Έτσι δεν πάει… πουθενά!

Την ήττα από την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ με σκορ 71-70 γνώρισε ο Παναθηναϊκός στον δεύτερο ημιτελικό των Play-Offs της Basket League, με τους “κιτρινόμαυρους” να ισοφαρίζουν τη σειρά σε 1-1.

-

Την ήττα από την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ με σκορ 71-70 γνώρισε ο Παναθηναϊκός στον δεύτερο ημιτελικό των Play-Offs της Basket League, με τους “κιτρινόμαυρους” να ισοφαρίζουν τη σειρά σε 1-1. Εκπληκτικός για μια ακόμη φορά ο Σίνγκλετον, θετικός και ο Γκιστ, ωστόσο οι “πράσινοι” γενικότερα εμφανίστηκαν κατώτεροι των περιστάσεων.

? Οι αρχικές πεντάδες

ΑΕΚ: Ούκιτς, Λαρεντζάκης, Νιούλεϊ, Μαυροκεφαλίδης, Μαυροειδής
Παναθηναϊκός:
Καλάθης, Φελντέιν, Χαραλαμπόπουλος, Σίνγκλετον, Μπουρούσης

? Το παιχνίδι

Δυναμικά και αποφασιστικά μπήκε στο παιχνίδι η ΑΕΚ, τρέχοντας από το ξεκίνημα ένα γρήγορο 5-0 σε βάρος του Παναθηναϊκού, με τον Μπουρούση να μειώνει σε 5-2 και τους τρεις σκόρερ της αναμέτρησης στα 2 πρώτα λεπτά να έχουν αγωνιστεί στο “Τριφύλλι” (Μαυροκεφαλίδης, Ούκιτς, Μπουρούσης). Στη συνέχεια, οι “πράσινοι” πέρασαν μπροστά στο σκορ και με πρωταγωνιστή τον Μπουρούση βρέθηκαν στο +3 (14-17, 7′), πριν ο Πασκουάλ καλέσει τάιμ άουτ. Στα εναπομείναντα λεπτά του 1ου δεκαλέπτου, ένα καλάθι από τον Σίνγκλετον και ένα έμμεσο τρίποντο του Γκιστ ανέβασαν τον δείκτη του σκορ στο 17-22 υπέρ του Παναθηναϊκού, με τους φιλοξενούμενους να ολοκληρώνουν το 1/4 της αναμέτρησης όντας στο +5.

Η φόρα του Παναθηναϊκού από το 1ο δεκάλεπτο αποδείχθηκε ιδιαιτέρως κεκτημένη. Οι παίκτες του Πασκουάλ έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ 2-6 στα 4 πρώτα λεπτά της 2ης περιόδου, φτάνοντας στο 19-28 και φλερτάροντας με τη διψήφια διαφορά για πρώτη φορά στο παιχνίδι. Τελικά, το τάιμ άουτ που κάλεσε ο Μανωλόπουλος δεν έδειχνε να αποφέρει καρπούς, καθώς δια χειρός Ρίβερς, ο Παναθηναϊκός δύο λεπτά αργότερα έφτασε στο +10 (27-37, 16′), δείχνοντας παράλληλα πως είναι αποφασισμένος για το 2-0 με συνοπτικές διαδικασίες. Προς το τέλος του 1ου ημιχρόνου, η είσοδος του Σίνγκλετον στο παρκέ έδειξε να βοηθά αρκετά το “Τριφύλλι” στο παιχνίδι εντός πεδιάς, με τους φιλοξενούμενους να διευρύνουν ελαφρώς το προβάδισμά τους (μέχρι και το +12), όμως ένα καλάθι του Μαυροειδή, καθώς κι ένα buzzer beater του Ούκιτς, διαμόρφωσαν το 37-44 υπέρ του Παναθηναϊκού.

? Τα στατιστικά του 1ου ημιχρόνου

Παρά το θετικό 1ο ημίχρονο που πραγματοποίησε ο Παναθηναϊκός, τα πράγματα έδειχναν να αλλάζουν στην επανάληψη, με την ΑΕΚ να εμφανίζεται αρκετά βελτιωμένη στον αμυντικό τομέα και τους φιλοξενούμενους να είναι άστοχοι στην επίθεση. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να μειώσουν σύντομα στο -5 (39-44, 22′), ενώ λίγο αργότερα με τρίποντο του Ούκιτς και καλάθι του Μιλόσεβιτς οι “κιτρινόμαυροι” ισοφάρισαν το “Τριφύλλι” (44-44, 24′). Ο Πασκουάλ αποφάσισε να καλέσει εσπευσμένα τάιμ άουτ, ώστε να προλάβει τα χειρότερα και τα κατάφερε περίφημα, μιας και οι “πράσινοι” στην επανέναρξη της αναμέτρησης μπήκαν ξανά αποφασισμένοι να πάρουν τη νίκη. Με πρωταγωνιστή τον Σίνγκλετον, αλλά και δύο καλάθια από Φελντέιν και Τζέιμς, ο Παναθηναϊκός έφτασε στο 50-57, όμως ελάχιστα δευτερόλεπτα πριν το τέλος του 3ου δεκαλέπτου δύο σερί τρίποντα από Νιούλεϊ και Ντίξον έστειλαν την ΑΕΚ στο -1. Έτσι, οι “πράσινοι” απώλεσαν ξανά το σαφές προβάδισμα που είχαν, ολοκληρώνοντας στο 3ο δεκάλεπτο όντας μπροστά με 56-57.

Κέρδισε ένα μοναδικό τριήμερο, προσφορά του ekdromi.gr, συμπληρώνοντας μόνο το email σου!

Το τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να εμφανίζονται αρκετά άστοχες, με το 56-57 να παραμένει μέχρι το 32′, όταν ο Σίνγκλετον με lay up έκανε το 56-59. Παρόλα αυτά, η ΑΕΚ δεν έδειχνε διατεθειμένη να παραιτηθεί από τη διεκδίκηση της νίκης, παραμένοντας μια ανάσα από το “Τριφύλλι” στο σκορ, ώσπου στο 36′ κατάφερε να αποκτήσει ξανά το προβάδισμα χάρη σε καλάθι του Μιλόσεβιτς (65-64, 36′). Παρά τις αλλαγές που επιχείρησε να κάνει ο Πασκουάλ, οι “κιτρινόμαυροι” έφτασαν ακόμη και στο +6 λίγο αργότερα με προσπάθεια του Σάκοτα και του ΜακΓράθ (70-64, 37′), δημιουργώντας μεγάλη πίεση στο “πράσινο” στρατόπεδο. Η εν λόγω πίεση ωστόσο έδειξε να λειτουργεί θετικά για τους παίκτες του Ισπανού τεχνικού, οι οποίοι κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσια 1 λεπτό πριν τη λήξη της αναμέτρησης (70-70, 39′) έπειτα από εύστοχο ζευγάρι βολών του Φελντέιν. Παρόλα αυτά, ο Παναθηναϊκός δεν μπόρεσε να ολοκληρώσει την ανατροπή, καθώς η μία εύστοχη βολή του Μαυροειδή αποδείχθηκε “χρυσάφι” για τους γηπεδούχους, μιας και ο Ρίβερς αστόχησε στο τελευταίο σουτ του αγώνα, με το “Τριφύλλι” να ηττάται με σκορ 71-70.