«Φονικό»… ξέσπασμα!

Εν αναμονή του Ρικ Πιτίνο από την αντίπερα όχθη του Ατλαντικού, ο Παναθηναϊκός χωρίς τον ίδιο στον πάγκο κινήθηκε σε ρυθμούς… ΝΒΑ όσον αφορά την έκταση του σκορ κόντρα στην ΑΕΚ, την οποία και υπέταξε στο ΟΑΚΑ με το εμφατικό 111-79.

-

Εν αναμονή του Ρικ Πιτίνο από την αντίπερα όχθη του Ατλαντικού, ο Παναθηναϊκός χωρίς τον ίδιο στον πάγκο κινήθηκε σε ρυθμούς… ΝΒΑ όσον αφορά την έκταση του σκορ κόντρα στην ΑΕΚ, την οποία και υπέταξε στο ΟΑΚΑ με το εμφατικό 111-79. Εκπληκτικά τα ποσοστά ευστοχίας των “πράσινων” στο δίποντο, κορυφαίοι οι Μήτογλου, Τόμας και Αντετοκούνμπο, που έκαναν… «πλάκα» στον «Δικέφαλο».

Οι αρχικές πεντάδεςα

Παναθηναϊκός: Λοτζέσκι, Καλάθης, Λάσμε, Μήτογλου, Αντετοκούνμπο
ΑΕΚ: Λαρεντζάκης, Ματσιούλις, Χάντερ, Σαντ Ρόος, Μάγιες

Τα δεκάλεπτα: 36-16, 57-37, 87-60, 111-79

Σαρωτικός ήταν ο Παναθηναϊκός στο 1ο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, , επιβάλλοντας από την αρχή τους δικούς του όρους στο παρκέ. Μπορεί τα 2 πρώτα λεπτά του αγώνα να μην μαρτυρούσαν αυτό που θα ακολουθούσε, καθώς στο 2′ το σκορ ήταν ισόπαλο με 7-7, όμως μέσα σε διάστημα μόλις 4 λεπτών ο “Εξάστερος” όχι μόνο πέρασε μπροστά, αλλά για πρώτη φορά διαμόρφωσε διψήφια διαφορά (23-12, 6′). Κι ενώ λίγο αργότερα η διαφορά είχε παγιωθεί στους 10 πόντους (23-13, 6′), με ένα θεαματικό επιμέρους σκορ 13-3 οι γηπεδούχοι “πάτησαν” γκάζι για τα καλά και έκλεισαν με άκρως εμφατικό τρόπο την 1η περίοδο, όντας ασταμάτητοι στο επιθετικό κομμάτι (36-16).

Ο “Εξάστερος” μπήκε φουριόζος και στο 2ο δεκάλεπτο, καταφέρνοντας πολύ σύντομα να αυξήσει ακόμη περισσότερο το προβάδισμά του στο +24 (44-20, 24′). Από την πλευρά της η ΑΕΚ δεν μπόρεσε να μαζέψει ουσιαστικά τη διαφορά στο σκορ μέχρι το τέλος του 1ου ημιχρόνου, παρά την καλή κατάσταση στην οποία βρίσκονταν οι Χάντερ και Μάγιες, με τον τελευταίο να πηγαίνει στα αποδυτήρια μετρώντας 3/4 τρίποντα. Πιο συγκεκριμένα, η ομάδα του Μπάνκι το μόνο που κατάφερε ήταν να διατηρήσει το -20 του 1ου δεκαλέπτου και ως… προίκα για το 3ο δεκάλεπτο, τη στιγμή που οι “πράσινοι” έδειχναν αρκετά άνετοι όσον αφορά τον έλεγχο του ματς. Έτσι, με κορυφαίους στα πρώτα 20 λεπτά του ματς τους Λάσμε, Μήτογλου και Αντετοκούνμπο οι πρωταθλητές Ελλάδος ολοκλήρωσαν το 1ο ημίχρονο όντας μπροστά με το εμφατικό 57-37.

Παρά τη διακοπή του ημιχρόνου, οι δύο ομάδες επέστρεψαν στο παρκέ ακριβώς με την ίδια διάθεση που το άφησαν. Από την πλευρά του ο Παναθηναϊκός παρέμενε πιστός στο ραντεβού του με το αντίπαλο καλάθι, ενώ την ίδια στιγμή η ΑΕΚ συνέχιζε να αντιμετωπίζει εξαιρετικά μεγάλες δυσκολίες τόσο στην αντιμετώπιση των “πράσινων” απειλών, όσο και στο σκοράρισμα. Μάλιστα, στα μέσα του 3ου δεκαλέπτου η διαφορά μεταξύ των δύο ομάδων λίγο έλειψε να ξεπεράσει ακόμη και τους 30 πόντους (76-48, 25′), όμως ένα επιμέρους σερί 0-5 των “κιτρινόμαυρων” επανέφερε τα δεδομένα σε συνθήκες 1ου ημιχρόνου (76-53, 26′). Παρόλα αυτά, τελικά η «30άρα» ήρθε για τον Παναθηναϊκό, όταν λίγο αργότερα ανέλαβε δράση ο Τόμας με 5 διαδοχικούς πόντους και μαζί με τη συνεισφορά του Παππά το σκορ έγινε 83-53 για τους “πράσινους” στο 29′, με το 3ο δεκάλεπτο τελικά να λήγει με τους πρωταθλητές Ελλάδος να προηγούνται 27 πόντους (87-60).

Με βάση τα όσα είχαν γίνει στα πρώτα 30 λεπτά του αγώνα, το 4ο δεκάλεπτο αποτελούσε τυπική διαδικασία στο ΟΑΚΑ, μιας και ο νικητής του ματς είχε πια κριθεί. Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Βόβορας θέλησε να δώσει χρόνο συμμετοχής και στον νεαρό Καλαϊτζάκη, δεδομένης της διαφοράς στο σκορ, ενώ στο παρκέ είχε περάσει και ο Βιουγιούκας, ο οποίος με δικούς του πόντους και προσωπικές ενέργειες διατηρούσε το προβάδισμα των “πράσινων” στα ίδια επίπεδα (97-68, 35′). Όπως ήταν λογικό, ο Παναθηναϊκός δεν δυσκολεύθηκε να ξεπεράσει και τους 100 πόντους, ολοκληρώνοντας άκρως εντυπωσιακά το παιχνίδι από άποψη σκορ, καθώς νίκησε τελικά την ΑΕΚ με 111-79.

“Όλα Πράσινα” MVP of the Game: Ντίνος Μήτογλου

Εξαιρετική η εμφάνιση του Έλληνα διεθνή power forward, ο οποίος ήταν εντυπωσιακός, καθώς εντός πεδιάς ήταν κυριολεκτικά αλάνθαστος (100% ευστοχία, με 6/6 σουτ).