Άδοξο… τέλος!

Έπειτα από ένα σκληρό παιχνίδι στο ΟΑΚΑ, ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε για δεύτερη συνεχόμενη φορά από τη Φενέρμπαχτσε με σκορ 80-75, μένοντας πίσω στη σειρά των Play-Offs της Euroleague με 2-0.

-

Έπειτα από ένα σκληρό παιχνίδι στο ΟΑΚΑ, ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε για δεύτερη συνεχόμενη φορά από τη Φενέρμπαχτσε με σκορ 80-75, μένοντας πίσω στη σειρά των Play-Offs της Euroleague με 2-0. Ολέθριο λάθος του Γιάννη Μπουρούση στα τελευταία δευτερόλεπτα του παιχνιδιού, που στέρησε το δικαίωμα από το “Τριφύλλι” να φέρει το ματς στα ίσια.

Παναθηναϊκός: Καλάθης, Παππάς, Ρίβερς, Μπουρούσης, Σίνγκλετον
Φενέρμπαχτσε: Μπογκντάνοβιτς, Βέσελι, Σλούκας, Ντατόμε, Κάλινιτς

Γνωρίζοντας πως βρίσκεται με την πλάτη στον τοίχο, ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε δυναμικά την αναμέτρηση, με τους Ρίβερς, Παππά και Μπουρούση να ευστοχούν σε τρία σερί τρίποντα, βάζοντας “φωτιά” στο κατάμεστο ΟΑΚΑ (4-9, 3′). Η συνέχεια ήταν ακόμη καλύτερη για το “Τριφύλλι”, που πολύ σύντομα έδωσε στο προβάδισμά του διψήφια διαφορά (16-6, 4′), πριν μειώσει ο Μπογκντάνοβιτς με σουτ 3 πόντων (16-9, 5′), έχοντας πετύχει τους 7 από τους 9 πόντους της Φενέρμπαχτσε. Η απόδοση του Σέρβου γκαρντ φάνηκε να δίνει “φτερά” στους συμπαίκτες του, καθώς οι Τούρκοι μείωσαν στον πόντο “τρέχοντας” ένα επιμέρους σερί 9-0, και τον ίδιο να φτάνει τους 10 πόντους μέσα σε μόλις 8 λεπτά παιχνιδιού (16-15, 8′). Ο Πασκουάλ κάλεσε τάιμ άουτ, ωστόσο δεν μπόρεσε να αποτρέψει την ανατροπή των Τούρκων, που απέκτησαν για πρώτη φορά στο ματς κεφάλι στο σκορ, έπειτα από το παρθενικό καλάθι του Μπογκντάνοβιτς στο 1′ (16-20, 9′). Με αυτόν τον τρόπο, οι “πράσινοι” ολοκλήρωσαν το 1ο δεκάλεπτο, όντας πίσω με 20-22, καθώς ο Σίνγκλετον με προσωπικές ενέργειες μείωσε για το “Τριφύλλι”.

Στο 2ο δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός κατόρθωσε να ανακτήσει σύντομα το χαμένο του προβάδισμα, καθώς ο Τζέιμς με 4 διαδοχικούς πόντους έκανε το 24-22. Ο Ούντοχ με δίποντο ισοφάρισε, όμως ο Φώτσης που είχε περάσει στο παρκέ έδωσε αέρα 3 πόντων στο “Τριφύλλι” με τρίποντο από τη γωνία (27-24, 12′). Το παιχνίδι πλέον είχε πάρει ξέφρενο ρυθμό, με τη Φενέρ να έχει φέρει στα μέτρα της τις συνθήκες του ματς, ισοφαρίζοντας ξανά σε 32-32 στο 15′. Σε εκείνο το χρονικό σημείο το ΟΑΚΑ σηκώθηκε στο πόδι, όταν ο Άντιτς έπειτα από ένα καθαρό φάουλ στον Τζέιμς προκάλεσε τον κόσμο του “Τριφυλλιού”, προβαίνοντας σε χειρονομίες προς την εξέδρα, δίχως όμως να τιμωρηθεί. Οι δύο ομάδες συνέχισαν να πορεύονται χέρι-χέρι στο σκορ προς τη λήξη του 1ου ημίχρονου, όμως παρά τις εξαιρετικές επιθετικές προσπάθειες του Τζέιμς, το δίποντο του Ούντοχ και τα τρίποντα των Μπογκντάνοβιτς και Κάλινιτς οδήγησαν τη Φενέρμπαχτσε στα αποδυτήρια στο +2 με 43-45.

Τα στατιστικά του 1ου ημιχρόνου

Δύο λεπτά χρειάστηκε να περάσουν στο 3ο δεκάλεπτο, ώστε ο Παναθηναϊκός να βρεθεί ξανά σε θέση οδηγού έπειτα από εύστοχο τρίποντο του Ρίβερς (48-47, 22′), όμως ο Ντίξον ήταν σε δαιμονιώδη κατάσταση από τα 6.75 μ., καθώς πέτυχε δύο σερί σουτ 3 πόντων, βάζοντας ξανά τη Φενέρμπαχτσε μπροστά στο σκορ (50-53, 23′). Λίγο αργότερα, οι “πράσινοι” με κάρφωμα του Μπουρούση έριξαν τη διαφορά στη μικρότερη δυνατή τιμή της (54-55, 26′), αλλά ο Σλούκας με τρίποντο αύξησε ξανά το προβάδισμα των Τούρκων (54-58, 27′). Η ευστοχία της Φενέρ από την περιφέρεια ήταν ασύλληπτη, αφού μετά τον Σλούκα, ο Ντίξον “όπλισε” από την κορυφή και πέτυχε ακόμη ένα τρίποντο (54-61, 29′), με τον Παναθηναϊκό να δείχνει εμφανώς αγχωμένος όσο το ρολόι κυλούσε βάρος του. Παρόλα αυτά, με την ώθηση του κόσμου, οι παίκτες του Πασκουάλ ανέβασαν την απόδοσή τους στα τελευταία δευτερόλεπτα του 3ου δεκάλεπτου και έτσι μείωσαν σε 59-63.

Ultras clothes – Ultras quality

Φουριόζος και αποφασισμένος για τη νίκη μπήκε στο 4ο δεκάλεπτο ο “Εξάστερος”. Το σύνθημα της “πράσινης” αντεπίθεσης έδωσε ο Σίνγκλετον με τρίποντο στο ξεκίνημα, με τον Γκιστ στη συνέχεια να πετυχαίνει 4 σερί πόντους για το 66-65 στο 32′, ξεσηκώνοντας το ΟΑΚΑ. Ο Αμερικανός συνέχισε τον επιθετικό του μονόλογο και με δυνατό κάρφωμα έδωσε προβάδισμα 3 πόντων στο “Τριφύλλι”, αναγκάζοντας τον Ομπράντοβιτς να ζητήσει εσπευσμένα τάιμ άουτ, ωστόσο ο Μπογκντάνοβιτς με νέα προσωπική ενέργεια μείωσε, ενώ ο Ντατόμε με δύσκολο Lay up έκανε το 68-69 στο 36′. Το παιχνίδι εξελίχθηκε σε πραγματικό θρίλερ στο τελευταίο δίλεπτο, αφού Κάλινιτς και Μπογκντάνοβιτς “πυροβόλησαν” από την περιφέρεια (68-74, 38′), με τον Τζέιμς όμως να κρατά ζωντανό το “Τριφύλλι” απαντώντας με τον ίδιο τρόπο (71-74, 38′). Με το ρολόι να δείχνει πλέον κάτι λιγότερο από 60″, ο Σίνγκλετον κατάφερε να βάλει τη μπάλα στο καλάθι έπειτα από σκληρές μάχες στη ρακέτα των φιλοξενούμενων, μειώνοντας σε 75-76, με το σκορ να παραμένει ως έχει μέχρι κι τα 17″, όταν ο Ντίξον με 2/2 βολές έκανε το 75-78. Παρόλο που ο Παναθηναϊκός είχε μια επίθεση να εξαντλήσει, η μπάλα έφυγε μέσα από τα χέρια του Μπουρούση, με αποτέλεσμα οι Τούρκοι να κάνουν το 75-80, παίρνοντας τη νίκη και κάνοντας το 2-0 στη σειρά.

Τα στατιστικά του αγώνα

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 43-45, 59-63, 75-80

“Όλα Πράσινα” MVP of the Game: Μάικ Τζέιμς

Είναι βέβαιο πως ο Μάικ Τζέιμς δεν μπορούσε να κάνει κάτι περισσότερο για να οδηγήσει τον Παναθηναϊκό στη νίκη και στο 1-1 της σειράς με τη Φενέρμπαχτσε. Παρόλο που ήταν απίστευτος για μια ακόμη φορά, οι “πράσινοι” δεν κατάφεραν αποφύγουν την ήττα, μένοντας πλέον εκτός διεκδίκησης της πρόκρισης στο Final 4.