Συνέτριψε τον ΠΑΟΚ ο «Εξάστερος»!

Δίχως να συναντήσει κανένα σημάδι αντίστασης, ο Παναθηναϊκός διέσυρε τον ΠΑΟΚ στο ΟΑΚΑ με σκορ 89-51 στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής της Basket League και επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα όσον αφορά τις εγχώριες υποχρεώσεις του.

-

Δίχως να συναντήσει κανένα σημάδι αντίστασης, ο Παναθηναϊκός διέσυρε τον ΠΑΟΚ στο ΟΑΚΑ με σκορ 89-51 στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής της Basket League και επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα όσον αφορά τις εγχώριες υποχρεώσεις του. Ομαδική δουλειά η νίκη για τους “πράσινους”, γέμισε το κλειστό των Ολυμπιακών Εγκαταστάσεων από οικογένειες και παιδιά.

Παναθηναϊκός: Καλάθης, Κιλπάτρικ, Παπαπέτρου, Τόμας, Παπαγιάννης
ΠΑΟΚ: Κόνιαρης, Γκος, Τέπιτς, Χρυσικόπουλος, Τζέφερσον

Τα δεκάλεπτα: 24-16, 46-28, 71-40, 89-51

Δείτε το “Play by Play” του ματς

Με τον Παπαγιάννη να πραγματοποιεί ένα εξαιρετικό πρώτο πεντάλεπτο στο ματς (έκανε το 3/3 κοντά στο καλάθι), ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε θετικά στο επιθετικό κομμάτι, σημειώνοντας 13 πόντους μέχρι το 5′, ωστόσο ο ΠΑΟΚ με “οπλισμένο” τον Τέπιτς από το τρίποντο (2/2 από την περιφέρεια) δεν άφηνε τους “πράσινους” να αποκτήσουν διαφορά (13-10, 5′). Μάλιστα, ο πρώην παίκτης του “Τριφυλλιού” και νυν του “Δικεφάλου του Βορρά” με ακόμη ένα τρίποντο κράτησε τους φιλοξενούμενους στο -3 (19-16, 9′) από του γηπεδούχους μόλις 1 λεπτό πριν το τέλος του 1ου δεκαλέπτου, ωστόσο σε εκείνο το χρονικό σημείο η ομάδα του Πιτίνο έτρεξε ένα σερί 5-0 χάρισε τρίποντο και δίποντο του Λοτζέσκι, ολοκληρώνοντας την περίοδο στο +8 (24-16).

Στο 2ο δεκάλεπτο, ο Μήτογλου πήρε τη σκυτάλη από τον Αμερικανοβελγο small forward, πετυχαίνοντας κι αυτός με τη σειρά του 5 διαδοχικούς πόντους (29-16, 11′), ενώ αργότερα το “πράσινο” σερί 5-0 που ξεκίνησε από τις τελευταίες στιγμές του 1ου δεκαλέπτου έφτασε στο εντυπωσιακό… 17-0 (36-16, 14′), με τον ΠΑΟΚ να καταρρέει στο παρκέ από πολύ νωρίς στο παιχνίδι. Στο δεύτερο μισό της περιόδου οι φιλοξενούμενοι, αν και ανέκοψαν το σερί του “Τριφυλλιού”, δεν κατάφεραν να επιστρέψουν στο ματς, με τους Παπαγιάννη και Τόμας να συνεχίζουν να “πληγώνουν” τους Θεσσαλονικείς, δίνοντας έτσι τη δυνατότητα στην ομάδα τους να πάει στα αποδυτήρια με προβάδισμα 18 πόντων (46-28).

Η ανάπαυλα του ημιχρόνου δεν επηρέασε καθόλου τους παίκτες του Παναθηναϊκού, οι οποίοι μπήκαν στο 3 δεκάλεπτο με την ίδια όρεξη για μπάσκετ. Αυτή τη φορά ήταν η ώρα του Παπαπέτρου να αναλάβει δράση και να εκτοξεύσει για πρώτη φορά τη διαφορά του “Τριφυλλιού” από τον ΠΑΟΚ στο +24 (55-31, 24′) με 6 σερί πόντους, ενώ στη συνέχεια το έργο του Έλληνα small forward ανέλαβε ο Βουγιούκας, που με 4 διαδοχικούς προσωπικούς πόντους διεύρυνε τη διαφορά ακόμη περισσότερο, στο +25 (59-34, 25′). Αργότερα, το μόνο που κατάφερε η ομάδα του Παπαθεοδώρου ήταν να διατηρηθεί για λίγο στο -24, προτού ο “Εξάστερος” πραγματοποιήσει ένα ακόμη αγωνιστικό ξέσπασμα, το οποίο αποτυπώθηκε στον πίνακα του σκορ με ένα σερί 11-0 για το 71-40 της 3ης περιόδου.

Όπως αναμενόταν, το 4ο δεκάλεπτο του ματς έμελλε να είναι διαδικαστικού χαρακτήρα. Ωστόσο, όπως φάνηκε, ο Αντετοκούνμπο δεν αντιμετώπισε με αυτή τη νοοτροπία την τελευταία περίοδο του παιχνιδιού, καθώς με πάθος και αυταπάρνηση όχι μόνο έγινε διψήφιος σε πόντους, αλλά λίγο έλειψε να πετύχει και double double, δίχως όμως να τα καταφέρει. Αρκετό χρόνο συμμετοχής πήρε και ο Καλαϊτζάκης, δεδομένων των συνθηκών που είχαν διαμορφωθεί, αφήνοντας καλές εντυπώσεις, με τον Παναθηναϊκό να φτάνει τελικά σε μια μεγάλης έκτασης νίκη με σκορ 89-51.

“Όλα Πράσινα” MVP of the Game: Γιώργος Παπαγιάννης