Αφεντικό στη Γερμανία!

Μια άκρως… Παναθηναϊκή νίκη πέτυχε το “Τριφύλλι” στη Γερμανία κόντρα στη μαχητική Μπάμπεργκ με σκορ 83-84!

-

Μια άκρως… Παναθηναϊκή νίκη πέτυχε το “Τριφύλλι” στη Γερμανία κόντρα στη μαχητική Μπάμπεργκ με σκορ 83-84, “κλέβοντας” το ροζ φύλλο αγώνα στα 3 τελευταία δευτερόλεπτα της αναμέτρησης! Κορυφαίος ο Νικ Καλάθης με double-double, ενώ οι Κέι Σι Ρίβερς και Τζέιμς Φελντέιν ήταν εξαιρετικοί στο ντεμπούτο του Τσάβι Πασκουάλ στον πάγκο της ομάδας.

screenshot_2olaprasina1908olaprasina1908

Μπάμπεργκ: Κοζέρ, Μέλι, Ζήσης, Μίλερ, Ραντόσεβιτς
Παναθηναϊκός: Σίνγκλετον, Φελντέιν, Νίκολς, Γκιστ, Ν. Καλάθης

Έκπτωση Swiffer: Αποκτήστε όλες τις KΙΤ συσκευασίες με έκπτωση -30% και κλειδώστε 3Χπερισσότερη σκόνη και τρίχες.

Μπήκε σαν… Παναθηναϊκός

Εντυπωσιακά ξεκίνησαν την αναμέτρηση οι δύο ομάδες. Αφενός η Μπάμπεργκ στα 3 πρώτα λεπτά κατάφερε να πετύχει 3 σερί τρίποντα (το ένα έμμεσο) και αφετέρου ο Παναθηναϊκός έχοντας τον Φελντέιν και τον Καλάθη σε φόρμα απέδωσε θεαματικό μπάσκετ για το 9-10. Παράλληλα, οι “πράσινοι” τα πήγαιναν περίφημα στην άμυνα, αποκτώντας ισχνό προβάδισμα 7 πόντων (9-16, 5′). Η τρίτη τάπα των “πράσινων” στο ματς δια χειρός Σίνγκλετον ανάγκασε τον Τρινκιέρι να καλέσει εσπευσμένα τάιμ άουτ, βλέποντας ότι το “Τριφύλλι” έχει εγκλωβίσει την ομάδα του σε άμυνα κι επίθεση. Στη συνέχεια, ο Μέλι επιβεβαίωσε την εκτελεστική του δεινότητα, πετυχαίνοντας τρίποντο (12-17, 7′), με τους Γερμανούς να κρατούν τη διαφορά στους 5 πόντους για το 15-20 του Παναθηναϊκού στο τέλος του 1ου δεκαλέπτου.

“Καυτοί” Ρίβερς και Φελντέιν

Η Μπάμπεργκ αντεπιτέθηκε στο 2ο δεκάλεπτο και με τρίποντο Χέκμαν μείωσε αρχικά σερ 18-20, ενώ με 4 διαδοχικούς πόντους του Στρέλνιεκς έκανε το 22-20, περνώντας μπροστά στο 12′. Ο Πασκουάλ κάλεσε τάιμ άουτ και με την επανέναρξη του ματς ο Φώτσης εκτέλεσε από τα 6.75 (22-23, 12′). Στη συνέχεια, ο Ρίβερς με 5 διαδοχικούς πόντους κατάφερε να δώσει αέρα 6 πόντων στους “πράσινους” (22-28, 14′). Σύντομα, οι Γερμανοί ψαλίδισαν και πάλι τη διαφορά και κατάφεραν να επανέλθουν κοντά στο σκορ (29.31, 16′), ωστόσο οι Ρίβερς και Φελντέιν ήταν πραγματικά “καυτοί” από την περιφέρεια, καθώς με 2 τρίποντα και 1 δίποντο έκαναν το 31-39 στο 17′. Με Μέλι, Λο και Μίλερ, η ομάδα του Τρινκιέρι πλησίασε και πάλι, όμως ο Φελντέιν με νέο τρίποντο από τα 7.5 μέτρα έκλεισε το 2ο δεκάλεπτο για τον Παναθηναϊκό με σκορ 37-42.

Τα στατιστικά του 1ου ημιχρόνου

olaprasina1908 olaprasina1908 olaprasina1908 olaprasina1908

Κατάρρευση στο 3ο δεκάλεπτο

Μπορεί ο Παναθηναϊκός να ξεκίνησε με δίποντο το 3ο δεκάλεπτο, ωστόσο ο Μέλι απάντησε με τρίποντο (42-44, 22′) μείωσε και ο Ζήσης με γκολ – φάουλ έβαλε μπροστά τους Γερμανούς (45-44, 22′). Λίγο αργότερα, ο Έλληνας γκαρντ ξαναχτύπησε, αυτή τη φορά με τρίποντο, ενώ ο Στρέλνιεκς με νέο γκολ-φάουλ διεύρυνε τη διαφορά για τους γηπεδούχους (51-44, 23′). Παρά το τάιμ άουτ του Πασκουάλ, η διαφορά για τη Μπάμπεργκ ξέφυγε στους 10 έπειτα από τρίποντο του Βερεμένκο (54-44, 24′), ωστόσο ο Ρίβερς απάντησε με τον ίδιο τρόπο (54-47, 24′). Ο Παναθηναϊκός βρήκε προσωρινό αντίδοτο με Καλάθη και Γκιστ (56-51, 27′), ενώ στη συνέχεια μείωσε κι άλλο με Καλάθη και Μπουρούση για το 58-55. Οι φιλοξενούμενοι επανήλθαν στη μικρότερη δυνατή διαφορά με τον Ρίβερς να αφήνει τη μπάλα στο καλάθι έπειτα από εκπληκτική ασίστ του ομογενή γκαρντ (58-47, 28′). Ο Μπουρούσης έφερε το ματς στα ίσια με τρίποντο από την κορυφή (60-60, 29′), με το “Τριφύλλι” ωστόσο να ολοκληρώνει το 3ο δεκάλεπτο όντας πίσω με 63-62.

Αντεπίθεση, βγαλμένη από τα παλιά!

Με τον Στρέλνιεκς να πετυχαίνει τρίποντο ξεκίνησε το κρίσιμο 3ο δεκάλεπτο (66-62, 31′), αλλά ο Παππάς απάντησε με drive (66-64, 31′). Οι “πράσινοι” δεν έβρισκαν τρόπο να σκοράρουν, με αποτέλεσμα η Μπάμπεργκ να ξεφύγει και πάλι με +6 (70-64, 32′), ενώ ο Κοζέρ με τυχερό τρίποντο έκανε το 73-64. Ο Καλάθης με ελεύθερο τρίποντο και ο Σίνγκλετον με τον ίδιο τρόπο μείωσαν σε 76-72 στο 35′, όμως ο Κοζέρ έστειλε και πάλι τη διαφορά στους 6. Η συνέχεια όμως ήταν… καταστροφική για την ομάδα του Πασκουάλ, καθώς οι Γερμανοί ξέφυγαν ξανά στο +10 (83-73, 36′), με τον Παναθηναϊκό να μην είανι συγκεντρωμένος στις επιθετικές επιλογές του. Με έμμεσο τρίποντο, ο Ρίβερς διαμόρφωσε το 83-76, δίνοντας ελπίδες στους “πράσινους”, ενώ ο Γκιστ με γκολ-φάουλ μείωσε στους 4 για το “Τριφύλλι” (83-79, 38′). Το φινάλε αποδείχθηκε… θρίλερ, καθώς ο Φελντέιν με δύσκολο τρίποντο από τη γωνία έστειλε τη διαφορά στη μικρότερη δυνατή τιμή της (83-82, 39′), βάζοντας “φωτιά” στο ματς! Ο Καλάθης 3 δευτερόλεπτα πριν το τέλος πέτυχε δίποντο, έβαλε μπροστά τον Παναθηναϊκό, ο Μίλερ αστόχησε στη συνέχεια κι έτσι το “Τριφύλλι” πήρε μια σπουδαία νίκη στη Γερμανία με σκορ 83-84!

Τα στατιστικά του παιχνιδιού

olaprasina1908 olaprasina1908 olaprasina1908 olaprasina1908Τα δεκάλεπτα: 15-20, 37-42, 63-62, 83-84

“Όλα Πράσινα” MVP of the Game: Νικ Καλάθης

mvpcalathes

Το παιχνίδι κόντρα στη Μπάμπεργκ ήταν μια… απάντηση του αρχηγού του Παναθηναϊκού στους επικριτές του. Ο ομογενής γκαρντ ήταν εξαιρετικός σε όλους τους τομείς καθόλη τη διάρκεια του ματς, κάνοντας ουσιαστικά τα πάντα στο παρκέ. Ολοκλήρωσε την αναμέτρηση φτάνοντας μια ανάσα από το triple-double (13 πόντοι, 11 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 3 κλεψίματα και κανένα λάθος).