“Αδιάβαστος” στην πρώτη “μάχη”

-

Ο Παναθηναϊκός εμφανίστηκε στην «Fernando Buesa Arena» μόλις για ένα δεκάλεπτο και η Λαμποράλ επικράτησε ευκολότερα απ’ όσο περίμενε ακόμα και η ίδια (84-68) κάνοντας το 1-0 στη σειρά με τον “Εξάστερο”. Νέα ευκαιρία για break το βράδυ της Παρασκευής (15/4, 21:45).

ioannis-bourousis-laboral-kutxa-vitoria-gasteiz-eb15

Η φετινή προσπάθεια του Παναθηναϊκού για πρόκριση στο Final 4 του Βερολίνου ξεκίνησε όχι με τον καλύτερο τρόπο. Οι “πράσινοι” πιάστηκαν… “αδιάβαστοι” στην πρώτη αναμέτρηση με την Λαμποράλ και ηττήθηκαν με 84-68 στην Βιτόρια. Ο “Εξάστερος” ήταν ανταγωνιστικός ουσιαστικά μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο (18-16) πληρώνοντας την αστοχία του έξω απ’ τα 6.75 και την κακή επιθετική βραδιά όλων πλην του Μίροσλαβ Ραντούλιτσα.

3 Μήνες ΔΩΡΟ ΟΤΕ TV Και ΔΩΡΕΑΝ Εγκατάσταση + Κεραία! Πρόλαβε την online προσφορά

Η ομάδα του Γιάννη Μπορούση έκανε το 1-0, ωστόσο χρόνος δεν υπάρχει και το “Τριφύλλι” καλείται να βρει απαντήσεις και να παρουσιαστεί πανέτοιμο για τον αγώνα της Παρασκευής (15/4), στην δεύτερη προσπάθεια των παικτών του Σάσα Τζόρτζεβιτς για break, πριν η σειρά μεταφερθεί στο ΟΑΚΑ.

Πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης ήταν ο Μίροσλαβ Ραντούλιτσα με 21 πόντους, ενώ από πλευράς Βάσκων ξεχώρισαν οι Ντάριους Άνταμς και Γιάννης Μπορούσης με 20 και 15 πόντους αντίστοιχα.

Παναθηναϊκός: Χαραλαμπόπουλος, Παπαγιάννης, Μποχωρίδης

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τον Έλιοτ Γουίλιαμς να παίρνει την μπάλα μετά το τζάμπολ και να κερδίζει ένα γρήγορο φάουλ με τον Αμερικανό, λίγα δευτερόλεπτα αργότερα, να ευστοχεί σε τρίποντα από τα 7 -περίπου- μέτρα. Οι άμυνες “έσπαγαν” κόκκαλα στα πρώτα λεπτά του αγώνα, ωστόσο για την ομάδα του Περάσοβιτς το πρώτο πρόβλημα παρουσιάστηκε νωρίς-νωρίς, με τον Μίροσλαβ Ραντούλιτσα να “φορτώνει” με δύο φάουλ τον Ντιοπ μετά από 2.5 λεπτά αγώνα.

Στα μισά της πρώτης περιόδου, οι δύο ομάδες πήγαιναν “χέρι-χέρι” (12-12) απειλώντας κυρίως από το ζωγραφιστό. 4 λεπτά και 8 δευτερόλεπτα πριν το τέλος του δεκαλέπτου, με τον Παναθηναϊκό στο +2 (12-14) ο Σάσα Τζόρτζεβιτς αποφάσισε να ρίξει για πρώτη φορά στη “μάχη” αρχηγό και υπαρχηγό, με τους Δημήτρη Διαμαντίδη και Αντώνη Φώτση να αντικαθιστούν τους Νικ Καλάθη και Τζέιμς Γκιστ αντίστοιχα. Οι άμυνες παρέμειναν σκληρές καθ’ όλη τη διάρκεια της περιόδου, οι δύο ομάδες δυσκολεύονταν να βρουν σκορ από μέση και μακρινή απόσταση και το πρώτο μέρος του ματς ολοκληρώθηκε με τον “Εξάστερο” να βρίσκεται στο -2 (18-16), έπειτα από τρίποντο του Γιάννη Μπουρούση στην τελευταία επίθεση των Βάσκων.

Στη δεύτερη περίοδο ο Σάσα Τζόρτζεβιτς εμπιστεύτηκε την αρχική του πεντάδα και τον Τζέιμς Φελντέιν στη θέση του Έλιοτ Γουίλιαμς. Στην πρώτη “πράσινη” επίθεση, μάλιστα, ο Μίροσλαβ Ραντούλιτσα συνέχισε να βρίσκει σκορ φτάνοντας τους 11 πόντους και ισοφαρίζοντας για τον Παναθηναϊκό (18-18), με τον ίδιο παίκτη, αμέσως μετά, να σώζει μια χαμένη επίθεση (21-20). 2 λεπτά μετά την έναρξη του δεύτερου δεκαλέπτου, η Λαμποράλ ξέφυγε για πρώτη φορά με 4 (24-20), ο Σάλε κάλεσε τάιμ άουτ, ωστόσο οι παίκτες του, χωρίς τον “King Kong” στο παρκέ δυκολεύονταν να βρουν σκορ, την ίδια ώρα που οι Βάσκοι ξέφευγαν με 7 (27-20) και στη συνέχεια με 9 (29-20). Ραντούλιτσα και Διαμαντίδης επέστρεψαν άρον-άρον στο παρκέ και ο Σέρβος συνέχισε από εκεί που είχε… σταματήσει φτάνοντας τους 15 πόντους, 5:30′ πριν το ημίχρονο.

Ο Μίρο συνέχισε να κάνει… ό,τι θέλει απέναντι στους ψηλούς του Περάσοβιτς, έχοντας φορτώσει από 2 φάουλ τους Ντιοπ και Μπουρούση και ο προπονητής της Λαμποράλ πέρασε τον Πλάνινιτς πάνω στον “πράσινο” σέντερ. Παρά την υπεροχή στη ρακέτα, όμως, ο “γίγαντας” του “Εξάστερου” παρέμενε η μοναδική απειλή για το ισπανικό καλάθι, σε αντίθεση με την Λαμποράλ που, βρίσκοντας ρυθμό έξω απ’ τα 6.75, “εκτόξευσε” την διαφορά στους 12 (34-22) και στη συνέχεια στους 13 (37-24), 2:19′ πριν το τέλος του δεκαλέπτου. Στο υπόλοιπο διάστημα μέχρι το ημίχρονο, ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε να μειώσει τη διαφορά και το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους Ισπανούς να προηγούνται με 11 (39-28), παρά την εξωπραγματική εμφάνιση του Ραντούλιτσα (17 πόντοι και 4 ριμπάουντ).

Τα στατιστικά του ημιχρόνου

download

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός παρατάχθηκε στο παρκέ με τους Νικ Καλάθη, Τζέιμς Φελντέιν, Έλιοτ Γουίλιαμς, Τζέιμς Γκιστ και Μίροσλαβ Ραντούλιτσα, ελπίζοντας πως τα πράγματα θα κυλήσουν καλύτερα συγκριτικά με το πρώτο μέρος. Με δύο γρήγορα καλάθια από τους Καλάθη και Γουίλιαμς ο Παναθηναϊκός μείωσε στους 7 (39-32), ωστόσο το άσχημο ποσοστό του “Εξάστερου” από την περιφέρεια χειροτέρευε όλο και περισσότερο και η διαφορά επέστρεψε σύντομα σε διψήφιο αριθμό (44-32). Σαν να μην έφτανε αυτό, οι “πράσινοι” συνέχισαν να μη βρίσκουν σκορ στην επίθεση, ο Νικ Καλάθης συμπλήρωσε 3 φάουλ 5:35′ πριν το τέλος του δεκαλέπτου, ο “Εξάστερος” άρχισε να χάνει τα αμυντικά ριμπάουντ και οι Βάσκοι, με ένα πολύ τυχερό τρίποντο, προηγήθηκαν ακόμα και με 20 πόντους (54-34).

Τα πράγματα συνέχισαν να πηγαίνουν από το κακό στο χειρότερο, το τρίποντο “πάρτι” των Ισπανών καλά κρατούσε και 1:42′ πριν τη λήξη της τρίτης περιόδου η διαφορά σκαρφάλωσε στο +22 για την Λαμποράλ (64-42). Με ένα σερί 0-7, ο Παναθηναϊκός μείωσε και το τρίτο μέρος της αναμέτρησης ολοκληρώθηκε με τον “Εξάστερο” στο -15 (64-49).

Το “Τριφύλλι” βρισκόταν με την πλάτη στον τοίχο και αν ήθελε να σώσει την αποψινή παρτίδα, το έργο θα ήταν πολύ δύσκολο, καθώς απέμεναν μόλις 10 αγωνιστικά λεπτά. Οι δύο άστοχες επιθέσεις από τον Ραντούλιτσα κι ένα τρίποντο από τον Άνταμς έμοιαζαν σαν “ταφόπλακα” στις όποιες ελπίδες απέμεναν στον Παναθηναϊκό. Οι Ισπανοί επέστρεψαν και πάλι στο +20 (69-49) και ουσιαστικά δεν υπήρχε γυρισμός. Τα επόμενα λεπτά αποδείχθηκαν τυπική διαδικασία και παρά το γεγονός ότι οι “πράσινοι” βρέθηκαν στο -13 (73-60), ουσιαστικά δεν επέστρεψαν ποτέ στο ματς και τελικά ηττήθηκαν με 84-68, κοιτάζοντας πλέον την αναμέτρηση της Παρασκευής (15/4, 21:45).

Τα στατιστικά του αγώνα

download

“Όλα Πράσινα” MVP: Μίροσλαβ Ραντούλιτσα

mvpraduljica

Οι παίκτες του Σάσα Τζόρτζεβιτς δεν εμφανίστηκαν ποτέ στο παρκέ της «Fernando Buesa Arena», ωστόσο ο μοναδικός που στάθηκε στο ύψος του ήταν ο Μίροσλαβ Ραντούλιτσα. Ο Σέρβος “γίγαντας” του Παναθηναϊκού κράτησε όρθιο τον “Εξάστερο” στο πρώτο ημίχρονο (17π.) παίζοντας μόνος του ουσιαστικά απέναντι στους Βάσκους και τελικά ολοκλήρωσε την αναμέτρηση μετρώντας 21 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ 1 κλέψιμο και 28 στο ranking.