“Εξάστερος”… Πορθητής!

Παρουσιάζοντας αρκετά σκαμπανεβάσματα στην απόδοσή του, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να… “αλώσει” την Πόλη στα 109α γενέθλιά του, νικώντας τη Γαλατάσαραϊ στο “Abdi Ipekci” με σκορ 84-79 στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής της Euroleague.

-

Παρουσιάζοντας αρκετά σκαμπανεβάσματα στην απόδοσή του, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να… “αλώσει” την Πόλη στα 109α γενέθλιά του, νικώντας τη Γαλατάσαραϊ στο “Abdi Ipekci” με σκορ 84-79 στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής της Euroleague. Εκπληκτικός για μια ακόμη φορά ο Τζέιμς, καταλυτικός και ο Φελντέιν.

Γαλατάσαραϊ: Μίτσοφ, Σιλμπ, Πλάις, Γκιουλέρ, Κοκσάλ
Παναθηναίκός: Γκάμπριελ, Μπουρούσης, Καλάθης, Τζεντίλε, Φελντέιν

Η Νο 1 εταιρεία οπαδικού ρουχισμού στην Ελλάδα – ORIGINAL ULTRA CLOTHES

Φουριόζος ξεκίνησε την αναμέτρηση ο Παναθηναϊκός, καθώς μόλις στην πρώτη επίθεση του παιχνιδιού πέτυχε τρίποντο με τον Φελντέιν, ωστόσο ο Μίτσοφ απάντησε με τον ίδιο τρόπο αμέσως μετά (3-3, 1′). Στη συνέχεια, οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν ένα επιμέρους σερί 12-0, ενώ οι “πράσινοι” φαίνονταν σαν να… ψάχνονται στο παρκέ μετά το εύστοχο τρίποντο του Δομινικανού (12-3, 4′), με αποτέλεσμα ο Πασκουάλ να καλέσει εσπευσμένα τάιμ άουτ, ώστε να αφυπνίσει τους παίκτες του. Οι φωνές του Ισπανού έδειξαν να πιάνουν τόπο, καθώς σύντομα οι “πράσινοι” μείωσαν στο -5 (14-9, 6′), όμως ο Μίτσοφ με ένα ακόμη τρίποντο σε πρώτη φάση και ο Πλάις με γκολ-φάουλ σε δεύτερη, τιμώρησαν το “Τριφύλλι” (20-9, 7′). Με αυτόν τον τρόπο, ο Παναθηναϊκός ολοκλήρωσε ένα τραγικό 1ο δεκάλεπτο σε αμυντικό επίπεδο, όντας πίσω με 24-18, χάρη σε buzzer beater τρίποντο του Τζέιμς.

Στο ξεκίνημα του 2ου δεκαλέπτου, η άμυνα του Παναθηναϊκού δεν φάνηκε να συμμορφώνεται, καθώς οι Τούρκοι ξέφυγαν γρήγορα στο +10 (28-18, 11′), αναγκάζοντας τον Πασκουάλ να προβεί σε αλλαγές. Με τον Παππά, τον Τζέιμς και τον Σίνγκλετον στο παρκέ, οι “πράσινοι” δεν παρουσίασαν κάτι διαφορετικό αρχικά, αφού μπορεί να μείωσαν προσωρινά στο -7, όμως οι γηπεδούχοι με τρίποντο του Ντίμπλερ επανέφεραν τη διαφορά των 10 πόντων (31-21, 13′). Στη συνέχεια ωστόσο, αυτό έμελλε να αλλάξει, καθώς με δύο σερί τρίποντα από Σίνγκλετον και Γκάμπριελ, αλλά και με κάρφωμα του Παππά, ο “Εξάστερος” πλησίασε στο -2 (31-29, 15′), προκαλώντας την οργή του Αταμάν. Ο Σίνγκλετον όμως δεν είχε πει την τελευταία του λέξη, μιας και μετά την επανέναρξη της αναμέτρησης έπειτα από τάιμ άουτ των Τούρκων, κατάφερε να πετύχει τρίποντο και θεαματικό κάρφωμα, βάζοντας μπροστά τον Παναθηναϊκό με 31-34 (13-0 επιμέρους σερί), προτού ισοφαρίσει η “Γαλατά” (34-34, 17′). Με το σκορ να είναι στο 38-38, ήρθε η ώρα του Ρίβερς να εκτελέσει από τα 6.75 μ. και να βάλει εκ νέου μπροστά τους φιλοξενούμενους (38-41, 19′), στην εκπνοή του 2ου δεκαλέπτου, το τέλος του οποίου βρήκε τον “Εξάστερο” μπροστά με 40-43.

Τα στατιστικά του 1ου ημιχρόνου (συμπεριλαμβανομένου του 1ου λεπτού του 3ου δεκαλέπτου)

olaprasina1908olaprasina1908 olaprasina1908olaprasina1908

Πιο συγκεντρωμένος σε άμυνα κι επίθεση μπήκε στο 3ο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός στην επανέναρξη του παιχνιδιού, βρίσκοντας λύσεις και διευρύνοντας το προβάδισμά του για πρώτη φορά στο +7 (44-51, 23′), έπειτα από εύστοχο τρίποντο του Φελντέιν και ασίστ του Καλάθη. Στη συνέχεια, ακολούθησε… κρεσέντο (!), με τον Καλάθη να ευστοχεί σε σουτ 3 πόντων και να δίνει στο “Τριφύλλι” αέρα 10 πόντων (44-54, 23′). Ύστερα, ο Δομινικανός γκαρντ, που έδειχνε σε ημιάγρια κατάσταση έκανε το 5/5 από την περιφέρεια, με τον αρχηγό του “Τριφυλλιού” να πράττει ακριβώς το ίδιο από τη γωνία (46-60, 26′), ολοκληρώνοντας ένα τρομερό “πράσινο” δίλεπτο. Παρόλα αυτά, σε εκείνο το χρονικό σημείο ήταν η ώρα της “Γαλατά” να αντεπιτεθεί από τα 6.75 μ., έχοντας σε τρομερή “φεγγάρι” τους Σιλμπ και Ντίμπλερ, οι οποίοι με προσωπικές ενέργειες και εύστοχα τρίποντα κατάφεραν να ρίξουν τη διαφορά στο -3 (62-65, 29′) μέσα σε διάστημα περίπου 3 λεπτών. Το τελευταίο λεπτό του 3ου δεκαλέπτου ήταν δραματικό, καθώς οι Τούρκοι μείωσαν στον πόντο, όμως ο Τζέιμς με 3 εύστοχες βολές διαμόρφωσε το 64-68.

Στα δύο πρώτα λεπτά του 4ου δεκαλέπτου, ο Παναθηναϊκός κατόρθωσε να διατηρήσει τη διαφορά των 4 πόντων, με τον Τζέιμς να δίνει επιπλέον ώθηση στους “πράσινους” με εύστοχο τρίποντο από τα 8.5 μέτρα (66-73, 32′). Η εκπληκτική αμυντική λειτουργία των φιλοξενούμενων έδωσε ρυθμό και αυτοπεποίθηση, με αποτέλεσμα η ομάδα του Πασκουάλ να φτάσει στο +11 (66-77, 34′), όταν ο Τζέιμς, που ήταν το πρόσωπο του δεκαλέπτου και όχι μόνο, πέτυχε δίποντο έπειτα από γκολ-φάουλ, χάνοντας τη συμπληρωματική βολή (αυτό ήταν και το πρώτο άστοχο σουτ του στο παιχνίδι). Στο δίλεπτο που ακολούθησε, οι “πράσινοι” φάνηκε να χάνουν τη συγκέντρωσή τους, δίνοντας με αυτόν τον τρόπο το δικαίωμα στη “Γαλατά” να ξαναμπεί δυναμικά στο ματς μειώνοντας 72-77 στο 36′. Το τάιμ άουτ που κάλεσε ο Πασκουάλ ανέκοψε τον ρυθμό των Τούρκων, με αποτέλεσμα οι παίκτες του να μπουν πιο δυνατά στα τελευταία 3 λεπτά της αναμέτρησης. Πρώτα με Καλάθη και στη συνέχεια με τρίποντο του Ρίβερς από τα 8 μέτρα, ο Παναθηναϊκός έστειλε τη διαφορά στο +10 (74-84, 39′), τελειώνοντας ουσιαστικά το ματς, η λήξη του οποίου τον βρήκε θριαμβευτή στην Πόλη με σκορ 79-84, παρόλο που οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν στην εκπνοή.

Τα στατιστικά του αγώνα

olaprasina1908olaprasina1908olaprasina1908olaprasina1908

Τα δεκάλεπτα: 24-18, 40-43, 64-68, 79-84

“Όλα Πράσινα” MVP of the Game: Μάικ Τζέιμς

mvpjames

Σε ένα παιχνίδι, κατά τη διάρκεια του οποίου αρκετοί παίκτες του Παναθηναϊκού δεν απέδωσαν τα αναμενόμενα, ο Μάικ Τζέιμς κατόρθωσε να βγει μπροστά και να οδηγήσει στη νίκη το “Τριφύλλι”, έχοντας εκπληκτική στατιστική στην επίθεση. Συγκεκριμένα, ο Αμερικανός γκαρντ αστόχησε για πρώτη φορά στο 34′, ενώ σημείωσε 18 πόντους, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο σε 20 λεπτά συμμετοχής.