχρονο).

Η συνέχεια ήταν ισοπεδωτική από πλευράς γηπεδούχων. Πρώτα ο Τζέιμς Γκιστ κάρφωσε θεαματικά στο καλάθι του Κόροιβου κι έπειτα ο Τζέιμς Φελντέιν πήρε ξανά το όπλο του, εκτελώντας με 2 ακόμη εύστοχα τρίποντα (4/5 3π.), με την διαφορά να εκτοξεύεται στους 20 (59-49, 25′). Λίγα λεπτά αργότερα, ήτνα και πάλι η ώρα του Τσάπιν να απαντήσει στο κρεσέντο του Παναθηναϊκού από την περιφέρεια, πετυχαίνοντας 2 συνεχόμενα σουτ 3 πόντων, με τον Κόροιβο να ρίχνει άμεσα τη διαφορά στους 10 (63-53, 29′). Τελικά, ο Σάσα Τζόρτζεβιτς κάλεσε τάιμ άουτ με σκοπό να αφυπνήσει τους παίκτες του, κάτι που φάνηκε να συμβαίνει, αφού το “Τριφύλλι” ολοκλήρωσε το 3ο δεκάλεπτο στο +12, με το σκορ στο 68-56.

Στο 4ο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι “πράσινοι” ξαναβρήκαν τον ρυθμό που τους έλειπε, σκοράροντας γρήγορα με Φώτση και Καλάθη (72-56, 31′), με τον Πουλιανίτη όμως να απαντά με τρίποντο (72-59, 31′). Στο μεταξύ, στο παιχνίδι πέρασε ξανά ο Φελντέιν, συνεχίζοντας να ταλαιπωρεί την άμυνα των φιλοξενούμενων, αφού με ένα ακόμη εύστοχο τρίποντο έκανε το 76-59. Στα εναπομείναντα λεπτά του παιχνιδιού δεν άλλαξε κάτι ουσιαστικό, με το “Τριφύλλι” να παίρνει τη νίκη με σκορ 88-76.

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 40-37, 68-56, 88-76