Δεν του άξιζε τέτοιο τέλος…

-

Ένα “μπλακ άουτ” του Παναθηναϊκού στο τελευταίο πεντάλεπτο της αναμέτρησης στέρησε από τους “πράσινους” το δικαίωμα να διεκδικήσουν μέχρι τέλους τη νίκη, με την Λαμποράλ να φεύγει νικήτρια από το ΟΑΚΑ (75-84) και να ετοιμάζει βαλίτσες για Βερολίνο. Αποθέωση Διαμαντίδη στην τελευταία του ευρωπαϊκή παράσταση, αγκάλια Γιαννακόπουλου σε Μπουρούση.

225734

Όνειρο ήταν και πάει! Ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε να επικρατήσει ούτε στο ΟΑΚΑ της Λαμποράλ και οι Βάσκοι πανηγύρισαν την πρόκριση στο Final Four του Βερολίνου. Οι “πράσινοι” βρίσκονταν μέσα στο παιχνίδι καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, ωστόσο 5 λεπτά πριν το τέλος, τα τρελά τρίποντα από τους Άνταμς και Τζέιμς έχτισαν μια διαφορά 11 πόντων, την οποία οι “πράσινοι” δεν κατάφεραν να ανατρέψουν και τελικά ηττήθηκαν με 75-84.

Πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς ήταν ο Μίροσλαβ Ραντούλιτσα με 13 πόντους, ενώ συγκινητική ήταν η προσπάθεια του Δημήτρη Διαμαντίδη (8 πόντοι, 7 ασίστ), ο οποίος στο τέλος αποθεώθηκε από ολόκληρο το γήπεδο. Τέλος, αξίζει να σημειωθεί πως μετά τη λήξη της αναμέτρησης ο Δημήτρης Γιαννακόπουλος αγκάλιασε τον Γιάννη Μπουρούση, την ίδια ώρα που ο σέντερ των Βάσκων τα… “άκουγε” απ’ την κερκίδα.

Πλέον, ο “Εξάστερος” στρέφεται στις εγχώριες διοργανώσεις και το πρωτάθλημα που αποτελεί αυτοσκοπό για να “σώσει” ακόμα μία χαμένη – ευρωπαϊκή – χρόνια.

Λαμποράλ Κούτσα: Άνταμς, Μπλάζιτς, Μπέρτανς, Τιλί, Πλάνινιτς

Πριν το τζάμπολ, κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στην μνήμη του Σπύρου Ντόκου, 16χρονου αθλητή του Παναθηναϊκού στην ποδηλασία.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τον Βλαδίμηρο Γιάνκοβιτς να φιλοδωρεί με μια μεγαλοπρεπέστατη τάπα τον Μπλάζιτς. 59″ μετά την έναρξη, ο “Εξάστερος” προηγήθηκε για πρώτη φορά στο ματς (3-2) με τον Γιάνκοβιτς να ευστοχεί σε 1/2 βολές, την ίδια ώρα που ήταν εμφανές πως στόχος του “Τριφυλλιού” ήταν να πιέσει στην άμυνα και να τρέξει στο ανοικτό γήπεδο. 7:07′ πριν το τέλος της περιόδου, ο Σάσα Τζόρτζεβιτς πέρασε για πρώτη φορά τον Πάβλοβιτς στο παρκέ με τον κόσμο του Παναθηναϊκού να αποδοκιμάζει τον Μαυροβούνιο φόργουορντ.

Στα μισά του δεκαλέπτου, οι “πράσινοι” βρίσκονταν σταθερά μπροστά στο σκορ (11-8), κι ένα λεπτό αργότερα ο προπονητής του “Εξάστερου” έριξε για πρώτη φορά στη “μάχη” αρχηγό και υπαρχηγό με τους Διαμαντίδη και Φώτση να περνούν αντί των Γουίλιαμς και Γκιστ αντίστοιχα και τον Όγκνιεν Κούζμιτς στη θέση του Ραντούλιτσα. Οι Ισπανοί ισοφάρισαν (11-11) με 1/2 βολές και 2:31′ προηγήθηκαν με 2 (13-15), με τον Αντώνη Φώτση, όμως, να ισοφαρίζει (15-15) με εντυπωσιακό κάρφωμα. Με τρίποντο του Μπέρτανς από τη γωνία, η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με την Λαμποράλ Κούτσα στο +3 (17-20), αφού στην τελευταία “πράσινη” επίθεση, η μπάλα “πούλησε” τον Ραντούλιτσα και δεν έπεσε στο διχτάκι.

Αξίζει να σημειωθεί πάντως πως παρά το -3, απόλυτος πρωταγωνιστής του αγώνα ήταν ο Βλαδίμηρος Γιάνκοβιτς ο οποίος ξεκίνησε με το πόδι… στο γκάζι την αναμέτρηση μετρώντας 5 πόντους, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ κι 1 μπλοκ σε 5:53 λεπτά συμμετοχής.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με τον Αντώνη Φώτση να σημείωνει 4 γρήγορους πόντους και τον Παναθηναϊκό να περνά και πάλι μπροστά (21-20). Οι Βάσκοι, όμως, απάντησαν με δικό τους σερί 4-0 (21-24) αναγκάζοντας τον Σάσα Τζόρτζεβιτς να καλέσει εσπευσμένα σε τάιμ άουτ. Με το που οι δύο ομάδες επέστρεψαν στο παρκέ, ο Παναθηναϊκός έφερε και πάλι τον αγώνα στα ίσια έπειτα από γκολ-φάουλ από τον Μίροσλαβ Ραντούλιτσα. Η ομάδα του Περάσοβιτς συνέχισε να βρίσκει λύσεις και με δύο συνεχόμενα τρίποντα προηγήθηκε με 4 (26-30), την ίδια ώρα που κάποια σφυρίγματα των διαιτητών άρχισαν να εκνευρίζουν παίκτες και κόσμο.

5 λεπτά πριν το ημίχρονο, οι Βάσκοι βρέθηκαν να προηγούνται με 6 (26-32) κι ένα λεπτό αργότερα με 7 (28-35) με τον Σάλε να παίρνει νέο τάιμ άουτ βλέποντας την Λαμποράλ να ξεφεύγει στο σκορ. Γουίλιαμς και Φελντέιν δεν είχαν μπει ακόμα στο ματς, ενώ τα χειρότερα δεν άργησαν να έρθουν όταν ο Τζέιμς Γκιστ υπέπεσε στο τρίτο του φάουλ στέλνοντας τον Μπέρτανς για τρεις βολές. Η ισπανική ομάδα συνέχισε να είναι εύστοχη από τη γραμμή της φιλανθρωπίας και έχοντας 15/16 βολές, προηγήθηκε με 10 (28-38), 3:20′ πριν το ημίχρονο. Με δύο γρήγορα καλάθια από τους Καλάθη και Ραντούλιτσα έπειτα από ισάριθμες ασίστ του αρχηγού, το -10 έγινε -6 (32-38) και ήταν σειρά του Περάσοβιτς να καλέσει τους παίκτες του στον πάγκο. Τα νέα… “κατορθώματα” του Λαμόνικα έκαναν το γήπεδο να… “βράζει”, ωστόσο οι παίκτες του Σάσα Τζόρτζεβιτς κατάφεραν να κάνουν το νέο -10 (32-42), σε -5 (37-42) έπειτα από εύστοχο τρίποντο του αρχηγού. Οι δύο ομάδες δεν βρήκαν σκορ μέχρι το φινάλε του δεκαλέπτου και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 37-42 υπέρ της Λαμποράλ, με τον Μίροσλαβ Ραντούλιτσα να είναι ο πρώτος σκόρερ του Παναθηναϊκού με 9 πόντους.

• Τα στατιστικά του ημιχρόνου

Ο Σάσα Τζόρτζεβιτς επέλεξε να ξεκινήσει το δεύτερο ημίχρονο με την αρχική πεντάδα και τον Αντώνη Φώτση στη θέση του – φορτωμένου με 3 φάουλ – Τζέιμς Γκιστ. Παρά το γρήγορο καλάθι από τον Άνταμς (37-44), ο Παναθηναϊκός μπήκε πιο δυνατά στο παρκέ και με ένα τρίποντο από τον Βλάντο Γιάνκοβιτς και 4 από τον Γουίλιαμς ισοφάρισε μετά από πολλή ώρα την αναμέτρηση (44-44). Εκεί, όμως, που ο “Εξάστερος” επέστρεφε στο ματς, οι Βάσκοι έβρισκαν τρόπους να διατηρούν τα ηνία στην αναμέτρηση και στα μισά της τρίτης περιόδου βρίσκονταν μπροστά με 2 (48-50).

Με πρωτεργάτες τους Δημήτρη Διαμαντίδη και Έλιοτ Γουίλιαμς, ο Παναθηναϊκός προσπέρασε την Λαμποράλ, έπειτα από τρίποντο του αρχηγού (53-52), 2:34′ πριν το τελευταίο δεκάλεπτο. Οι δύο ομάδες συνέχισαν να πηγαίνουν χέρι – χέρι και η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τον “Εξάστερο” στο -1 (55-56), την ίδια ώρα που όλα έδειχναν πως θα πηγαίναμε σε φινάλε… θρίλερ!

10 λεπτά έμεναν για τον Παναθηναϊκό προκειμένου να πάρει τη νίκη και να οδηγήσει τη σειρά σε τέταρτο παιχνίδι. Στην πρώτη επίθεσή του, ο “Εξάστερος” προσπέρασε (57-56) με καλάθι από τον Χάντερ, ωστόσο οι Βάσκοι έδειχναν… πολύ σκληροί για να πεθάνουν και πήραν νέο προβάδισμα (57-58) με τον Πλάνινιτς. 7:16′ πριν το τέλος μάλιστα, με γκολ-φάουλ του Άνταμς προηγήθηκαν με 5 (59-64) με τον Σάλε να καλεί τάιμ άουτ, ενώ στη συνέχεια προηγήθηκαν με 8 (59-67) με τρίποντο του Κορμπάτσο. Ο Άνταμς έδειχνε… σεληνιασμένος και με τρίποντο πάνω σε άμυνα του Διαμαντίδη έστειλε τη διαφορά στους 9 (63-70).

5 λεπτά πριν το τέλος, ο Παναθηναϊκός βρισκόταν στο -9 (63-72) με τον Τζέιμς Γκιστ, όμως, να δίνει “ανάσα” (66-72) με τρίποντο από τη γωνία και κάρφωμα στην αμέσως επόμενη φάση (68-72), ωστόσο με 0-6 σερί, η Λαμποράλ έφτασε και πάλι τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό (68-78), 2:34′ πριν τη λήξη. Πλέον, ο “Εξάστερος” καλούταν να ανέβει… βούνο και η νίκη φαινόταν να απομακρύνεται. 103 δευτερόλεπτα πριν το τέλος μάλιστα, νέο τρίποντο από τους Βάσκους έστειλε τη διαφορά στους 11 (70-81), “σφραγίζοντας” ουσιαστικά τη νίκη – πρόκριση της ομάδας του Περάσοβιτς στο Final Four.

Ο Δημήτρης Διαμαντίδης αρνούταν να χάσει και μείωσε στους 8 (73-81), αλλά τελικά η Λαμποράλ επικράτησε με 75-84 με τον κόσμο να βρίσκεται στο πόδι για χάρη του μεγάλου αρχηγού!

• Τα στατιστικά του αγώνα

• Όλα Πράσινα MVP: Δημήτρης Διαμαντίδης

mvpdiamantidis

Στην τελευταία του ευρωπαϊκή παράσταση, ο Δημήτρης Διαμαντίδης ήταν και πάλι εκεί και μέχρι το φινάλε της αναμέτρησης, ακόμα και μετά από τρίποντο – “μαχαιριά” του Τζέιμς, προσπάθησε να ανατρέψει τα δεδομένο και να μην ήταν ο αποψινός, ο τελευταίος του αγώνας στην Ευρώπη. Ο αρχηγός ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 8 πόντους, 7 ασίστ, 2 ριμπάουντ και 1 μπλοκ σε 23:36 λεπτά συμμετοχής.