“Άλωσε” το Μιλάνο!

Πραγματοποιώντας μια αυτοκρατορική εμφάνιση στο Μιλάνο, ο Παναθηναϊκός δυσκολεύτηκε μόλις για ένα δεκάλεπτο και επικράτησε της Αρμάνι με σκορ 72-86.

-

Πραγματοποιώντας μια αυτοκρατορική εμφάνιση στο Μιλάνο, ο Παναθηναϊκός δυσκολεύτηκε μόλις για ένα δεκάλεπτο και επικράτησε της Αρμάνι με σκορ 72-86. Σε τρομερή βραδιά ο Μάικ Τζέιμς που έκανε τα πάντα στο παρκέ, ενώ εξαιρετικός για μια ακόμη φορά ήταν και ο Νικ Καλάθης.

2screenshot_2

Αρμάνι Μιλάνο: Καλνιέτις, Ντράγκιτς, Σίμον, Σάντερς, Ραντούλιτσα
Παναθηναϊκός: Σίνγκλετον, Γκάμπριελ, Νίκολς, Ν. Καλάθης, Φελντέιν

Άστοχες ήταν οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα του αγώνα, καθώς χρειάστηκαν περίπου 2 λεπτά μέχρι να σημειωθεί καλάθι, με τον Παναθηναϊκό να ανοίγει λογαριασμό δια χειρός Καλάθη, ενώ ο ίδιος ευστόχησε ξανά για το 2-4 στο 2′. Η Αρμάνι Μιλάνο πέρασε μπροστά στο σκορ για πρώτη φορά στην αναμέτρηση έπειτα από γωνιακό τρίποντο του Ντράγκιτς (7-6, 4′) και ο Ραντούλιτσα έστειλε τη διαφορά στο +3 (9-6, 5′). Μετά το τάιμ άουτ, ο αρχηγός του “Τριφυλλιού” επανήλθε ορεξάτος στο παρκέ, καθώς με δύο σερί τρίποντα έβαλε τους φιλοξενούμενους και πάλι μπροστά (6-12, 6′). Ωστόσο, στη συνέχεια οι “πράσινοι” έδειξαν έλλειψη συγκέντρωσης, δίνοντας έτσι το δικαίωμα στους Ιταλούς να ανατρέψουν την κατάσταση και να ολοκληρώσουν το 1ο δεκάλεπτο προηγούμενοι με σκορ 21-16.

Έκπτωση Oral-B έως -40%. Αυτές τις γιορτές κάντε ένα ξεχωριστό δώρο σ’ αυτούς που αγαπάτε.

Με την έναρξη του 2ου δεκαλέπτου, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να μειώσει σύντομα με σκόρερ τον νεοεισελθόντα Ρίβερς (21-18, 11′) και ύστερα ο Τζέιμς έστειλε τη διαφορά στη μικρότερη δυνατή τιμή της με δύσκολο καλάθι (21-20, 12′). Η παρουσία του Μπουρούση στο ματς φαίνεται πως έδωσε τα στοιχεία που έλειπαν στο “Τριφύλλι”, καθώς οι “πράσινοι” συνέχισαν να σκοράρουν αναπάντητους πόντους για το 21-27, με τον Έλληνα σέντερ και τον Τζέιμς να κάνουν τα… δικά τους. Ο Ρέπεσα κάλεσε τάιμ άουτ και οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πλησιάσουν ξανά τους “πράσινους” στο σκορ, πετυχαίνοντας ένα επιμέρους σερί 8-0 (29-30, 18′). Ωστόσο, σε εκείνο ακριβώς το σημείο, ο Παναθηναϊκός έμελλε να πραγματοποιήσει ακόμη ένα ξέσπασμα και με δύο σερί τρίποντα από Φώτση και Τζέιμς κατάφερε να ξεφύγει στο +9 (29-38), ενώ ο τελευταίος με buzzer beater καλάθι στέλνει το “Τριφύλλι” στο ημίχρονο μπροστά με σκορ 29-40.

Τα στατιστικά του 1ου ημιχρόνου

screenshot_2screenshot_2 screenshot_2screenshot_2

Με το γκάζι πατημένο από το 1ο ημίχρονο, ο Παναθηναϊκός μπήκε φουριόζος στην επανάληψη, με τους Σίνγκλετον και Ρίβερς να εκτελούν διαδοχικά από τα 6.75 μ. (29-46, 22′) και τη διαφορά να φτάνει τη μεγαλύτερη τιμή της στο +17. Ο τεχνικός της Αρμάνι Μιλάνο κάλεσε εσπευσμένα τάιμ άουτ κι έτσι οι γηπεδούχοι στη συνέχεια έτρεξαν ένα σερί 6-0 για το 35-47, ψαλιδίζοντας έτσι λίγο το προβάδισμα του “Τριφυλλιού”. Όμως, αυτή τη φορά ήταν η σειρά του Φελντέιν να αναλάβει δράση έξω από τη γραμμή των 3 πόντων, με τον Δομινικανό γκαρντ να “πυροβολεί” δις (38-55, 26′), δίνοντας πλέον σαφές κεφάλι στο σκορ στον “Εξάστερο”. Με αυτόν τον τρόπο, οι “πράσινοι” οδηγήθηκαν στο τέλος του 3ου δεκαλέπτου όντας στο +22, με το σκορ στο 42-64.

Η ολιγόλεπτη διακοπή μέχρι την επανέναρξη της αναμέτρησης δεν εμπόδισε τον Τζέιμς να συνεχίζει το κρεσέντο του στο παρκέ, πετυχαίνοντας με το “καλημέρα” τρίποντο (43-67, 32′). Λίγο αργότερα, ο Αμερικανός έκλεψε τη μπάλα, έφυγε στην κόντρα και κάρφωσε με δύναμη για το 48-72. Το ματς πλέον είχε τελειώσει, μιας και ο νικητής είχε ήδη κριθεί, ωστόσο έμενε να διαπιστωθεί εάν ο Παναθηναϊκός θα έφευγε από το Μιλάνο… αυτοκρατορικά. Οι Ιταλοί δεν έδειχναν σημάδια ανάκαμψης, οι “πράσινοι” συνέχισαν τη δουλειά τους χωρίς κανένα πρόβλημα και εν τέλει πέτυχαν μια σπουδαία νίκη στο Μιλάνο με σκορ 72-86.

Τα στατιστικά του αγώνα

Τα δεκάλεπτα: 21-16, 29-40, 42-64, 72-86

“Όλα Πράσινα” MVP of the Game: Μάικ Τζέιμς

mvpjames

Χωρίς καμία αμφιβολία, ο Αμερικανός γκαρντ πραγματοποίησε την κορυφαία του εμφάνιση με τα χρώματα του Παναθηναϊκού. Από τη στιγμή που πέρασε στο ματς έδειξε ότι βρίσκεται σε τεράστιο βράδυ, εκτελώντας με κάθε δυνατό τρόπο το καλάθι των Ιταλών. Ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 19 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο και κανένα λάθος σε 23 λεπτά συμμετοχής.