Ένα καλό δεκάλεπτο ήταν αρκετό!

Μετά από ένα ισορροπημένο παιχνίδι και μία εξαιρετική τελευταία περίοδο για την ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να επικρατήσει της ΑΕΚ με 77-68.

-

Μετά από ένα ισορροπημένο παιχνίδι και μία εξαιρετική τελευταία περίοδο για την ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να επικρατήσει της ΑΕΚ με 77-68, διατηρώντας έτσι τις πιθανότητές του για την εξασφάλιση της 1ης θέσης στην κανονική διάρκεια της Basket League. Από τους “πράσινους”, που δεν έθελξαν με την απόδοσή τους, ξεχώρισαν οι Τζέιμς Φελντέιν και Ντεμέτρις Νίκολς.

23

Έκπτωση Oral-B έως -40%. Αυτές τις γιορτές κάντε ένα ξεχωριστό δώρο σ’ αυτούς που αγαπάτε.

Παναθηναϊκός: Ν. Καλάθης, Φελντέιν, Χαραλαμπόπουλος, Νίκολς, Σίνγκλετον

ΑΕΚ: Ούκιτς, Ντίξον, Μιλόσεβιτς, Ουίλιαμς, Φάλκερ

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Ούκιτς να σκοράρει από την περιφέρεια, πριν ο Χαραλαμπόπουλος μειώσει σε 2-3. Ο Ουίλιαμς “σημείωσε” με καλάθι και φάουλ το 2-6, για να ευστοχήσει από τα 6.75 ο Νίκολς, “γράφοντας” το 5-6. Μάλιστα, ο Φελντέιν πέτυχε στην επόμενη φάση δίποντο, κερδίζοντας και το φάουλ, δίνοντας για πρώτη φορά στον αγώνα το προβάδισμα στον Παναθηναϊκό. Ο Αμερικανός γκαρντ, που μπήκε ορεξάτος στο ματς, διεύρυνε το “πράσινο” προβάδισμα (9-6, 3′), ενώ ο ίδιος διαμόρφωσε το 12-6 (4′). Ο “Εξάστερος” πέτυχε 10 αναπάντητους πόντους, αναγκάζοντας τον προπονητή της ΑΕΚ να καλέσει τάιμ άουτ. Βέβαια, η κατάσταση δεν διαφοροποιήθηκε, με τον Νίκολς να “σημειώνει” καλάθι και φάουλ (15-6, 5′), για να “σπάσει” το σερί των γηπεδούχων ο Μαυροειδής, ευστοχώντας σε ένα ζευγάρι ελεύθερων βολών. Με τους Φελντέιν και Νίκολς να συνεχίζουν το… “βιολί” τους, ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 19-10 (6′). Παρ’ όλα αυτά, η ΑΕΚ απάντησε, μειώνοντας με πόντους των Λαρεντζάκη και Σάκοτα σε 19-17, γεγονός το οποίο ανάγκασε τον Τσάβι Πασκουάλ να καλέσει τάιμ άουτ. Μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι διεύρυναν το σερί τους στο 10-0, εξασφαλίζοντας και πάλι την πρωτοπορία στο σκορ (19-20, 10′). Τελικά, με τρίποντο του υπαρχηγού Αντώνη Φώτση, η 1η περίοδος ολοκληρώθηκε με το “Τριφύλλι” να προηγείται με 22-20.

Με ένα γρήγορο σερί 4-0, η ΑΕΚ βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 22-24, για να ισοφαρίσει στη συνέχεια ο Μπουρούσης. Ο Λευτέρης Μποχωρίδης έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στον Παναθηναϊκό (27-26, 12′). Ήταν φανερό ότι οι δύο ομάδες δυσκολεύονταν να σκοράρουν και το επιμέρους σκορ στα μισά του 2ου δεκαλέπτου ήταν στο 6-7. Ο Ιβάνοβιτς “έγραψε” το 28-29, πριν ο Νίκος Παππάς αστοχήσει σε δύο ελεύθερες βολές, μην καταφέροντας να βάλει μπροστά την ομάδα του. Ο Κρις Σίνγκλετον ισοφάρισε σε 29-29 (16′), ενώ ακολούθησε ένα τρίποντο του Ούκιτς, με τον πρώην παίκτη του Παναθηναϊκού να έχει εξαιρετική απόδοση στο παιχνίδι. Ο – εξίσου αποτελεσματικός – Νίκολς μείωσε σε 31-32 (17′), με τον Φελντέιν να “γράφει” το 33-32 με κλέψιμο και κάρφωμα στην εξέλιξη της φάσης. Με το προβάδισμα να εναλλάσσεται διαρκώς ανάμεσα στις δύο ομάδες, το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σκορ να βρίσκεται στο 39-39.

Τα στατιστικά του 1ου ημιχρόνου

3

Οι Φελντέιν και Νίκολς συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό, δίνοντας στον “Εξάστερο” το προβάδισμα με 44-39, για να μειώσει ο Μαυροειδής σε 44-41. Με τους Σάκοτα και Ντίξον να ευστοχούν, η ΑΕΚ διεύρυνε το σερί της, αναγκάζοντας τον Τσάβι Πασκουάλ να καλέσει εσπευσμένα τάιμ άουτ. Νίκολς και Καλάθης επανέφεραν τον Παναθηναϊκό σε θέση οδηγού (48-46, 25′), ενώ στη συνέχεια ο Ούκιτς “έγραψε” το 48-48. Με το κάρφωμα του Φώτση, που θύμισε τα νιάτα του υπαρχηγού του “Τριφυλλιού”, το σκορ έγινε 50-48, ενώ με ένα ακόμα εντυπωσιακότερο κάρφωμα, ο Νίκολς “έγραψε” το 52-48 (27′). Οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν, όμως, ούτε σε αυτή την περίπτωση να αποκτήσουν προβάδισμα… ασφαλείας, καθώς μετά από συνεχόμενα επιθετικά ριμπάουντ της ΑΕΚ, ο Μιλόσεβιτς ισοφάρισε σε 52-52. Φώτσης, Σάκοτα και Μπουρούσης διαμόρφωσαν το 56-54 (30′), για να ισοφαρίσουν εκ νέου οι φιλοξενούμενοι με τον Ντίξον. Μάλιστα, το 56-56 ήταν το σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η 3η περίοδος.

Το 4ο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τον Γιάννη Μπουρούση να πετυχαίνει καλάθι και φάουλ (59-56), ενώ ο Χαραλαμπόπουλος “σημείωσε” το 61-56 (32′). Με τον Έλληνα σέντερ να το έχει πάρει… προσωπικά, ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 64-56, αναγκάζοντας την ΑΕΚ να καλέσει τάιμ άουτ. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν αρχικά σε 64-58, αλλά ο εκπληκτικός Φελντέιν ευστόχησε σε τρίποντο, “γράφοντας” το 67-58 (35′). Με 5 αναπάντητους πόντους του Ούκιτς, η ΑΕΚ πλησίασε στο σκορ (67-63, 35′), αλλά με τους Χαραλαμπόπουλο και Μπουρούση να συνεχίζουν απτόητοι, ο Παναθηναϊκός έφτασε στο +7. Μάλιστα, στην επόμενη φάση ο Κροάτης γκαρντ έκανε βήματα, ενώ στη συνέχεια, μετά από ασίστ του Μπουρούση, ο Μποχωρίδης διαμόρφωσε το 72-63 (38′). Ο Μιλόσεβιτς μείωσε σε 72-65, πριν ο Χαραλαμπόπουλος πετύχει καλάθι και φάουλ, “σημειώνοντας” το 75-65 (40′). Το τρίποντο του Λαρεντζάκη και το δίποντο του Φελντέιν που ακολούθησε, διαμόρφωσαν το τελικό αποτέλεσμα, που ήταν 77-68 υπέρ του “Εξάστερου”.