Γλίτωσε το “κάζο”!

Με τη φωτιά θέλησε να παίξει ο Παναθηναϊκός στον τρίτο ημιτελικό των Play-Offs της Basket League στο ΟΑΚΑ κόντρα στην ΑΕΚ, παίρνοντας ωστόσο τη νίκη στο τέλος με σκορ 81-72 για το 2-1 στη σειρά.

-

Με τη φωτιά θέλησε να παίξει ο Παναθηναϊκός στον τρίτο ημιτελικό των Play-Offs της Basket League στο ΟΑΚΑ κόντρα στην ΑΕΚ, παίρνοντας ωστόσο τη νίκη στο τέλος με σκορ 81-72 για το 2-1 στη σειρά. Ακόμη και στο -8 βρέθηκαν οι “πράσινοι” κατά τη διάρκεια του 3ου δεκαλέπτου. Εκπληκτική η εμφάνιση του Καλάθη, που έδωσε συνέχεια στις καλές εμφανίσεις του στη φάση των Play-Offs, ενώ σε υψηλά στάνταρ απόδοσης επέστρεψε και ο Ρίβερς.

? Οι αρχικές πεντάδες

Παναθηναϊκός: Καλάθης, Φελντέιν, Χαραλαμπόπουλος, Σίνγκλετον, Μπουρούσης
ΑΕΚ: Ούκιτς, Λαρεντζάκης, Νιούλεϊ, Μαυροκεφαλίδης, Μαυροειδής

? Το παιχνίδι

Ιδανικά ξεκίνησε την αναμέτρηση ο Παναθηναϊκός στο ΟΑΚΑ, αφήνοντας την ΑΕΚ χωρίς σκορ στα 2 πρώτα λεπτά, ενώ παράλληλα έτρεξε ένα σερί 7-0 στο 2′ με τρίποντο Φελντέιν και δύο δίποντα του Καλάθη. Μάλιστα, οι “πράσινοι” δεν άργησαν να αποκτήσουν διψήφιο προβάδισμα έπειτα από ακόμη μια εύστοχη προσπάθεια του αρχηγού του για το 12-2, με την ΑΕΚ να αντιδρά πρόσκαιρα και να μειώνει με τρίποντο του Ούκιτς (14-8, 6′). Ύστερα, οι “πράσινοι” έριξαν αρκετά την απόδοσή τους, αντιμετωπίζοντας σημαντικά προβλήματα στο σκοράρισμα, γεγονός που θέλησε να εκμεταλλευτεί ο “Δικέφαλος”, ο οποίος κατόρθωσε να ψαλιδίσει σημαντικά τη διαφορά (16-12, 9′), με τον Καλάθη όμως να δίνει μια “ανάσα” στους “πράσινους” στο τέλος του 1ου δεκαλέπτου για το 18-12.

Το ρεσιτάλ αστοχίας από τις δύο ομάδες συνεχίστηκε και στα δύο πρώτα λεπτά του 2ου δεκαλέπτου, με τον Ελονού να δίνει τέλος στην “ανομβρία” με εντυπωσιακό κάρφωμα (18-14, 12′), ενώ την ίδια στιγμή ο Γκιστ μετρούσε 0/6 από τη γραμμή της “φιλανθρωπίας”. Από την πλευρά τους, οι “πράσινοι” άρχισαν να εμφανίζουν σημάδια κακής λειτουργίας και στον αμυντικό τομέα, με αποτέλεσμα οι παίκτες του Μανωλόπουλου να μειώσουν στο -3 (22-19, 14′) έπειτα από δίποντο του Σάκοτα, προτού ο Ρίβερς στείλει τον Παναθηναϊκό ξανά στο +6 με τρίποντο (25-19, 15′). Παρότι το “Τριφύλλι” έδειχνε να αντέχει στην πίεση των “κιτρινόμαυρων”, οι φιλοξενούμενοι δεν σταμάτησαν ούτε στιγμή να προσπαθούν να ολοκληρώσουν την παρατεταμένη αντεπίθεση που πραγματοποιούσαν, στέλνοντας τη διαφορά σε πρώτη φάση στο -2 με ενέργεια του Μαυροειδή (28-26, 18′), ενώ σε δεύτερη πέρασαν μπροστά με τρίποντο του Σάκοτα για το 28-29. Το τάιμ άουτ του Πασκουάλ αφύπνισε άμεσα τους παίκτες του, οι οποίοι ολοκλήρωσαν τελικά το 1ο ημίχρονο όντας μπροστά με 32-31, προβληματίζοντας ωστόσο με την απόδοσή τους.

? Τα στατιστικά του 1ου ημιχρόνου

Η ανάπαυλα του ημιχρόνου δεν έδειξε να αλλάζει την κατάσταση για τον Παναθηναϊκό, ο οποίος συνέχισε να εμφανίζει στο παρκέ προβλήματα τόσο στην άμυνα, όσο και στην επίθεση. Ο Σίνγκλετον θέλησε να ξεχωρίσει για λογαριασμό των γηπεδούχων, σκοράροντας και τους 6 πόντους του “Τριφυλλιού” μέχρι το τρίτο λεπτό του 3ου δεκαλέπτου (38-37, 23′), με τον Μαυροκεφαλίδη όμως να βάζει την ΑΕΚ ξανά μπροστά, αυτή τη φορά με +2 (38-40, 24′). Πριν οι “πράσινοι” προλάβουν να συνέλθουν από το τρίποντο “χτύπημα” του Λουκά, ο Λαρεντζάκης μιμήθηκε τον συμπαίκτη του από τα 6.75 μ. και έκανε το 38-43 για τον “Δικέφαλο”, με τους φίλους του “Τριφυλλιού” να αποδοκιμάζουν έντονα. Η συγκεκριμένη κατάσταση στη διαφορά του σκορ φάνηκε να παγιώνεται στο παιχνίδι, καθώς η ομάδα του Μανωλόπουλου παρέμενε οδηγός στο +5 (42-47, 27′), το οποίο έγινε ακόμη και +8 λίγο αργότερα (42-49, 28′), μετά από εύστοχο τρίποντο του Μαυροκεφαλίδη. Σε εκείνο το χρονικό σημείο ήταν η ώρα του Παναθηναϊκού να συμμαζέψει τα… ασυμμάζευτα, καταφέρνοντας να μειώσει στον πόντο στη λήξη του 3ου δεκαλέπτου, με την ΑΕΚ να προηγείται με 51-52.

Κέρδισε ένα μοναδικό τριήμερο, προσφορά του ekdromi.gr, συμπληρώνοντας μόνο το email σου!

Το 4ο δεκάλεπτο, όπως προμηνυόταν, ήταν για γερά νεύρα, καθώς η ΑΕΚ βρισκόταν μπροστά στο σκορ μόλις 10 λεπτά πριν τη λήξη της αναμέτρησης, αυξάνοντας την πίεση και το άγχος στην πλευρά του Παναθηναϊκού. Με τρίποντο και δίποντο ο Παππάς κατάφερε να βάλει ξανά το “Τριφύλλι” σε θέση πρωτοπόρου (59-58, 33′), ωστόσο αυτό δεν κράτησε για πολύ, μιας και ο Ούκιτς με 2/2 ελεύθερες βολές έκανε το 59-60 για την ΑΕΚ στο 34′. Μετά το εύστοχο ζεύγος βολών του Κροάτη, ο Καλάθης ανέλαβε ξανά δράση με αποτέλεσμα να φτάσει με τους 21 πόντους χάρη σε τρίποντο και δίποντο, ενώ ο Ρίβερς με κάρφωμα στο transition “γκρέμισε” εμφατικά ότι έχτιζε η ΑΕΚ (66-60, 36′). Οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν ποτέ να επιστρέψουν στους πρότερους ρυθμούς τους, με τον Παναθηναϊκό να πατά το “γκάζι” στα τελευταία λεπτά και να “καθαρίζει” το ματς, με μπροστάρηδες τους Καλάθη και Ρίβερς, οι οποίοι συνέχιζαν να σκοράρουν ακατάπαυστα. Τα τρίποντα των ΜακΓκράθ και Μαυροκεφαλίδη στο τελευταίο λεπτό του ματς δεν ήταν ικανά να ανησυχήσουν τους “πράσινους”, που πήραν τη νίκη με σκορ 81-72.

? Τα στατιστικά του αγώνα

Τα δεκάλεπτα: 18-12, 32-31, 51-52, 81-72

? “Όλα Πράσινα” MVP of the Game: Νικ Καλάθης

Απίθανος ο αρχηγός του Παναθηναϊκού, που φαίνεται να βρίσκει ξανά τον εαυτό του στα Play-Offs της Basket League. Δεν θα ήταν υπερβολή να πει κανείς πως οι “πράσινοι” θα είχαν γνωρίσει την ήττα εάν ο Καλάθης δεν βρισκόταν σε δαιμονιώδη κατάσταση. Σημείωσε 26 πόντους (ρεκόρ καριέρας στο πρωτάθλημα), 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 λάθη και 1 κλέψιμο σε 34:32 λεπτά συμμετοχής.