Αγκάλιασε τους τελικούς ο «Εξάστερος»!

Ο Παναθηναϊκός νίκησε το Περιστέρι στο ΟΑΚΑ με σκορ 86-66 στο πλαίσιο του δεύτερου ημιτελικού της Basket League, έκανε το 2-0 στη σειρά και πλέον βρίσκεται αγκαλιά με την πρόκριση στους τελικούς του πρωταθλήματος.

-

παναθηναϊκός περιστέρι

Εύκολο σαββατιάτικο απόγευμα είχαν οι παίκτες του Παναθηναϊκού στο κλειστό των Ολυμπιακών Εγκαταστάσεων κόντρα στο Περιστέρι, καθώς οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να φανούν ανταγωνιστικοί μόνο στο 1ο δεκάλεπτο του αγώνα.

Στο υπόλοιπο της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν και στις δύο μεριές του παρκέ και από τη στιγμή που έλαβαν διψήφια διαφορά στο 2ο δεκάλεπτο δεν επέτρεψαν ποτέ ξανά στην ομάδα του Πεδουλάκη να επιστρέψει.

Εκπληκτικός για μια ακόμη φορά ο Νικ Καλάθης, ο οποίος σημείωσε double double μόλις στο ξεκίνημα του 3ου δεκαλέπτου, δείχνοντας ξανά την ποιότητά του.

Παναθηναϊκός: Καλάθης, Κιλπάτρικ, Παπαπέτρου, Τόμας, Βουγιούκας
Περιστέρι: Καράμπελας, Μουράτος, Γκρέι, Βασιλόπουλος, Σκορδίλης

Τα δεκάλεπτα: 19-17,  52-34, 68-49, 86-66

Παναθηναϊκός – Περιστέρι: Το παιχνίδι

Εξαιρετικά αμφίρροπο αποδείχθηκε το 1ο δεκάλεπτο ανάμεσα σε Παναθηναϊκό και Περιστέρι στο ΟΑΚΑ. Από τη δική τους πλευρά, οι “πράσινοι” είχαν σε καλό “φεγγάρι” τους Βουγιούκα, Παπαπέτρου και Τόμας, ενώ στον αντίποδα οι φιλοξενούμενοι βρήκαν σκορ κυρίως από τους Σκορδίλη, Καράμπελα και Γκρέι. Έτσι, οι δύο ομάδες δεν ξέφυγαν η μία από την άλλη με περισσότερους από τους 5 πόντους του 17-12 υπέρ του “Τριφυλλιού” στο στο 8′, καθώς η ομάδα του Πεδουλάκη επανήλθε και έκλεισε τελικά τη περίοδο όντας πίσω μόλις με ένα καλάθι (19-17).

Το 2ο δεκάλεπτο ήταν εντελώς διαφορετικό σε σχέση με το 1ο. Ο Παναθηναϊκός ήταν πιο αποφασιστικός και κυριαρχικός κυρίως στο επιθετικό κομμάτι, με το Περιστέρι να μην μπορεί να σταματήσει το κρεσέντο του “Τριφυλλιού” στα πρώτα λεπτά της περιόδου. Η ομάδα του Πιτίνο κατάφερε να τρέξει ένα εντυπωσιακό σερί 11-0, φτάνοντας πάρα πολύ γρήγορα στο 32-19, ενώ στα μέσα του δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι έτρεξαν εκ νέου ένα αναπάντητο σερί (9-0), για το 43-25, στο 17′. Από την πλευρά του, ο σύλλογος των Δυτικών Προαστίων δεν βρήκε τις απαιτούμενες απαντήσεις, με αποτέλεσμα να οδηγηθεί στα αποδυτήρια όντας πίσω στο σκορ με 52-34.

Απολύτως κανένα σημάδι αντίδρασης δεν μπόρεσε να δείξει το Περιστέρι στο 3ο δεκάλεπτο, με τον Παναθηναϊκός να κατορθώνει να διατηρήσει το μεγάλο προβάδισμά του με περισσή άνεση. Με την επανέναρξη του παιχνιδιού ο Λάνγκφορντ μπόρεσε να μπει στην εξίσωση του σκοραρίσματος για το “Τριφύλλι”, ενώ στο παρκέ πέρασε και ο Καλαϊτζάκης, καθώς φαινόταν πως το παιχνίδι δεν έχει γυρισμό για τους φιλοξενούμενους. Μάλιστα, χάρη στον Αμερικανό γκαρντ η διαφορά ανάμεσα στις δύο ομάδες άγγιξε ακόμη και τους 23 πόντους (66-43, 27′), με το τέλος της 3ης περιόδου να βρίσκει τους “πράσινους” στο +19 (68-49).

Έτσι, το 3ο δεκάλεπτο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, αφού η ομάδα του Πεδουλάκη είχε αποδεχθεί τη μοίρα της στο ΟΑΚΑ, ενώ παράλληλα οι γηπεδούχοι δεν έδειχναν καμία απολύτως διάθεση να χαλαρώσουν και να δώσουν την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να ξαναμπούν στο ματς. Πάντως, ο Καλαϊτζάκης βρήκε την ευκαιρία να ξεχωρίσει, κερδίζοντας μάλιστα τα εύσημα του Πιτίνο κατά τη διάρκεια της αναμέτρησης, με τον νεαρό γκαρντ να δείχνει διάθεση να εκμεταλλευτεί την ευκαιρία που του δόθηκε. Μέχρι το τέλος του αγώνα δεν άλλαξε απολύτως τίποτα και έτσι ο “Εξάστερος” έφτασε με ευκολία στη νίκη με σκορ 86-66 και στο 2-0 στη σειρά των ημιτελικών του πρωταθλήματος.

“Όλα Πράσινα” MVP of the Game: Νικ Καλάθης

Παναθηναϊκός – Περιστέρι: Τα στατιστικά των παικτών