Έπαιξε με την φωτιά, αλλά δεν “κάηκε”!

-

Ο Παναθηναϊκός έκανε το καθήκον του το απόγευμα της Δευτέρας στο ΟΑΚΑ, επικρατώντας πολύ δύσκολα της ΑΕΚ με 78-71. Κορυφαίος για τον Παναθηναϊκό ο Έλιοτ Ουίλιαμς, που είχε από το ημίχρονο κιόλας 16 πόντους (ολοκλήρωσε με 24), κάνοντας ό,τι θέλει την περιφέρεια της ΑΕΚ. Οι “πράσινοι” πλέον στρέφουν όλο το ενδιαφέρον τους στον αγώνα με την Εφές για την Ευρωλίγκα την Πέμπτη στην Τουρκία.

paoaek1

Οι αρχικές πεντάδες

Παναθηναϊκός: Καλάθης, Ουίλιαμς, Γιάνκοβιτς, Γκιστ, Χάντερ

ΑΕΚ: Κατσίβελης, Μπράουν, Χέρστον, Μαυροκεφαλίδης, Μαυροειδής

Η εξέλιξη του αγώνα

Screenshot_4

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε δυνατά το ματς κάνοντας ένα σερί 5-0 εναντίον της ΑΕΚ, με τρίποντο του Καλάθη μπροστά στον Κατσίβελη και δύο εύστοχες βολές του Γιάνκοβιτς. Παρόλα αυτά και οι δύο ομάδες στα πρώτα λεπτά του αγώνα ήταν αρκετά άστοχες, με τον Παναθηναϊκό να μετράει συγκεκριμένα 1/3 τρίποντο και 0/1 δίποντα και την ΑΕΚ από την άλλη 0/2 τρίποντα και 0/1 δίποντο.

3 Μήνες ΔΩΡΟ ΟΤΕ TV Και ΔΩΡΕΑΝ Εγκατάσταση + Κεραία! Πρόλαβε την online προσφορά

O «Εξάστερος» προηγήθηκε αρχικά με 8-2, αλλά αρκετά γρήγορα η ΑΕΚ με πρωταγωνιστή τον πρώην «πράσινο» Μαυροκεφαλίδη (ο οποίος πέτυχε σε εκείνο το διάστημα 6 πόντους) κατάφερε να ισοφαρίσει 3 λεπτά πριν το τέλος της πρώτης περιόδου σε 10-10.

Κάπου εκεί όμως άρχισε να ζετσαίνεται ο Ουίλιαμς, ο οποίος με 5 συνεχόμενους δικούς του πόντους έδωσε και πάλι αέρα 5 πόντων στον Παναθηναϊκό. Μάλιστα ο Αμερικανός σε εκείνο το διάστημα έβγαλε μια πολύ ωραία ασίστ στον Ραντούλιτσα, με τον Σέρβο να καρφώνει και να κάνει το 17-10 για την ομάδα του.

Να σημειώσουμε ότι λίγο πριν τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου ο Μιλόσεβιτς της ΑΕΚ τιμωρήθηκε με τεχνική ποινή, δίνοντας την ευκαιρία στον Ούλιαμς στην επόμενη κατοχή να… συνεχίσει τον χαβά του, πετυχαίνοντας ακόμα τρεις πόντους, αυτή τη φορά με καλάθι και φάουλ.

Τελικά το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον Παναθηναϊκός μπροστά στο σκορ με 23-15.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με πάνω κάτω την ίδια εικόνα. Την ΑΕΚ να αστοχεί, ειδικά έξω από την γραμμή των 6.75 (συγκεκριμένα μετρούσε 0/7) και τον Παναθηναϊκό να προσπαθεί να περάσει τη μπάλα στο ζωγραφιστό και κυρίως στον Ραντούλιτσα. Πάντως στα δύο πρώτα λεπτά του δεύτερου δεκαλέπτου, ούτε ο Παναθηναϊκός, ούτε η ΑΕΚ δεν είχαν καταφέρει να πετύχουν κάποιο καλάθι.

Τελικά το «ρόδι» στην δεύτερη περίοδο έσπασε ο Γιάνκοβιτς, σκοράροντας με δίποντο για το «τριφύλλι». Στα προβλήματα του πρώτου ημιχρόνου για τον Σάσα Τζόρτζεβιτς ήταν σίγουρα τα δύο γρήγορα φάουλ που έκανε ο Γκιστ, με αποτέλεσμα ο Σέρβος προπονητής να τον καρτήσει για αρκετό διάστημα στον πάγκο.

«Φτωχό» γενικότερα θα χαρακτηρίζαμε το δεύτερο δεκάλεπτο, ειδικά στα πρώτα πέντε λεπτά του, όπου και το επιμέρους σκορ ήταν 5-2. Πάντως ο Παναθηναϊκός ανέβασε λίγο τον ρυθμό της αναμέτρησης με ένα τρίποντο του Φώτση, το οποίο όμως βρήκε αντίστοιχη απάντηση από την ΑΕΚ και τον Κάρτερ.

Στα ξεχωριστά του πρώτου ημιχρόνου η χρησιμοποίηση από τον Τζόρτζεβιτς του Χάντερ και του Ραντούλιτσα στο ίδιο σχήμα, με τον Αμερικανό δηλαδή στο «4» και τον «King Kong» στο «5».

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε χωρίς να αλλάξει η εικόνα των δύο ομάδων μέσα στο παρκέ, τον Ραντούλιτσα (10 π.) να φθείρει συνεχώς την γραμμή των ψηλών της ΑΕΚ, τον Ουίλιαμς (16 π.) να κάνει «πάρτι» στην περιφέρεια και τον Παναθηναϊκό να είναι κυρίαρχος, ολοκληρώνοντας το πρώτο μισό του αγώνες με σκορ 41-32.

Τα στατιστικά του πρώτου ημιχρόνου:

paohmixrono

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την ΑΕΚ να μπαίνει πιο δυνατά στο παρκέ και με ένα σερί 6-0 και να μειώνει στους τρεις (41-38), για να απαντήσει κάπου εκεί με τρίποντο για τον Παναθηναϊκό ο Χαραλαμπόπουλος, με το νεαρό διεθνή παίκτη να πετυχαίνει το πρώτο  καλάθι για την ομάδα του στην τρίτη περίοδο.

Το γεγονός πως ο Ραντούλιτσα έκανε γρήγορα 4 φάουλ και αναγκάστηκε να καθίσει στον πάγκο και τα πολλά απανωτά λάθη του Παναθηναϊκού ουσιαστικά επέτρεψαν στην ΑΕΚ να ξαναμπεί στο ματς, με την Ένωση να μειώνει στους δύο πόντους περί τα μέσα της τρίτης περιόδου.

Εκεί όμως ήταν η ώρα του Δημήτρη Διαμαντίδη να πάρει το “όπλο” του και με ένα δίποντο (έπειτα από ποστάρισμα) και ένα τρίποντο στην αμέσως επόμενη φάση (και έπειτα από εξαιρετική άμυνα του Παπαγιάννη πάνω στον Μαυροειδή), να δώσει στο “τριφύλλι” αέρα 7 πόντων.

Γενικά ο αρχηγός ήταν εκεί σε κάθε δύσκολη στιγμή του αγώνα και θύμισε για άλλη μια φορά σε όλους, για ποιον λόγο δεν πρέπει να σταματήσει στο τέλος της φετινής χρονιάς το μπάσκετ. Πάντως το ματς στην τρίτη περίοδο και με επιμέρους σκορ δύο λεπτά πριν τη λήξη του δεκαλέπτου στο 21-12 για την ΑΕΚ, η Ένωση ισοφάρισε και άρχισε να βάζει δύσκολα στον Παναθηναϊκό.

Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον Παναθηναϊκό να είναι μπροστά με την ελάχιστη δυνατή διαφορά (57-56) και την ΑΕΚ να έχει δημιουργήσει πολλά προβλήματα στον “Εξάστερο” σε αυτήν την τρίτη περίοδο.

Η τελευταία περίοδος άρχισε με ακόμα ένα λάθος του Καλάθη στον αγώνα (γενικότερα πολύ κακός ο Νικ με την ΑΕΚ), και τον Μαυροκεφαλίδη με τρίποντο (είχε προηγηθεί καλάθι του Γκιστ) να ισοφαρίζει σε 59-59 στις αρχές της τέταρτης περιόδου. Μάλιστα η Ένωση προηγήθηκε κιόλας στο 33′, μετά από τρίποντο του Χέρστον πάνω σε άμυνα.

Ο Παναθηναϊκός φούλαρε τα τελευταία λεπτά για να ανατρέψει το ματς και στο 36′ ισοφάρισε με λέι-απ του Φελντέιν και λίγο πριν το τέλος του παιχνιδιού και με μπροστάρηδες τους Ουίλιαμς (κυρίως) και Ραντούλιτσα κατάφερε να πάρει ένα καλό προβάδισμα τεσσάρων πόντων (74-71) και εν τέλει να πανηγυρίσει μια δύσκολη νίκη κόντρα στην σκληροτράχηλη ΑΕΚ με 78-71.

Τα στατιστικά του αγώνα:

Screenshot_3

«Όλα Πράσινα» MVP of the Game: Έλιοτ Ουίλιαμς

mvpwilliams

Ο Αμερικανός γκαρντ-φόργουορντ έκανε σμπαράλια την άμυνα της ΑΕΚ στο πρώτο ημίχρονο, πετυχαίνοντας 16 πόντους και κάνοντας ό,τι θέλει την περιφέρεια της Ένωσης. Στο δεύτερο μισό η απόδοσή του έπεσε κάπως, αλλά για άλλη μια φορά στα δύσκολα και στα τελευταία λεπτά ήταν καταπληκτικός και με δικούς του σερί πόντους έδειξε πως όποτε τον χρειάζεται ο Τζόρτζεβιτς, θα είναι εκεί για να βάζει την υπογραφή του σε όποιο ματς του Παναθηναϊκού του ζητείται.