“Εξάστερε”, ιδού το μεγαλείο σου!

Έπειτα από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, το οποίο κρίθηκε στην παράταση, ο Παναθηναϊκός “εξόντωσε” την ΤΣΣΚΑ Μόσχας στο “φλεγόμενο” και κατάμεστο ΟΑΚΑ με σκορ 85-80 και πλασαρίστηκε στην 4η θέση της βαθμολογίας!

-

Έπειτα από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, το οποίο κρίθηκε στην παράταση, ο Παναθηναϊκός “εξόντωσε” την ΤΣΣΚΑ Μόσχας στο “φλεγόμενο” και κατάμεστο ΟΑΚΑ με σκορ 85-80 και πλασαρίστηκε στην 4η θέση της βαθμολογίας, εκμεταλλευόμενος την ήττα της Φενέρμπαχτσε στη Μαδρίτη από τη Ρεάλ!

Παναθηναϊκός: Σίνγκλετον, Νίκολς, Φελντέιν, Γκιστ, Καλάθης
ΤΣΣΚΑ Μόσχας: Ντε Κολό, Τεόντοσιτς, Χριάπα, Κουρμπάνοφ, Χάινς

Το ΟΑΚΑ… “φλεγόταν”, με τον Παναθηναϊκό να παίρνει το τζάμπολ και τον Νίκολς να ανοίγει πολύ γρήγορα το σκορ, προτού ο Τεόντοσιτς απαντήσει με τρίποντο (2-3, 1′), δίνοντας έτσι φρενήρη ρυθμό στο ματς από νωρίς. Από εκείνο το σημείο μέχρι και το τέλος του 1ου δεκαλέπτου, οι δύο ομάδες πήγαιναν “χέρι-χέρι” στο σκορ, με τις διαφορές να εναλλάσσονται μεταξύ -2 και +2 για το “Τριφύλλι”. Πάντως, παρά το γεγονός πως η ομάδα του Πασκουάλ βρισκόταν πίσω με 16-17 στο 9′, ο Ρίβερς με δίποντο έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους και ο Τζέιμς με buzzer beater καλάθι έστειλε τον Παναθηναϊκό στη περίοδο όντας στο +3 με 20-17.

Φουριόζος μπήκε στο 2ο δεκάλεπτο ο “Εξάστερος”, καθώς ο Σίνγκλέτον “πυροβόλησε” από τα 6.75 μ. για να στείλει τους “πράσινους” για πρώτη φορά στο +6 (23-17, 11′), ωστόσο στη συνέχεια οι Ρώσοι κατάφεραν να επανέλθουν γρήγορα και να μειώσουν στον πόντο έπειτα από προσωπικές ενέργειες των Χίγκινς και Τζάκσον (23-22, 12′). Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να ξεφύγει εκ νέου στο σκορ και να δημιουργήσει ορισμένες μικρές διαφορές (28-24, 13′) έπειτα από τρίποντο του Τζέιμς, όμως η ΤΣΣΚΑ Μόσχας, πρώτα με Χίγκινς (δίποντο) και Βοροντσέβιτς (τρίποντο), πέρασε μπροστά για πρώτη φορά στο 2ο δεκάλεπτο (28-29, 14′). Ο Πασκουάλ ζήτησε τάιμ άουτ, έδωσε κατευθύνσεις στους παίκτες του, οι οποίοι ανέκτησαν και πάλι το χαμένο τους προβάδισμα με 15 προσωπικούς πόντους από Ρίβερς και Τζέιμς, που έκαναν ότι ήθελαν την άμυνα των φιλοξενούμενων (43-40, 18′). Ωστόσο, το ημίχρονο δεν είχε ολοκληρωθεί ακόμη κι έτσι ο Καλάθης με εκπληκτικό buzzer beater τρίποντο σήκωσε στο… πόδι το κατάμεστο ΟΑΚΑ, δίνοντας αέρα 5 πόντων στο “Τριφύλλι” ενόψει 2ου ημιχρόνου με σκορ 45-40.

Τα στατιστικά του 1ου ημιχρόνου

Αρνητικά ξεκίνησε το 2ο ημίχρονο για τον Παναθηναϊκό, καθώς έμεινε άποντος στα 2 πρώτα λεπτά της 3ης περιόδου, δίνοντας το δικαίωμα στην ΤΣΣΚΑ Μόσχας να μειώσει και να στείλει τη διαφορά στη μικρότερη δυνατή τιμή της (45-44, 22′). Το έμμεσο τρίποντο που πέτυχε ο Νίκολς στο transition έπειτα από δικό του κλέψιμο τόνωσε προσωρινά το ηθικό των συμπαικτών του (48-44, 23′), όμως ο Τεόντοσιτς με step back τρίποντο μείωσε και πάλι στο -1 για τους Ρώσους (48-47, 24′). Στη συνέχεια οι “πράσινοι” έδειχναν να βρίσκουν καλό ρυθμό επιθετικά, βασιζόμενοι στην άμυνά τους, με αποτέλεσμα οι 5 πόντοι του Σίνγκλετον και ο 1 του Καλάθη να στείλουν το “Τριφύλλι” ξανά στο +5 (53-48, 26′). Έτσι, παρότι οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να κάνουν το 55-55 έπειτα από τυχερό τρίποντο του Ντε Κολό (ίσως πατούσε και τη γραμμή), ο Παππάς με 3 δικούς του πόντους έκανε το 58-55 στο τέλος του 3ου δεκαλέπτου.

Ultras clothes – Ultras quality

Με δίποντο του Βοροντσέβιτς και τρίποντο του Γκάμπριελ ξεκίνησε το 4ο δεκάλεπτο της αναμέτρησης (61-57, 31′), γεγονός που έδειχνε πως το ματς θα κυλήσει μέχρι τέλους με τις δύο ομάδες να βρίσκονται πολύ κοντά στο σκορ. Την παραπάνω διαπίστωση ήρθε να επιβεβαιώσει το μικρό επιμέρους σερί των Ρώσων (4-0), οι οποίοι ισοφάρισαν σε 61-61, υπενθυμίζοντας τους λόγους που πολλοί την θεωρούν ως την καλύτερη ομάδα της Ευρώπης. Το μομέντουμ άρχισε να… γέρνει προς την πλευρά της ΤΣΣΚΑ, η οποία με τρίποντο του Ντε Κολό ξέφυγε μετά από αρκετή ώρα στο +4 (63-67, 34′) κι έτσι σε εκείνο το χρονικό σημείο ο Παναθηναϊκός κλήθηκε να κυνηγήσει τους Ρώσους στο σκορ. Ο Παππάς, φτάνοντας στους 8 πόντους μείωσε σε 69-70, ενώ το χρονόμετρο έδειχνε 2:50 πριν τη λήξη του ματς, με το ΟΑΚΑ να “φλέγεται”. Λίγο αργότερα, οι “πράσινοι” έβγαλαν μια εκπληκτική άμυνα, οδηγώντας τον Ντε Κολό σε λάθος, με τον Τζέιμς να το εκμεταλλεύεται περίφημα πετυχαίνοντας ένα ωραίο καλάθι για το 71-70. Με αυτό το σκορ μπήκαν οι δύο ομάδες στο τελευταίο λεπτό, όμως ο Τεόντοσιτς “πάγωσε” το ΟΑΚΑ με τρίποντο από την κορυφή για το 71-73 υπέρ της ΤΣΣΚΑ, ενώ ο Πασκουάλ ζήτησε άμεσα τάιμ άουτ. Η συνέχεια ήταν δραματική, αφού ο Καλάθης με 2/2 βολές ισοφάρισε σε 73-73 στα 25″, ενώ ο ίδιος υποχρέωσε τον Ντε Κολό σε βήματα στα 20″! Παρόλα αυτά, ο Τζέιμς με μια απρόσεκτη ενέργεια αμέσως μετά δώρισε τη μπάλα στους Ρώσους στα 17.7″, αναιρώντας έτσι το λάθος του Γάλλου. Στην τελευταία επίθεση οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν το οτιδήποτε, με αποτέλεσμα το ματς να οδηγηθεί σε παράταση.

Στο… “καλημέρα” της παράτασης, ο Καλάθης πέτυχε δίποντο (75-73, 41′), αλλά ο Χίγκινς ισοφάρισε σύντομα με 2/2 βολές. Παναθηναϊκός και ΤΣΣΚΑ πορεύτηκαν όντας μαζί στο σκορ μέχρι το χρονόμετρο να δείξει πως απομένουν μόλις δύο λεπτά για τη λήξη. Σε εκείνο το σημείο, ο Ρίβερς πήρε το “όπλο” του, πέτυχε τρίποντο, έδωσε “αέρα” 4 πόντων στο “Τριφύλλι” (82-78, 43′) και το ΟΑΚΑ πήρε “φωτιά”. Στις τελευταία στιγμές της παράτασης, οι “πράσινοι” έβγαλαν ορισμένες εκπληκτικές άμυνες πάνω σε Τεόντοσιτς και Ογκάστιν, ενώ ο Γκιστ με δυνατό κάρφωμα σφράγισε μια μεγαλειώδη νίκη για το “Τριφύλλι” (85-80), μέσα σε κλίμα πρωτοφανούς αποθέωσης.

Τα στατιστικά του αγώνα

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 45-40, 58-55, 73-73,  85-80 (παράταση)

“Όλα Πράσινα” MVP of the Game: Κέι Σι Ρίβερς

Συγκλονιστικός ο Αμερικανός για μια ακόμη φορά, αποφασίζοντας να… “μιλήσει” στα κρισιμότερα σημεία της αναμέτρησης. Το τρίποντο που σημείωσε στην παράταση 2 λεπτά πριν τη λήξη του ματς σφράγισε τη νίκη του Παναθηναϊκού, ενώ συνολικά σημείωσε 17 πόντους και 5 ριμπάουντ σε 33:51 λεπτά συμμετοχής, όντας αλάνθαστος.