“Έβρεξε”… τρίποντα στο Λαύριο!

-

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε, στη δεύτερη φιλική του αναμέτρηση, του Λαυρίου με 95-56, με το παιχνίδι των “πρασίνων” να χαρακτηρίζεται από την υψηλή ταχύτητα και τη μεγάλη ευστοχία στα σουτ τριών πόντων, στοιχεία απαραίτητα στο σύγχρονο μπάσκετ.

1

Λαύριο: Ψαρόπουλος, Γιανγκ, Χάμιλτον, Γιαννακόπουλος, Κοκ

Παναθηναϊκός: Τζέιμς, Παππάς, Ρίβερς, Φώτσης, Μπουρούσης

Η εξέλιξη του αγώνα

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε η αναμέτρηση για τον Παναθηναϊκό, καθώς προηγήθηκε με 0-11 στο 3′, έχοντας ήδη πετύχει 3 τρίποντα. Με τον Νίκολς να έχει 7 πόντους στο ενεργητικό του, οι “πράσινοι” διατηρούσαν ένα ισχυρό προβάδισμα, που έφτασε ακόμα και στους 16 πόντους (9-25, 9′). Το σκορ της πρώτης περιόδου ήταν 13-26. Ο επιθετικός… “οίστρος” των παιχτών του Αργύρη Πεδουλάκη συνεχίστηκε και στη δεύτερη περίοδο, με τον Παναθηναϊκό να προηγείται με διπλό σκορ του Λαυρίου (22-44, 16′). Τελικά, με τον καταιγισμό στα τρίποντα να μην σταματάει, το σκορ του ημιχρόνου θα διαμορφωθεί στο 33-59. Είναι αξιοσημείωτο το γεγονός ότι στο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός μετρούσε ήδη διψήφιο αριθμό εύστοχων σουτ από την περιφέρεια.

Ο Ρίβερς βρισκόταν σε… ημιάγρια κατάσταση και πετυχαίνοντας ακόμα 2 τρίποντα, “έγραψε” το 35-67, πριν ολοκληρωθεί η τρίτη περίοδος με τον Παναθηναϊκό στο +37 (43-80). Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν, όπως είναι λογικό, τυπική υπόθεση, με τις δύο ομάδες να ρίχνουν τον αγωνιστικό τους ρυθμό. Τελικά, με τους Παππά, Φώτση και Φελντέιν να ευστοχούν από τα 6.75, το τελικό αποτέλεσμα ήταν 56-95.

Οι φθηνότερες διακοπές γίνονται… Σεπτέμβριο! Δες τις καλύτερες τιμές από όλη την Ελλάδα

Τα δεκάλεπτα: 13-26, 33-59, 43-80, 56-95

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Γιανγκ 15(2), Χάμιλτον 5(1), Πάντερ 4, Τσίρος, Ψαρόπουλος, Νικολόπουλος 2, Αθανασούλας, Περράκης 4, Γιαννακόπουλος 5, Κακλαμανάκης 11, Αναγνωστάκης 3(1), Μπέκφορντ, Κοκ 7.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πεδουλάκης): Νίκολς 12(2), Ρίβερς 15(4), Τζέιμς 5(1), Μποχωρίδης 5(1), Π. Καλάθης 3, Φώτσης 8(2), Παππάς 14(2), Φελντέιν 17(3), Χαραλαμπόπουλος 3, Λούντζης, Μπουρούσης 11(1), Ν. Καλάθης 2.