Εξάστερος και… εφτάψυχος!

-

Σε ένα παιχνίδι “θρίλερ” ο Παναθηναϊκός επικράτησε με σκορ 84-86 επί της Νταρουσάφακα στην Κωνσταντινούπολη και έβαλε πλώρη για τα πλέι οφ της Ευρωλίγκας, ενώ παραμένει ζωντανός στο κυνήγι του πλεονεκτήματος. Πήγαν να “αυτοκτονήσουν” στο τέλος οι “πράσινοι”, αλλά τους έσωσε ο Ουίλιαμς με 5 πόντους στο φινάλε. Εξαιρετικοί οι Διαμαντίδης και Ραντούλιτσα, με τους Φελντέιν, Γκιστ, Χάντερ και Χέινς να δίνουν σημαντικές βοήθειες. Στο -13 βρέθηκε το “Τριφύλλι” στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου.

1433383

Νταρουσάφακα: Γιαγκμούρ, Γκόρντον, Ρέντινγκ, Χαρανγκόντι, Ερντέν

Παναθηναϊκός: Καλάθης, Φελντέιν, Ουίλιαμς, Γκιστ, Ραντούλιτσα

170144

Η εξέλιξη του αγώνα

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε το παιχνίδι πολύ άσχημα, με την άμυνα του να είναι πραγματικά άθλια σε όλη τη διάρκεια της πρώτης περιόδου. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα οι Τούρκοι να καταφέρουν να πάρουν διαφορά 12 πόντων (27-15) περίπου 2′ πριν το τέλος του δεκαλέπτου. Σε εκείνο το σημείο οι “πράσινοι” πήραν μεγάλη επιθετική βοήθεια από τον Βινς Χάντερ, ο οποίος πέτυχε 4 σερί πόντους, ενώ ένα τρίποντο του Διαμαντίδη διαμόρφωσε το 30-22 της πρώτης περιόδου. Χαρακτηριστικό της κακής αμυντικής λειτουργίας του “Τριφυλλιού” σε αυτά τα πρώτα λεπτά του αγώνα είναι το γεγονός πως μόνο ο Ερντέν σημείωσε 16 πόντους σε ένα δεκάλεπτο!

You.gr – Online Shop!Εκπτώσεις έως -70% Σε Όλα Τα Προϊόντα Τεχνολογίας & Living!

Η Νταρουσάφακα ξεκίνησε εξίσου δυναμικά και την δεύτερη περίοδο, καθώς με ένα γρήγορο σερί 5-0 κατάφερε να πάρει τη μέγιστη διαφορά της στο παιχνίδι (35-22). Ίδια ήταν η εικόνα του αγώνα μέχρι περίπου 3′ πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, με τους γηπεδούχους να διατηρούν τη διαφορά των 13 πόντων (42-29) και τον Παναθηναϊκό να μοιάζει ανίκανος να τους σταματήσει με την άμυνα του. Σε εκείνο το σημείο, φάνηκε πως άρχισε να… γυρίζει ο διακόπτης του “Τριφυλλιού”, το οποίο με ένα σερί 11-0 μέχρι τη λήξη την ανάπαυλα κατάφερε να φέρει και πάλι το παιχνίδι στα μέτρα του (42-40). Καταλυτικοί σε αυτό το ξέσπασμα των “πρασίνων” ήταν οι Χέινς, Διαμαντίδης και Ραντούλιτσα, με τον τελευταίο να αποτελεί τον μοναδικό παίχτη του Παναθηναϊκού που τελείωσε το ημίχρονο με διψήφιο αριθμό πόντων (10 πόντοι).

Τα στατιστικά του πρώτου ημιχρόνου

stats

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τους Ουίλιαμς και Ραντούλιτσα να οδηγούν επιθετικά τους “πράσινους” και να τους βάζουν για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με 44-46 και 46-48 στη συνέχεια. Ωστόσο, οι Τούρκοι είχαν τις λύσεις επιθετικά και με τρία τρίποντα (Χαραγκόντι, Μαρκοϊσβίλι Χ2) σε πολύ μικρό χρονικό διάστημα πήραν και πάλι το προβάδισμα με 55-52. Σε εκείνο το σημείο (5′ πριν το τέλος της περιόδου) ο Σάσα Τζόρτζεβιτς είχε ακόμα ένα πρόβλημα να αντιμετωπίσει, καθώς ο Ουίλιαμς καθηλώθηκε στον πάγκο με 4 φάουλ. Ακόμα ένα τρίποντο του Ουίλμπεκιν ανέβασε τη διαφορά στους 5 πόντους (58-53), πριν οι Φελντέιν και Διαμαντίδης φέρουν και πάλι την ισορροπία στο παιχνίδι με δύο σερί δίποντα (58-57). Στη συνέχεια η Νταρουσάφακα εκτέλεσε συνεχόμενες ελεύθερες βολές για να φτάσει στο 62-59, όμως οι Φώτσης και Φελντέιν απάντησαν με δύο σερί τρίποντα, βάζοντας και πάλι τον Παναθηναϊκό στο σκορ με 63-65.

Η τέταρτη και καθοριστική περίοδος ξεκίνησε με ένα σερί 7-2 υπέρ των γηπεδούχων, με τον Μαρκοϊσβίλι να εκτελεί και πάλι με τρίποντο για το 70-67. Οι “πράσινοι” απάντησαν με 1/2 βολές του Ραντούλιτσα και ένα κάρφωμα του Γκιστ, όμως το ενδιάμεσο δίποντο του Μπιέλιτσα και το νέο τρίποντο των Τούρκων, αυτή τη φορά από τον Πρέλντζιτς, έφεραν και πάλι τη διαφορά στους 5 πόντους (75-70).  Οι “πράσινοι” απάντησαν με το ίδιο “νόμισμα”, με τους Ραντούλιτσα και Φελντέιν να φέρνουν το παιχνίδι στα ίσια (75-75) περίπου 4′ πριν το τέλος. Στο κρίσιμο σημείο του αγώνα, ο Παναθηναϊκός έδειξε να ικανός να “καθαρίσει” το παιχνίδι και αφού ο Ουίλιαμς ισοφάρισε σε 77-77 το καλάθι του Μαρκοϊσβίλι, ο Αμερικανός και ο Ραντούλιτσα με 4/4 βολές έκαναν το 81-77 για το “Τριφύλλι”.

Οι παίχτες του Τζόρτζεβιτς όμως “ακύρωσαν ” με συνεχόμενα λάθη ότι είχαν χτίσει προηγουμένως, καθώς αρχικά δέχτηκαν γρήγορο καλάθι από τον Γκόρντον και στη συνέχεια υπέπεσαν σε παράβαση 8”! Ο Γκόρντον με νέο καλάθι έκανε το 81-81, για να ακολουθήσει επιθετικό του Ραντούλιτσα και τρεις εύστοχες βολές του Ουίλμπεκιν για το 84-81, με το ρολόι να δείχνει 40”! Σε εκείνο το σημείο όμως ο Έλιοτ Ουίλιαμς πήρε το “όπλο” του και αφού αρχικά ισοφάρισε με τρίποντη “βόμβα” (84-84), στη συνέχεια κέρδισε δύο βολές στις οποίες και ευστόχησε στα 2” πριν τη λήξη. Νωρίτερα, ο Ουίλμπεκιν είχε αστοχήσει σε σουτ δύο πόντων στα 6”, δίνοντας την ευκαιρία στους “πράσινους” να πάρουν τη δραματική νίκη μέσα στην Κωνσταντινούπολη με σκορ 86-84.

Τα στατιστικά του αγώνα

Capture

“Όλα Πράσινα MVP” Of The Game: Έλιοτ Ουίλιαμς

mvpwilliams

Σε ένα παιχνίδι με πολλούς διακριθέντες, ο Ουίλιαμς έδειξε πως όχι μόνο είναι ένας δεινός σκόρερ, αλλά μπορεί να πάρει την ομάδα στις πλάτες του στις κρίσιμες στιγμές. Το τρίποντο με το οποίο ισοφαρίζει σε 84-84, καθώς και οι δύο βολές με τις οποίες δίνει τη νίκη στον Παναθηναϊκό, φανερώνουν τεράστια ψυχή, αλλά και κλάση. Κατα τ’ άλλα, με 19 πόντους και 2 ασίστ, ο Αμερικανός γκαρντ κατέθεσε για ακόμα μια φορά τα διαπιστευτήρια του.