Ηδονή στο… “Εξοχικό”!

Ο Παναθηναϊκός “έσπασε” το εις βάρος του σερί, νίκησε (77-67) τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ όπως… παλιά και προκρίθηκε πανηγυρικά στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδος.

-

Ο Παναθηναϊκός “έσπασε” το εις βάρος του σερί, νίκησε (77-67) τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ όπως… παλιά και προκρίθηκε πανηγυρικά στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδος. Το παιχνίδι ήταν στο μεγαλύτερο μέρος του ισορροπημένο, με τις δύο ομάδες να παρουσιάζονται άστοχες, αλλά και εξαιρετικά διαβασμένες. Κορυφαίοι παίκτες για τον “Εξάστερο” οι Ρίβερς και Σίνγκλετον.

Οι αρχικές πεντάδες

Ολυμπιακός: Σπανούλης, Μάντζαρης, Παπανικολάου, Πρίντεζης, Μπιρτς

Παναθηναϊκός: Καλάθης, Φελντέιν, Τζεντίλε, Σίνγκλετον, Μπουρούσης

Η Νο 1 εταιρεία οπαδικού ρουχισμού στην Ελλάδα – ORIGINAL ULTRA CLOTHES

Ο Γιάννης Μπουρούσης ήταν ο παίκτης που “άνοιξε” το σκορ της αναμέτρησης, με τον πρώην σέντερ του Ολυμπιακού να κάνει το 0-2. Οι δύο ομάδες ήταν ιδιαίτερα άστοχες, ενώ παράλληλα πραγματοποιούσαν το ένα λάθος μετά το άλλο και έτσι το σκορ παράμεινε αμετάβλητο μέχρι και το 3′. Με τον Γιανγκ να “σπάει το ρόδι” για την ομάδα του, το σκορ έγινε 2-2, πριν ο Φελντέιν δώσει εκ νέου το προβάδισμα (2-4, 4′) στον Παναθηναϊκό. Παρά την πρωτοφανή αστοχία του Ολυμπιακού, οι “πράσινοι” δεν κατάφερναν να διευρύνουν την υπέρ τους διαφορά, γεγονός το οποίο εκμεταλλεύτηκε ο Πρίντεζης, ισοφαρίζοντας σε 4-4. Τη λύση στην επιθετική δυστοκία του “Εξάστερου” έδωσε ο αρχηγός της ομάδας, Νικ Καλάθης, με τον ομογενή γκαρντ να πετυχαίνει λέι απ. Ο Γιανγκ έκανε το 6-6, για να δώσει το πρώτο προβάδισμα του Ολυμπιακού στον αγώνα ο Μάντζαρης, ο οποίος ευστόχησε σε σουτ έξω από τα 6.75. Το δίποντο του Φελντέιν διαμόρφωσε το 9-8 (7′), αλλά οι “ερυθρόλευκοι” βρέθηκαν, με το λέι απ του Μάντζαρη, ξανά στο +3. Παρ’ όλα αυτά, με δύο συνεχόμενα καρφώματα του Γκάμπριελ, οι “πράσινοι” προηγήθηκαν με 11-12 (9′). Ακολούθησαν αλλεπάλληλα καλάθια των δύο ομάδων, με το 15-14 να αποτελεί, τελικά, το σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η 1η περίοδος.

Το 2ο δεκάλεπτο ξεκίνησε με εύστοχο δίποντο από τον Σίνγκλετον, καλάθι με το οποίο ο Παναθηναϊκός βρέθηκε και πάλι στη θέση του οδηγού. Οι “πράσινοι” συνέχισαν να έχουν εξαιρετική αμυντική λειτουργία, με τον Ρίβερς να κλέβει την μπάλα και να φτάνει μέχρι το αντίπαλο καλάθι για το 15-18 (12′). Με τρίποντο του Γκριν, ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 18-18, για να απαντήσει με τον ίδιο τρόπο ο Γκάμπριελ, στέλνοντας τον “Εξάστερο” στο +3. Ο Μπουρούσης έκανε από κοντινή απόσταση το 18-23 (15′), με τους παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ να χάνουν στη συνέχεια την ευκαιρία να διευρύνουν περαιτέρω το προβάδισμά τους. Έτσι, ο Πρίντεζης μείωσε προσωρινά με καλάθι και φάουλ σε 21-23, για να διαμορφώσει ο Ρίβερς το 21-25 (17′), αναγκάζοντας τον Γιάννη Σφαιρόπουλο να καλέσει τάιμ άουτ. Ο Αμερικανός φόργουορντ του “Τριφυλλιού” επιβεβαίωσε το γεγονός ότι βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση, “γράφοντας” με εύστοχο δίποντο το 21-27. Λοτζέσκι, Ρίβερς και Σπανούλης πέτυχαν αλλεπάλληλα καλάθια, με το σκορ του παιχνιδιού να γίνεται 26-29 (19′). Μάλιστα, ο αρχηγός του Ολυμπιακού μείωσε ακόμα περισσότερο για την ομάδα του, με τις δύο ομάδες να αστοχούν και το 28-29 να αποτελεί το σκορ με το οποίο έληξε το 2ο δεκάλεπτο.

Τα στατιστικά του 1ου ημιχρόνου

08_09

Με τον Ρίβερς να συνεχίζει να είναι “ζεστός”, ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 28-31, πριν ο εξίσου εύστοχος Μάντζαρης ισοφαρίσει σε 31-31. Ο Σίνγκλετον έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στους “πράσινους”, ενώ ο Καλάθης έκανε με δίποντο το 31-35. Τα διαδοχικά καλάθια των Σίνγκλετον και Πρίντεζη διαμόρφωσαν το 34-37 (23′), με τις δύο ομάδες να παρουσιάζονται εμφανώς πιο εύστοχες στο ξεκίνημα του 3ου δεκαλέπτου. Μάλιστα, ο Αμερικανός σέντερ του “Εξάστερου” πέτυχε τρίποντο, στέλνοντας τους φιλοξενούμενους στο +6. Η συνέχεια δεν ήταν, όμως, ανάλογη, καθώς οι Πρίντεζης και Σπανούλης ανέτρεψαν τη διαφορά, επαναφέροντας την ομάδα τους στη θέση του οδηγού (41-40, 26′). Με τον Σίνγκλετον να φτάνει τους 7 συνεχόμενους πόντους, ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 41-42, ενώ ο Ρίβερς “έγραψε” στη συνέχεια με διαδοχικά καλάθια το 41-47 (28′), κάτι πουανάγκασε τον προπονητή του Ολυμπιακού να καλέσει τάιμ άουτ. Ο Λοτζέσκι ευστόχησε σε 2/2 βολές, αλλά ο Τζέιμς επανέφερε το “Τριφύλλι” στο +6. Τελικά, παρά το λέι απ του Μάντζαρη, η 3η περίοδος ολοκληρώθηκε με τον Παναθηναϊκό να προηγείται με 45-52, καθώς ο Τζέιμς ευστόχησε με τη λήξη του δεκαλέπτου σε σουτ έξω από τα 6.75.

Το 4ο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τον Λοτζέσκι να ευστοχεί σε 1/2 βολές, για να ακολουθήσει μεγάλο τρίποντο του Ρίβερς, με τον Αμερικανό να στέλνει τον Παναθηναϊκό στο +9. Ο Ουότερς απάντησε, “γράφοντας” το 49-55 (33′), ενώ ο Μιλουτίνοφ μείωσε ακόμα περισσότερο για τον Ολυμπιακό. Τα αλλεπάλληλα καλάθια των Γκάμπριελ και Λοτζέσκι διαμόρφωσαν το 55-61, πριν πετύχει τρίποντο ο Φελντέιν, διευρύνοντας το “πράσινο” προβάδισμα. Μάλιστα, η ευστοχία των φιλοξενούμενων έξω από τα 6.75 συνεχίστηκε, με τον Καλάθη να κάνει το 55-64. Η ομάδα από τον Πειραιά μείωσε προσωρινά σε 58-64 (36′), αλλά ο – εξαιρετικός στο σημερινό παιχνίδι – Γκάμπριελ “σημείωσε” με κάρφωμα το 58-66. Οι δύο ομάδες δυσκολεύονταν και πάλι να βρουν το δρόμο για το αντίπαλο καλάθι, πριν ο Ρίβερς στείλει τον Παναθηναϊκό στο +10, “κλειδώνοντας” την τεράστια νίκη για τους “πράσινους”. Ο Αμερικανός συνέχισε να τα βάζει από παντού (58-70, 38′), για να απαντήσει ο Παπανικολάου, μειώνοντας σε 60-70. Το τρίποντο του Μάντζαρη ανησύχησε προσωρινά τον Τσάβι Πασκουάλ, με τον Καταλανό τεχνικό να καλεί εσπευσμένα τάιμ άουτ. Με 2/2 βολές του Παπανικολάου, το σερί του Ολυμπιακού έφτασε στο 7-0. Καλάθης και Πρίντεζης διαμόρφωσαν το 67-72 (40′) και τίποτα δεν άλλαξε στο υπόλοιπο του αγώνα, με τον “Εξάστερο” να επαναφέρει την τάξη και να επικρατεί στο… “Εξοχικό” με 67-77.

Τα στατιστικά του αγώνα

08_09

Τα δεκάλεπτα: 15-14, 28-29, 45-52, 67-77

«Όλα Πράσινα» MVP of the Game: Κέι Σι Ρίβερς

mvprivers

Τεράστια εμφάνιση από τον Κέι Σι Ρίβερς, με τον Αμερικανό να συμβάλλει καθοριστικά στη μεγάλη νίκη του Παναθηναϊκού κόντρα στον Ολυμπιακό. Ο Ρίβερς είχε εκπληκτικά ποσοστά ευστοχίας, “σπρώχνοντας” τον “Εξάστερο” κάθε φορά που το είχε ανάγκη. Σε περίπου 30 λεπτά συμμετοχής “σημείωσε” 27 πόντους (9/11 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3/4 βολές), ενώ παράλληλα είχε 5 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα.