Θριαμβευτής στο… θρίλερ του ΟΑΚΑ!

-

Μια νίκη… θρίλερ κατόρθωσε να πάρει ο Παναθηναϊκός στο ΟΑΚΑ κόντρα στην Αναντολού Εφές, λυγίζοντας τους Τούρκους στην παράταση με σκορ 92-81, στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής της Euroleague. Εξαιρετική εικόνα από πλευράς Ρίβερς και Τζεντίλε, που ήταν οι κορυφαίοι για τον “Εξάστερο”.

Παναθηναϊκός: Φελντέιν, Καλάθης, Τζεντίλε, Γκάμπριελ, Σίνγκλετον
Αναντολού Εφές: Γκρέιντζερ, Πολ, Μπράουν, Οσμάν, Ντάνστον

Η Νο 1 εταιρεία οπαδικού ρουχισμού στην Ελλάδα – ORIGINAL ULTRA CLOTHES

Παρότι η αναμέτρηση ξεκίνησε με το τζάμπολ να καταλήγει σε τουρκικά χέρια, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να βγάλει επιτυχημένα την πρώτη άμυνα του παιχνιδιού και να σημειώσει τους 2 πρώτους πόντους έπειτα από προσπάθεια του Τζεντίλε (2-0, 1′). Ύστερα, ακολούθησε ένα δίλεπτο δίχως σκορ για τις δύο ομάδες, με τον Γκάμπριελ όμως να σκοράρει με σουτ 3 πόντων από τα 7 μέτρα για το 5-0 στο 3′. Το γρήγορο προβάδισμα των “πράσινων” είχε ως αποτέλεσμα να χάσουν τη συγκέντρωσή τους, επιτρέποντας έτσι στην Εφές να τρέξει ένα επιμέρους σερί 7-0 για το 7-5, προτού ο Καλάθης ισοφαρίσει (7-7, 5′). Λίγο πριν τη λήξη του 1ου δεκαλέπτου, ο Τζεντίλε με 7 διαδοχικούς πόντους έδωσε ξανά το προβάδισμα στο “Τριφύλλι” (2 δίποντα, 1 τρίποντο) και ανάγκασε τον Περάσοβιτς να καλέσει τάιμ άουτ, όντας αναμφίβολα το πρόσωπο της περιόδου (16-9, 8′). Τελικά, ο Παναθηναϊκός οδηγήθηκε στο 2ο δεκάλεπτο με το σκορ υπέρ του στο 21-13, με buzzer beater τρίποντο του Ρίβερς.

Ο Αμερικανός ξεκίνησε το 2ο δεκάλεπτο ακριβώς όπως σταμάτησε το 1ο, με τη μόνη διαφορά ότι αυτή τη φορά σκόραρε για 2 (23-13, 10′), στέλνοντας τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφιες διαστάσεις. Έπειτα, ήταν η σειρά του νεοεισελθόντα Μπουρούση να σκοράρει 4 διαδοχικούς πόντους (27-16, 12′), ενώ είχε μεσολαβήσει τουρκικό τρίποντο από τον Τόμας. Οι “πράσινοι” έμελλε να ξαναχάσουν εκ νέου την συγκέντρωσή τους, επιτρέποντας στους Τούρκους να τρέξουν ένα επιμέρους σερί 7-0 (27-23, 14′), με τον Ρίβερς να βάζει τέλος με ελεύθερο τρίποντο (30-23, 15′) και τον Μπουρούση με δυναμικό κάρφωμα να διευρύνει τη διαφορά στο σκορ (32-23, 15′). Η ομάδα του Περάσοβιτς προσπάθησε να πλησιάσει το “Τριφύλλι”, όμως οι Φώτσης κι Νίκολς με τρίποντες “βομβες” δεν επέτρεψαν κάτι τέτοιο (38-25, 17′), τουλάχιστον σε πρώτη φάση. Σε δεύτερη όμως, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μειώσουν στο -6, εκμεταλλευόμενοι τα λάθη του Παναθηναϊκού στα τελευταία λεπτά, με τους “πράσινους” να πηγαίνουν προπορευόμενοι στα αποδυτήρια με 38-32.

Τα στατιστικά του 1ου ημιχρόνου

olaprasina1908olaprasina1908 olaprasina1908olaprasina1908

Στο ξεκίνημα του 3ου δεκαλέπτου, ο Παναθηναϊκός κατόρθωσε να διατηρήσει το προβάδισμά του στα ίδια επίπεδα στα οποία ολοκλήρωσε το 1ο ημίχρονο και παρότι οι Τούρκοι βρήκαν τον τρόπο να πετύχουν 5 πόντους, οι “πράσινοι” με Καλάθη και Τζεντίλε κρατήθηκαν μπροστά (44-37, 24′). Ωστόσο, λίγο αργότερα οι φιλοξενούμενοι βρήκαν την ευκαιρία να μειώσουν στο -3 (44-41, 25′) έπειτα από κάρφωμα του Ντάνστον στο transition, με αποτέλεσμα ο Πασκουάλ να καλέσει γρήγορα τάιμ άουτ. Οι παίκτες του Περάσοβιτς μπήκαν φουριόζοι στο παρκέ μετά τη μικρή διακοπή, καθώς σημείωσαν δύο συνεχόμενα τρίποντα με Γκρέιντζερ και Τόμας, ενώ το αντιαθλητικό του Γκάμπριελ έδωσε το δικαίωμα στην Εφές να περάσει μπροστά στο σκορ μετά από αρκετή ώρα (48-50, 29′). Ο Μπουρούσης κατάφερε να ισοφαρίσει με προσωπική ενέργεια κι έτσι οι δύο ομάδες έπειτα από 30 λεπτά αγώνα ήταν ισόπαλες στο 50-50.

Στο 4ο και κρισιμότερο δεκάλεπτο του παιχνιδιού, οι “πράσινοι” δεν μπήκαν ορθώς στο παρκέ και έτσι έδωσαν την ευκαιρία στον Ερτέλ να κάνει το 50-52, με τον Φώτση να σημειώνει το πρώτο “πράσινο” καλάθι στην περίοδο έπειτα από 2 λεπτά (52-52, 32′). Με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο – πόντο, μια εύστοχη βολή του Μπουτρούση και ένα δίποντο του Καλάθη έστειλαν στο +3 τον Παναθηναϊκό (58-55, 35′), ενώ διαφαινόταν ότι η αναμέτρηση θα οδηγηθεί σε φινάλε για γερά νεύρα. Με δύο εύστοχες βολές του Μπράουν, οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν στο -1 (60-59, 37′) και στη συνέχεια πέρασαν μπροστά με κάρφωμα του ίδιου παίκτη στο transition (60-61, 38′), ενώ τα χρονικά περιθώρια ξεκίνησαν να στενεύουν για τους “πράσινους”.

Τη στιγμή που οι γηπεδούχοι φαίνονταν να μην μπορούν να αντιστρέψουν εύκολα την κατάσταση, ο Σίνγκλετον δήλωσε “παρών”, έκλεψε τη μπάλα και κάρφωσε με δύναμη ώστε ο Παναθηναϊκός να ανακτήσει ξανά τη βραχεία κεφαλή στο σκορ (62-61, 38′). Ο Ρίβερς με ένα ακόμη τρίποντο ξεσήκωσε το ΟΑΚΑ (είχαν προηγηθεί 2/2 βολές για την Εφές), όμως 43 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη ο Ερτέλ απάντησε με τον ίδιο τρόπο, αναγκάζοντας τον Πασκουάλ να καταφύγει σε ένα ακόμη τάιμ άουτ (65-66, 39′). Στην επανέναρξη, ο Παναθηναϊκός δεν ολοκλήρωσε σωστά την επίθεση και ο Μπράουν με απίστευτη fade away ενέργεια έβαλε την Εφές σε θέση ισχύος (65-68, 39′). Στα 9.6” οι Τούρκοι έστειλαν τον Τζέιμς στις βολές, με τον Αμερικανό να ευστοχεί και στις δύο για το 67-68. Στην επαναφορά, ο Ρίβερς έκανε το φάουλ στον Μπράουν, ο οποίος από τη γραμμή της φιλανθρωπίας έκανε το 2/2 για το 67-70, ενώ ο Τζέιμς στην κόντρα πήρε φάουλ καθώς εκτελούσε σουτ 3 πόντων έχοντας δικαίωμα για 3 βολές! Ο Αμερικανός, με την αγωνία να βρίσκεται στο κατακόρυφο, ευστόχησε και στις 3 βολές (70-70, 39′), με την Εφές να μην ολοκληρώνει ορθά την επίθεσή της. Έτσι, η αναμέτρηση οδηγήθηκε σε παράταση, σαν σε… επανάληψη του παιχνιδιού της Κωνσταντινούπολης.

Η παράταση

Ο “Εξάστερος” μπήκε φουριόζος στην παράταση, καθώς αρχικά ο Μπουρούσης πέτυχε δίποντο, ενώ στη συνέχεια ο Ρίβερς εκτέλεσε ξανά από τα 6.75 μ. για να ξεσηκώσει το ΟΑΚΑ (75-70, 41′). Ο Περάσοβιτς κάλεσε τάιμ άουτ, ο Ντάνστον ευστόχησε σε 2 βολές, ωστόσο ο Γκάμπριελ συνέχισε το τρίποντο κρεσέντο του “Τριφυλλιού” για το +6 (78-72, 33′). Μιμούμενος τον σέντερ της Εφές, ο Μπουρούσης ευστόχησε επίσης σε 2 βολές για το 80-72, ενώ απέμεναν μόλις 85” για το τέλος. Αυτός που τέλειωσε και τυπικά την υπόθεση… νίκη για τον Παναθηναϊκό ήταν ο Γκάμπριελ που έκλεψε και κάρφωσε στο transition για το 82-72 σε κλίμα αποθέωσης. Έτσι, οι “πράσινοι” κατόρθωσαν να πάρουν μια πολύτιμη νίκη με σκορ 92-81, επιστρέφοντας στις νίκες στην Euroleague.

Τα στατιστικά του αγώνα

Τα δεκάλεπτα: 21-13, 38-32, 50-50, 70-70, 92-81 (παράταση)

“Όλα Πράσινα” MVP of the Game: Κέι Σι ρίβερς

mvprivers

Με 23 πόντους, 3 ασίστ και 3 ριμπάουντ, ο Κέι Σι Ρίβερς έβαλε τη δική του “σφραγίδα” για την πολύ σημαντική νίκη επί της Αναντολού Εφές. Σημείωσε ορισμένα άκρως κρίσιμα σουτ 3 πόντων, σε στιγμές που η μπάλα ζύγισε πολλά… κιλά, βοηθώντας τα μέγιστα τον Παναθηναϊκό να πάρει μια σπουδαία νίκη για τη συνέχεια της Euroleague.