Το «κάστρο»… μίλησε, η Μακάμπι λύγισε!

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ξεκίνησε τις ευρωπαϊκές υποχρεώσεις του ο Παναθηναϊκός, καθώς στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής της Euroleague νίκησε τη Μακάμπι Τελ Αβίβ με 89-84. Ασύλληπτος ο Καλάθης δημιουργικά, “φονικός” ο Λοτζέσκι μέσα κι έξω από την περιφέρεια.

-

Παναθηναϊκός: Λάνγκφορντ, Γκιστ, Καλάθης, Παπαπέτρου και Μήτογλου
Μακάμπι Τελ Αβίβ: Ουίλμπεκιν, Μπλακ, Ρολ, Κέιν, Ο’ Μπράιαντ

Τα δεκάλεπτα: 26-24, 46-45, 70-67, 89-84

Με εμφατικό τρόπο πάτησαν παρκέ οι παίκτες του Πασκουάλ, σοκάροντας κυριολεκτικά τους Ισραηλινούς, οι οποίοι ήδη μέσα σε μόλις ένα λεπτό βρέθηκαν στο -6 με ένα γρήγορο “πράσινο” 6-0 χάρη στους Λάνγκφορντ, Γκιστ και Καλάθη, με τον Σπάχια να καλεί άμεσα τάιμ άουτ. Αν και αρχικά τα λόγια του Σέρβου τεχνικού της Μακάμπι φάνηκε να μην πιάνουν τόπο, μιας και το “Τριφύλλι” συνέχιζε να προηγείται σταθερά με 6 πόντους έχοντας “καυτό” τον Λάνγκφορντ (7π. σε 5′), η “πράσινη” άμυνα εμφάνισε σοβαρά σημάδια χαλάρωσης, με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να φτάσουν στο 15-14 στο 6′, προβληματίζοντας τον Πασκουάλ. Αυτή τη φορά ήταν η σειρά του Ισπανού προπονητή να καλέσει τάιμ άουτ, με τη διαφορά στο σκορ ωστόσο να μην αλλάζει δραματικά μέχρι τη λήξη του 1ου δεκαλέπτου, η οποία βρήκε τον “Εξάστερο” μπροστά με 26-24.

Σε αντίθεση με ό,τι συνέβη στο 1ο δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός μπήκε νωθρά στη 2η περίοδο, με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να περάσουν μπροστά στο σκορ για πρώτη φορά στην αναμέτρηση (28-30, 13′), έχοντας πρωταγωνιστές τους Ουίλμπεκιν και Τάιους. Αυτή ήταν και αρχή μιας συνεχούς εναλλαγής των δύο ομάδων όσον αφορά το προβάδισμα, αφού από τη μία η Μακάμπι Τελ Αβίβ εκμεταλλευόταν στο έπακρο τα αμυντικά προβλήματα που εμφάνιζε ο Παναθηναϊκός, κυρίως με τον Ουίλμπεκιν, ενώ από την άλλοι οι “πράσινοι” έδειχναν να δυσκολεύονται αρκετά χωρίς τους Καλάθη, Λάνγκφορντ και Γκιστ στον αγωνιστικό χώρο. Η ομάδα του Σπάχια έφτασε ακόμη και στο +4 (39-43, 17′), όμως οι γηπεδούχοι βρήκαν τον τρόπο με την είσοδο του αρχηγού στο ματς να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση και να ολοκληρώσουν τελικά προπορευόμενοι με 46-45, χάρη σε μεγάλο τρίποντο του Καλάθη στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Παρότι το 2ο ημίχρονο ξεκίνησε με τρίποντη “βόμβα” του Ουίλμπεκιν, ο Παναθηναϊκός έδειξε να βρίσκει καλό ρυθμό από την άμυνα, με τον Αντετοκούνμπο να κάνει τη διαφορά και να θωρακίζει την “πράσινη” ρακέτα υπό κάθε συνθήκη και κατάσταση. Με την πολύτιμη βοήθειά του, οι “πράσινοι” μπόρεσαν να φτάσουν ξανά στο +4 μετά από ώρα (59-55, 24′), το οποίο μάλιστα σφραγίστηκε έπειτα από εξαιρετική ασίστ του Γκιστ και κάρφωμα του Έλληνα small forward, ξεσηκώνοντας τον κόσμο της ομάδας. Σε εκείνο το χρονικό σημείο, όμως, οι “πράσινοι” παρουσίασαν έναν ανεξήγητο κενό διάστημα, το οποίο φυσικά στοίχισε, αφού η Μακάμπι έτρεξε ένα επιμέρους σερί 0-6, ανακτώντας για μια ακόμη φορά το προβάδισμα (59-61, 26′), παρά την προσπάθεια του Πασκουάλ να σταματήσει τον “καυτό” Ουίλμπεκιν (18π. μέχρι το 27′) ρίχνοντας πάνω του τον Αντετοκούνμπο. Οι εναλλαγές, όμως, ήταν συνεχείς. Αυτή τη φορά ήταν η σειρά του “Εξάστερου” να βγάλει κάτι καλό από το κενό διάστημα που εμφάνισε η Μακάμπι και με εκπληκτικό Καλάθη και “σούπερ” Λάνγκφορντ, οι “πράσινοι” έκλεισαν θετικά την 3η περίοδο, όντας μπροστά με 70-67.

Χωρίς πόντο για περίπου 2 λεπτά έμειναν οι δύο ομάδες στο 4ο δεκάλεπτο, με τον Λοτζέσκι να δίνει τέλος στην “ανομβρία” με lay up από κοντά για το 72-67 και το +5 υπέρ του “Τριφυλλιού”, ενώ λίγο αργότερα ήταν η στιγμή του Τόμας. Ο Αμερικανός με εξαιρετικά δύσκολο τρίποντο πάνω σε άμυνα έστειλε τους “πράσινους” στο +7 (75-68, 33′) και στη συνέχεια με τρομερή άμυνα θωράκισε τη διαφορά. Τα επόμενα λεπτά ήταν ακόμη καλύτερα για την ομάδα του Πασκουάλ, η οποία έφτασε ακόμη και στο +11 (82-71, 36′), όμως ξανά ένα κενό διάστημα έκανε έξαλλο τον Ισπανό τεχνικό, που είδε τους παίκτες του να επιτρέπουν στον αντίπαλο να μειώσει σε 82-75, μπαίνοντας ξανά στο ματς, με τον Ρολ μάλιστα στο 38′ να διαμορφώνει από κοντά το 82-77. Τη λύση τελικά έδωσε ο “μπομπέρ” Λοτζέσκι από τα 6.75 την κατάλληλη στιγμή, τελειώνοντας ουσιαστικά το ματς για τον Παναθηναϊκό (85-77, 39′), ενώ το γκολ – φάουλ του Παπαπέτρου αμέσως μετά έμελλε να σφραγίσει την νίκη για τον “Εξάστερο”. Στα εναπομείναντα δευτερόλεπτα του αγώνα δεν άλλαξε κάτι ουσιαστικά, με το “Τριφύλλι” να παίρνει μια σημαντική νίκη με το “καλημέρα” στη Euroleague, λυγίζοντας τη Μακάμπι με σκορ 89-84.