Η κριτική των “πράσινων” με ΠΑΟΚ! (Poll)

Ο Παναθηναϊκός διέσυρε τον ΠΑΟΚ στο ΟΑΚΑ με σκορ 102-58 και ο Άρης Αντωνόπουλος σχολιάζει την απόδοση των “πράσινων”, ενώ εσείς μπορείτε να ψηφίζετε τον πολυτιμότερο παίκτη του “Τριφυλλιού”.

-

Ήσυχο παιχνίδι για τον Τζέιμς Φελντέιν, που δεν φάνηκε ιδιαίτερα στο παρκέ, όμως κατάφερε αθόρυβα να γίνει διψήφιος στο σκοράρισμα. Ακόμη, εμφάνισε θετικό πρόσωπο στην άμυνα, αν και οι παίκτες του ΠΑΟΚ δεν βρέθηκαν σε καλή μέρα. Σημείωσε 11 πόντους, 1 ριμπάουντ, 1 λάθος, 1 κλέψιμο και 1 μπλοκ σε 20:04 λεπτά συμμετοχής.

Βαθμολογία: 6.5/10

Παρότι είχε αρκετή ενέργεια, δεν κατάφερε να την μετουσιώσει σε πόντους, καθώς δεν ήταν ιδιαίτερα εύστοχος στις προσπάθειες που πήρε. Όταν το παιχνίδι είχε κριθεί, προσπάθησε να προσφέρει θέαμα, δείχνοντας ότι βρίσκεται σε καλή ψυχολογική κατάσταση. Σημαντική η συνεισφορά του στα ριμπάουντ. Σημείωσε 5 πόντους, 5 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο σε 18:01 λεπτά συμμετοχής.

Βαθμολογία: 6/10

Έξω από τα νερά του ο νεαρός παίκτης του Παναθηναϊκού από το ξεκίνημα της αναμέτρησης. Παρότι πήρε χρόνο στο παρκέ από τον Τσάβι Πασκουάλ, δεν κατάφερε σε κανένα σημείο του παιχνιδιού να συνεισφέρει ουσιαστικά, βοηθώντας τους συμπαίκτες του. Βλέποντας ότι επιθετικά δεν έχει την απαιτούμενη σιγουριά, θέλησε να παίξει καλή άμυνα και εν μέρει τα κατάφερε. Σημείωσε 2 πόντους, 2 ριμπάουντ 1 λάθος και 1 μπλοκ σε 16:32 λεπτά συμμετοχής.

Βαθμολογία: 4.5/10

Κλασσικός… Σίνγκλετον! Ο Αμερικανός power forward συνεχίζει ακάθεκτος τις αξιοσημείωτες εμφανίσεις του με τη φανέλα του Παναθηναϊκού, είτε αγωνίζεται σε αγώνα πρωταθλήματος, είτε σε αγώνα Euroleague. Σήμερα ήταν αψεγάδιαστος εντός πεδιάς, ενώ βοήθησε πολύ και στο αμυντικό κομμάτι.  Σημείωσε 17 πόντους, 4 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 λάθος και 2 κλεψίματα σε 18:19 λεπτά συμμετοχής.

Βαθμολογία: 9/10

Αγωνίστηκε ξεκάθαρα για να παραμείνει σε αγωνιστικό ρυθμό ενόψει των Play-Offs της Euroleague. Πήρε μόλις μια επιθετική προσπάθεια, ενώ στην άμυνα δεν φάνηκε να έχει τη διάθεση που τον χαρακτηρίζει. Κακό παιχνίδι για τον αρχηγό του “Τριφυλλιού”, που έκανε συντήρηση δυνάμεων.  Σημείωσε 1 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 3 λάθη σε 14:55 λεπτά συμμετοχής.

Βαθμολογία: 3/10

Τρομερή ευστοχία από τον Αμερικανό small forward, που τιμώρησε κάθε λάθος του ΠΑΟΚ (2/3 δ. και 3/3 τρ.). Παράλληλα, κατάφερε να μείνει μακριά από τα λάθη, συνεισφέροντας σημαντικά στην άμυνα με τα κλεψίματά του.  Σημείωσε 14 πόντους, 4 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα σε 19:11 λεπτά συμμετοχής.

Βαθμολογία: 8.5/10

Ο Μάικ Τζέιμς είναι παίκτης κλάσης με σπάνια χαρακτηριστικά και αυτό το απέδειξε σήμερα για μια ακόμη φορά. Καλός στην άμυνα και… υπερηχητικός στην επίθεση, δείχνει πως έχει τον τρόπο να “τρυπά” τις αντίπαλες άμυνες με οποιονδήποτε τρόπο ο ίδιος επιθυμεί. Στα πλην, το γεγονός πως επέδειξε ατομικότητα. Σημείωσε 20 πόντους, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 λάθος σε 19:55 λεπτά συμμετοχής.

Η εικόνα του στο παρκέ, αλλά και η στατιστική του για τα λίγα λεπτά που αγωνίστηκε, δείχνουν πως ο νεαρός γκαρντ αξίζει περισσότερο χρόνο σε παιχνίδια του ελληνικού πρωταθλήματος. Παρόλα αυτά, φάνηκε διστακτικός σε ορισμένες αποφάσεις στην επίθεση.  Σημείωσε 2 πόντους, και 3 ασίστ και 1 κλέψιμο σε 07:32 λεπτά συμμετοχής.

Η ευχάριστη έκπληξη της αναμέτρησης. Ο υπαρχηγός του “Τριφυλλιού” βρήκε ξανά το… χέρι του από τα 6.75 μ. έπειτα από αρκετό καιρό, σημειώνοντας 2/2 τρίποντα. Παράλληλα, ολοκλήρωσε το ματς με 100% ευστοχία στις προσπάθειες που πήρε, ενώ αμυντικά δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερα προβλήματα.  Σημείωσε 9 πόντους, 4 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο σε 16:02 λεπτά συμμετοχής.

Βαθμολογία: 7/10

Έδωσε έμφαση στα αμυντικά του καθήκοντα, ενώ δεν θέλησε να ξοδέψει δυνάμεις από τη στιγμή που το σκορ του αγώνα είχε κρίνει τον τελικό νικητή. Παρόλα αυτά, πραγματοποίησε ορισμένες καλές ενέργειες, που δεν αποτυπώνονται στη στατιστική. Σημείωσε 7 πόντους, 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 λάθος σε 21:47 λεπτά συμμετοχής.

Εντυπωσιακός και με διάθεση στο διάστημα που αγωνίστηκε. Βρέθηκε στο παρκέ κυρίως στο ξεκίνημα της αναμέτρησης και κατάφερε να πραγματοποιήσει ένα εκπληκτικό μπλοκ, αλλά και ένα θεαματικό κάρφωμα. Σημείωσε 4 πόντους, 3 ριμπάουντ, 1 λάθος και 1 μπλοκ σε 12:10 λεπτά συμμετοχής.

Είναι βέβαιο ότι εάν έμενε στο παρκέ παραπάνω, θα πετύχαινε double double. Κυριάρχησε κάτω από το καλάθι του ΠΑΟΚ, κέρδισε τις μονομαχίες με τον Κλάντον και δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα τόσο επιθετικά, όσο κι αμυντικά. Σημείωσε 11 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 μπλοκ σε 15:26 λεπτά συμμετοχής.