“Έμφραγμα” στη Βαρκελώνη!

Παίζοντας μόλις για ένα ημίχρονο, ο Παναθηναϊκός υπέστη… “έμφραγμα” στην 3η περίοδο και γνώρισε την ήττα στο “Παλαού Μπλαουγκράνα” από τη Μπαρτσελόνα, με σκορ 72-57.

-

Παίζοντας μόλις για ένα ημίχρονο, ο Παναθηναϊκός υπέστη… “έμφραγμα” στην 3η περίοδο και γνώρισε την ήττα στο “Παλαού Μπλαουγκράνα” από τη Μπαρτσελόνα, με σκορ 72-57. Μοναδικός διασωθείς ο Σίνγκλετον, μεγάλη ζημιά στους “πράσινους” έκανε ο Τόμιτς κάτω από το καλάθι.

Οι αρχικές πεντάδες

Μπαρτσελόνα: Ράις, Ντόελμαν, Κλαβέρ, Όλεσον, Τόμιτς
Παναθηναϊκός: Σίνγκλετον, Νίκολς, Φώτσης, Φελντέιν, Ν. Καλάθης

Η έμπειρη στοιχηματική ομάδα της Hellasbet.com σε στέλνει κατευθείαν… ταμείο!

Με γρήγορο και δυναμικό ρυθμό ξεκίνησε η αναμέτρηση μεταξύ Μπαρτσελόνα και Παναθηναϊκού,καθώς ο Ράις ευστόχησε σε τρίποντο με το “καλημέρα”, ενώ οι “πράσινοι” απάντησαν με Σίνγκλετον και Καλάθη (τρίποντο) για το 3-5 στο 1′. Με τον Τόμιτς να αποτελεί τεράστιο πονοκέφαλο για το “Τριφύλλι”, οι δύο ομάδες πήγαιναν διαρκώς χέρι – χέρι στο σκορ, ενώ ο Κροάτης σέντερ έγινε “διψήφιος” μόλις στο 6′ (13-11).Έπειτα από 8 λεπτά παιχνιδιού, οι Καλάθης και Σίνγκλετον έιχαν σημείωσει τους 13 από τους 15 πόντους του Παναθηναϊκού, με το σκορ να είναι ισόπαλο (15-15, 8′), ενώ το τέλος του 1ου δεκαλέπτου βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες με 19-19.

Το 2ο δεκάλεπτο βρήκε τον Παναθηναϊκό με τρία διαφορετικά πρόσωπα στο παρκέ, καθώς οι Παππάς, Ρίβερς και Γκάμπριελ έκαναν την είσοδό τους στο παιχνίδι. Ο δεύτερος έδωσε μετά από ώρα το προβάδισμα στο “Τριφύλλι”, όμως ο Κόπονεν έκανε το με τρίποντο το 22-21 στο 11′. Λίγο αργότερα, ο Περπέρογλου με τρίποντο έδωσε για πρώτη φορά προβάδισμα 4 πόντων στους γηπεδούχους (27-23, 16′), ενώ ο Βεζένκοφ μετά το τάιμ άουτ έκανε το 29-23, ανοίγοντας λογαριασμό με το αντίπαλο καλάθι. Στη συνέχεια, παρότι οι Ισπανοί επιχείρησαν να ανοίξουν κι άλλο τη διαφορά, κυρίως μέσω του transition παιχνιδιού τους, οι παίκτες του Πασκουάλ κρατήθηκαν στο -5, με το ημίχρονο να λήγει βρίσκοντας τη Μπαρτσελόνα μπροστά με 36-31.

Τα στατιστικά του 1ου ημιχρόνου

screenshot_2screenshot_2 screenshot_2screenshot_2

Πεινάς; Deliveras! Παράγγειλε τώρα ότι τραβάει η… όρεξή σου!

Παρότι η Μπαρτσελόνα μπήκε στο 3ο δεκάλεπτο αρκετά ορεξάτη, με τον Όλεσον να σκοράρει, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να μειώσει τη διαφορά γρήγορα στο -3 (39-36, 12′), ακολουθώντας κατά πόδας τους Ισπανούς. Ο ίδιος παικτης, παρά το γεγονός ότι οι “πράσινοι” παρέμεναν σταθερά στο -3, κατάφερε να διπλασιάσει το προβάδισμα των Καταλανών με τρίποντο από τη γωνία, ενώ ο Ράις με τον ίδιο τρόπο έβαλε μπροστά την ομάδα του με 9 πόντους (49-40, 25′). Η συνέχεια ήταν ακόμη χειρότερη για το “Τριφύλλι” που υπέστη ανεξήγητη καθίζηση, δίνοντας το δικαίωμα στην ομάδα του Μπαρτζώκα να ξεφύγει στο +15 (55-40, 29′). Κάπως έτσι, οι “πράσινοι” ολοκλήρωσαν το 3ο δεκάλεπτο, όντας πίσω με το βαρύ 57-40.

Το 4ο και τελευταίο δεκάλεπτο βρήκε τις δύο ομάδες να σκοράρουν εκατέρωθεν, αυξάνοντας μεν τον δείκτη του σκορ, αλλα διατηρώντας σταθερή τη διαφορά στους 15 πόντους (61-46, 32′). Με τον χρόνο πλέον να κυλά αμείλικτα σε βάρος του Παναθηναϊκού, οι “πράσινοι” προσπάθησαν να ξαναμπούν στο παιχνίδι ακι να ρίξουν τη διαφορά , ωστόσο η κακή αμυντική τους λειτουργία επέτρεπε στους Καταλανούς να βρίσκουν τον δρόμο προς το καλάθι, με αποτέλεσμα στο 35′ να βρίσκονται πίσω με 66-50. Πάντως, με ένα επιμέρους 7-0, ο “Εξάστερος” πλησιάσε στο -9 (66-57, 38′), όμως ήταν πλέον αργά για να υπάρξει αντίδραση, με αποτέλεσμα να γνωρίσει την ήττα με σκορ 72-57.