Και στο τέλος, νικάει ο Παναθηναϊκός!

Έχοντας εμφανώς στραμμένη την προσοχή του στο παιχνίδι με την ΤΣΣΚΑ Μόσχας, ο Παναθηναϊκός νίκησε την ΑΕΚ με 87-106, ωστόσο δεν παρουσιάστηκε σοβαρός στο ΟΑΚΑ και λίγο έλειψε να ηττηθεί από τον “Δικέφαλο”.

-

Έχοντας εμφανώς στραμμένη την προσοχή του στο επερχόμενο παιχνίδι με την ΤΣΣΚΑ Μόσχας, ο Παναθηναϊκός νίκησε την ΑΕΚ με 87-106, ωστόσο δεν παρουσιάστηκε σοβαρός στο ΟΑΚΑ και λίγο έλειψε να ηττηθεί από τον “Δικέφαλο”, που φαινόταν να το… θέλει περισσότερο. Δύο παρατάσεις χρειάστηκε να παιχτούν, ώστε να ξεχωρίσει ο νικητής της αναμέτρησης, με τους “πράσινους” να “σπάνε” το φράγμα των 100 πόντων.

Οι αρχικές πεντάδες

ΑΕΚ: Ούκιτς, Λαρεντζάκης, Νιούλεϊ, Μαυροειδής, Μαυροκεφαλίδης
Παναθηναϊκός: Μπουρούσης, Σίνγκλετον, Φελντέιν, Καλάθης, Ρίβερς

Πραγματικό… ντέρμπι θύμισε η αναμέτρηση στο ξεκίνημά της (και όχι μόνο, όπως αποδείχθηκε), καθώς οι δύο ομάδες δεν μπορούσαν να αποκτήσουν σαφές προβάδισμα.Πάντως, η ΑΕΚ φάνηκε να πατά καλύτερα στο παρκέ, βρίσκοντας επιθετικές λύσεις με πλουραλισμό στο σκοράρισμα (Μαυροειδής, Μαυροκεφαλίδης, Ούκιτς), ενώ από την άλλη ο Μπουρούσης ήταν αυτός που κρατούσε όρθιους τους “πράσινους”, έχοντας σημειώσει όλους τους πόντους του Παναθηναϊκού μέχρι το 5′ (8-8). Από τη στιγμή που ο Έλληνας σέντερ έπαψε να σκοράρει, οι γηπεδούχοι βρήκαν την ευκαιρία να ξεφύγουν μπροστά με +4 (17-13, 7′), ενώ λίγο αργότερα το τρίποντο του Ούκιτς έστειλε τη διαφορά για πρώτη φορά στους 5 πόντους (20-15, 8′). Στην εκπνοή του 1ου δεκαλέπτου, οι “πράσινοι” έτρεξαν ένα επιμέρους σερί 5-0 (2/2 βολές Γκιστ και τρίποντο Σίνγκλετον) κι έτσι η περίοδος ολοκληρώθηκε με την ΑΕΚ να προηγείται του “Τριφυλλιού” με 24-23.

Premium quality – Ultras quality – Ultras Streetwear

Για πρώτη φορά μετά το 3′, ο Παναθηναϊκός απέκτησε ξανά το προβάδισμα έπειτα από δίποντο του Τζέιμς (24-25, 11′), ολοκληρώνοντας έτσι ένα σερί 7-0, προτού  η ΑΕΚ περάσει ξανά μπροστά με έμμεσο τρίποντο του Ελονού (27-25, 11′). Παρότι οι φιλοξενούμενοι επιχείρησαν να ανοίξουν την διαφορά στο σκορ, οι “κιτρινόμαυροι” δεν το επέτρεψαν, επανήλθαν από το -3 που προέκυψε έπειτα από τρίποντο του Ρίβερς (30-33, 14′) και έφεραν ξανά το ματς στα ίσια με κάρφωμα του Ελονού (35-35, 15′). Ακριβώς σε εκείνο το χρονικό σημείο, οι “πράσινοι” έριξαν απότομα την απόδοσή τους και η ΑΕΚ με Σάκοτα, Λαραντζάκη και Ελονού έστειλαν τον “Δικέφαλο” για πρώτη φορά στο +7 (42-35, 18′), με τους παίκτες του Πασκουάλ να διατηρούν την κακή αμυντική λειτουργία τους. Ωστόσο, σαν σε επανάληψη του 1ου δεκαλέπτου, ο Παναθηναϊκός πάτησε “γκάζι” στο τέλος και με ένα νέο επιμέρους σερί 6-0 κατάφερε να μειώσει στον πόντο για το 42-41 του 1ου ημιχρόνου.

Τα στατιστικά του 1ου ημιχρόνου

Αποφασισμένος να σοβαρευτεί, ο Παναθηναϊκός πάτησε παρκέ στο 2ο ημίχρονο ερχόμενος φουριόζος από τα αποδυτήρια, καθώς με Παππά και Σίνγκλετον (5 σερί πόντοι) βρέθηκε πολύ γρήγορα στο +4 (44-48, 22′). Ακόμη οι “πράσινοι” έφτασαν ακόμη και στο 44-51, όμως η ΑΕΚ, παρόλο που το μομέντουμ φαινόταν να έχει πράσινη απόχρωση, πραγματοποίησε ολική επαναφορά στο ματς, τρέχοντας ένα επιμέρους σκορ 12-2 με κρεσέντο του Μαυροκεφαλίδη για το 56-53 στο 27′. Αμέσως μετά την ανατροπή, ο Μπουρούσης ισοφάρισε προσωρινά σε 56-56 έπειτα από 2 εύστοχες βολές, όμως η ομάδα του Μανωλόπουλου συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και με Ελονού, Ούκιτς (τρίποντο) και Σάκοτα έφτασε στο +5 στο τέλος του 3ου δεκαλέπτου για το 62-57.

Προγνωστικά στοιχήματος από το Νο.1 site προβλέψεων στην Ελλάδα!

Πλέον, είχε γίνει εμφανές ότι οι “πράσινοι” θα έπρεπε απαραιτήτως να ανεβάσουν την απόδοσή του στο 4ο δεκάλεπτο, προκειμένου να μην γνωρίσουν την ήττα από την ΑΕΚ, που έδειχνε να το… θέλει περισσότερο. Ο Μπουρούσης έδωσε το έναυσμα στους συμπαίκτες του, καθώς με 4 σερί προσωπικούς πόντους μείωσε τη διαφορά στη μικρότερη δυνατή τιμή της (62-61, 32′), με τον Σάκοτα να απαντά με δίποντο και τον Φελντέιν να ισοφαρίζει με τρίποντο (64-64, 34′). Το παιχνίδι όδευε προς δραματικό φινάλε, ενώ οι δύο ομάδες συνέχιζαν να εναλλάσσονται στο προβάδισμα, ισοφαρίζοντας διαρκώς η μία την άλλη, ώσπου ξανά το δίδυμο Μπουρούσης-Φελντέιν έδωσε ανάσα 4 πόντων στον Παναθηναϊκό (68-72, 38′), όμως η ΑΕΚ βρήκε ξανά τον τρόπο να επανέλθει στο ματς με δύο σερί τρίποντα από Νιούλεϊ και ΜακΓκράθ (74-75, 39′). Η συνέχεια… δραματική. Ο Σίνγκλετον ευστοχεί σε 1 βολή και ο ΜακΓκράθ “πυροβολεί” ξανά από τα 6.75 μ. για να δώσει το προβάδισμα στους γηπεδούχους (77-76, 39′), με τον Ρίβερς να ισοφαρίζει σε 77-77 με 1/2 βολές. Στα εναπομείναντα 49″ δεν άλλαξε κάτι, με αποτέλεσμα το ματς να οδηγηθεί σε παράταση.

Στην παράταση, ο Παναθηναϊκός έδειξε να μπαίνει καλύτερα, παίρνοντας το προβάδισμα (79-80, 42′) χάρη σε δίποντο του Τζέιμς και 1/2 βολές του Σίνγκλετον. Ένα λεπτό πριν τη λήξη του παιχνιδιού και με τον “Εξάστερο” να βρίσκεται στο +2 (80-82, 43′), ο ΜακΓκράθ ευστόχησε για μια ακόμη φορά σε τρίποντο κάνοντας το 83-82 στο 44′, όμως η 1 εύστοχη βολή του Μαυροειδή στο τέλος, έδωσε τη δυνατότητα στον Καλάθη να κάνει το 84-84 και να στείλει το ματς εκ νέου σε παράταση!

Με το “καλημέρα” της 2ης παράτασης, ο Παππάς ανέλαβε δράση με εύστοχο τρίποντο για το 84-87, ενώ ο Ρίβερς με έμμεσο τρίποντο έδωσε “αέρα” 6 πόντων στον Παναθηναϊκό (84-90, 46′). Ο Σίνγκλετον διεύρυνε περαιτέρω το “πράσινο” προβάδισμα με κάρφωμα και πλέον όλα έδειχναν ότι οι “πράσινοι” θα ήταν αυτοί που θα έφευγαν από τον… “μαραθώνιο” του ΟΑΚΑ με το ροζ φύλλο αγώνα ανά χείρας. Λίγα δευτερόλεπτα αργότερα, ο Ρίβερς με “βόμβα” από τα 6.75 μ. ήρθε να επιβεβαιώσει την παραπάνω εκτίμηση (84-95, 48′) και έτσι ο Παναθηναϊκός κατόρθωσε με τεράστια δυσκολία να νικήσει την ΑΕΚ με σκορ 87-106.

Τα στατιστικά του αγώνα

Τα δεκάλεπτα: 24-23, 42-41, 62-57, 77-77, 84-84 (1η παράταση), 87-106 (2η παράταση)

“Όλα Πράσινα” MVP of the Game: Κρις Σίνγκλετον

Ο Αμερικανός κράτησε όρθιο τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ μαζί με τον Μπουρούση εντός ρακέτας, πετυχαίνοντας double-double. Παράλληλα, οφείλουμε να επισημάνουμε το εκπληκτικό 3/3 στα τρίποντα. Συγκεκριμένα, σημείωσε 22 πόντους, 16 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 λάθος, 2 κλεψίματα και 1 μπλοκ σε 38 λεπτά συμμετοχής.