Θλιβερός!

Παρότι βρέθηκε να προηγείται ακόμη και με 14 πόντους, ο Παναθηναϊκός για μια ακόμη φορά κατέρρευσε στο 2ο ημίχρονο στο Κάουνας, επιτρέποντας στη Ζαλγκίρις να ανατρέψει την εις βάρος της κατάσταση και να τον υποχρεώσει στην ήττα με σκορ 64-58.

-

Παρότι βρέθηκε να προηγείται ακόμη και με 14 πόντους, ο Παναθηναϊκός για μια ακόμη φορά κατέρρευσε στο 2ο ημίχρονο στο Κάουνας, επιτρέποντας στη Ζαλγκίρις να ανατρέψει την εις βάρος της κατάσταση και να τον υποχρεώσει στην ήττα με σκορ 64-58. Ουσιαστικά, χωρίς point guard έπαιζαν οι “πράσινοι”, με τους Μάικ Τζέιμς και Νικ Καλάθη να πραγματοποιούν τραγική εμφάνιση.

Ζαλγκίρις Κάουνας (Σ. Γιασικεβίτσιους): Γιανκούνας, Πάνγκος, Βέστερμαν, Λίμα, Ουλάνοβας
Παναθηναϊκός (Τσ. Πασκουάλ): Σίνγκλετον, Νίκολς, Παππάς, Γκάμπριελ, Καλάθης

Όπως συνηθίζει στα τελευταία παιχνίδια του, ο Παναθηναϊκός δεν ξεκίνησε θετικά στην επίθεση, ωστόσο το ίδιο συνέβη και με τους γηπεδούχους. Χαρακτηριστικό είναι ότι ο Παππάς σημείωσε τους πρώτους πόντους της αναμέτρησης στο 2′, με ωραίο lay up (0-2, 2′). Με τον ρυθμό του παιχνιδιού να έχει ανέβει, Βέστερμαν και Σίνγκλετον πέτυχαν από ένα τρίποντο ο καθένας, με τον Παππά να σκοράρει ξανά με ωραίο “πίσω βήμα”, σερβίροντας ύστερα εξαιρετική ασίστ στον επελαύνοντα Γκάμπριελ (3-9, 5′). Έπειτα από το τάιμ άουτ του Γιασικεβίτσιους, οι Λιθουανοί κατάφεραν να βρουν λύσεις επιθετικά, όμως οι “πράσινοι” συνέχιζαν να σκοράρουν, διατηρώντας μια καλή διαφορά στο +11 (7-15, 8′). Έτσι, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να οδηγηθούν στο τέλος του 1ου δεκαλέπτου, προπορευόμενοι με 9-17.

Premium quality – Ultras quality – Ultras Streetwear

Δια χειρός του νεοεισελθόντος Φελντέιν ήρθε το πρώτο καλάθι του 2ου δεκαλέπτου, με τον Μιλάκνις να απαντά με ημιτελές γκολ-φάουλ, παρά το 78% που μετρά φέτος στις βολές στην Euroleague (11-19, 12′). Έκτοτε, και για τα επόμενα 4 λεπτά, οι δύο ομάδες απείχαν από το σκοράρισμα, εξαιρουμένου ενός καλαθιού του Τζέιμς που έστειλε τον Παναθηναϊκό στο +10 (11-21, 15′), με τη Ζαλγκίρις να αντιμετωπίζει εμφανές πρόβλημα στο σκοράρισμα. Από πλευράς τους οι “πράσινοι”, δίχως να εντυπωσιάζουν, κατάφερναν να αυξάνουν αργά και σταθερά το προβάδισμά τους, το οποίο άγγιξε ακόμη και το +14 (11-25, 17′) έπειτα από κάρφωμα του Φελντέιν στο transition, με τον “Σάρας” να έχει πολλά παράπονα από την ομάδα του. Οι φωνές του Γιασικεβίτσιους αφύπνισαν τους παίκτες του, ενώ από την άλλη οι φιλοξενούμενοι χαλάρωσαν την αμυντική λειτουργία τους, με αποτέλεσμα η λήξη του 1ου ημιχρόνου να βρει μπροστά τον Παναθηναϊκό με 19-31.

Τα στατιστικά του 1ου ημιχρόνου

Με το “καλημέρα” στο 3ο δεκάλεπτο, η Ζαλγκίρις Κάουνας έτρεξε ένα αρκετά γρήγορο επί μέρους σερί 4-0 (23-31, 22′), με τον Καλάθη να βρίσκεται εμφανώς εκτός ρυθμού υποπίπτοντας σε 2 συνεχόμενα λάθη στην επίθεση. Παράλληλα, ο Παππάς δεν δίστασε να ανοίξει λογαριασμό για τους “πράσινους” στο 2ο ημίχρονο με 2/2 βολές (23-33, 23′), όντας ο πρώτος παίκτης του ματς που έγινε “διψήφιος” (10 π.), με τους Λιθουανούς ωστόσο να καραδοκούν για να μειώσουν κι άλλο τη διαφορά. Ο Παναθηναϊκός δεν αντιλήφθηκε ότι όφειλε να ανεβάσει κι άλλο την απόδοσή του κι έτσι επέτρεψε στη Ζαλγκίρις να φτάσει εύκολα και άκοπα στο -6 (32-38, 28′) έπειτα από κάρφωμα του Μότουμ, ενώ το παιχνίδι πλέον φαινόταν πως θα κριθεί στις λεπτομέρειες. Συνεπώς, στο τέλος του 3ου δεκαλέπτου ο Παναθηναϊκός ήταν μπροστά με 34-41.

Το μομέντουμ ήταν εμφανώς με την πλευρά των γηπεδούχων, οι οποίοι το εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο για να μειώσουν γρήγορα τη διαφορά στο -4 (39-43, 32′), με τον Παναθηναϊκό πλέον να νιώθει… “καυτή” την ανάσα τους στο πιο κρίσιμο δεκάλεπτο της αναμέτρησης. Το -4 σε πολύ σύντομο χρονικό διάστημα έγινε -2, ενώ λίγο αργότερα η Ζαλγκίρις κατάφερε να πετύχει αυτό που προσπαθούσε για αρκετή ώρα, ισοφαρίζοντας σε 45-45 στο 33′. Οι “πράσινοι” φάνηκε να παίρνουν σημαντική ανάσα μετά από αρκετή ώρα, όταν ο Φελντέιν σκόραρε από τα 6.75 μ. (45-48, 35′), αναγκάζοντας έτσι τον Γιασικεβίτσιους να καλέσει τάιμ άουτ, ενώ το χρονόμετρο μετρούσε αντίστροφα.  Στην επιστροφή στο παρκέ ο Μιλάκνις ισοφάρισε εκ νέου με τρίποντο, ο Ρίβερς με ένα εκπληκτικό step back σουτ από την περιφέρεια απάντησε, αλλά τελικά οι Λιθουανοί έφτασαν στο σημείο να προηγηθούν, με τον Βέστερμαν να “σκοτώνει” από τη γωνία (53-51, 36′). Παρά τις προσπάθειες του Πασκουάλ να ξυπνήσει τους παίκτες του, η διαφορά για την ομάδα του “Σάρας” έφτασε ακόμη και στο +5 (59-54, 38′), με τη Ζαλγκίρις να βρίσκεται μια ανάσα από μια μεγάλη ανατροπή. Οι φιλοξενούμενοι δεν κατόρθωσαν να ανατρέψουν την κατάσταση στο τέλος, με αποτέλεσμα να ηττηθούν με σκορ 64-58, παρά το γεγονός πως κρατούσαν την τύχη του ματς στα χέρια τους.

Τα στατιστικά του αγώνα

Τα δεκάλεπτα: 9-17, 19-31, 34-41, 64-58

“Όλα Πράσινα” MVP of the Game: Νίκος Παππάς

Εξαιρετική εμφάνιση από τον Νίκο Παππά, ο οποίος μετά από καιρό ξεχώρισε σημαντικά και στο σκοράρισμα, εκτός των υπολοίπων. Δυστυχώς για τον ίδιο και τον Παναθηναϊκό, η καλή απόδοσή του δεν συνδυάστηκε με νίκη, καθώς οι Καλάθης και Τζέιμς ήταν… “απόντες” από το παιχνίδι. Συγκεκριμένα, ο Έλληνας γκαρντ σημείωσε 13 πόντους, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 λάθος σε 23:40 λεπτά συμμετοχής.