«Σουλτάνος» στην Πόλη ο «Εξάστερος»!

Με τους Νικ Καλάθη, Γιώργο Παπαγιάννη και Ιωάννη Παπαπέτρου να πραγματοποιούν μεγαλειώδεις εμφανίσεις στην Πόλη (οι δύο πρώτοι με double double), ο Παναθηναϊκός εξολόθρευσε την ουραγό της Euroleague με σκορ 67-91.

-

Με τους Νικ Καλάθη, Γιώργο Παπαγιάννη και Ιωάννη Παπαπέτρου να πραγματοποιούν μεγαλειώδεις εμφανίσεις στην Πόλη (οι δύο πρώτοι με double double), ο Παναθηναϊκός εξολόθρευσε την ουραγό της Euroleague με σκορ 67-91 στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής της Regular Season και συνέχισε να κυνηγά με αξιώσεις την οκτάδα.

Νταρουσάφακα: Μπράουν, Ντάγκλας, Πέινερς, Έβανς, Σαβάς
Παναθηναϊκός: Καλάθης, Κιλπάτρικ, Παπαπέτρου, Τόμας, Παπαγιάννης

Τα δεκάλεπτα: 17-20,37-46, 53-66, 67-91

Με πολύ γρήγορο ρυθμό και καλό σκορ ξεκίνησε η αναμέτρηση, με τις δύο ομάδες να πετυχαίνουν συνολικά 12 πόντους στα πρώτα 2 λεπτά (6-6, 8′) και να πορεύονται μαζί, παρά το προσωρινό +4 του Παναθηναϊκού (2-6, 1′). Οι “πράσινοι” με οδηγό την επιθετική τους λειτουργία κατάφεραν να ξεφύγουν ξανά με 4 πόντους στα μέσα του 1ου δεκαλέπτου, όμως για μια ακόμη φορά οι Τούρκοι επέστρεψαν εκμεταλλευόμενοι τα αμυντικά λάθη των αντιπάλων τους (12-12, 5′). Παρόλα αυτά, η ομάδα του Πιτίνο λίγο αργότερα έφτασε για τρίτη φορά σε 10 λεπτά στο +4 (12-16, 7′), όμως τελικά το “Τριφύλλι” έκλεισε την 1η περίοδο έχοντας ισχνό κεφάλι στο σκορ με 17-20, καθώς το τρίποντο του Ντάγκλας “έκοψε” κατά το ήμισυ το “πράσινο” προβάδισμα.

Ιδανικά μπήκε στο παρκέ ο Παναθηναϊκός στο 2ο δεκάλεπτο, με… κρεσέντο Γκιστ, ο οποίος πέτυχε 4 πόντους μέσα σε 1 λεπτό (17-24, 11′), ενώ ο Λάνγκφορντ με προσωπική ενέργεια έστειλε το “Τριφύλλι” για παρθενική φορά στην αναμέτρηση στο +9 (17-26, 12′). Στη συνέχεια, οι φιλοξενούμενοι όχι μόνο μπόρεσαν να διατηρήσουν το αβαντάζ των 9 πόντων, αλλά και να το διευρύνουν παραπάνω, με τον Καλάθη να πρωταγωνιστεί στο σερβίρισμα προς όλους τους συμπαίκτες του, μα κυρίως στον Τόμας (23-34, 14′), με τον Ερνάκ να καλεί αμέσως τάιμ άουτ. Οι οδηγίες του Τούρκου τεχνικού δεν φάνηκαν να πιάνουν τόπο, καθώς ο Παναθηναϊκός δεν άργησε να αγγίξει ακόμη και το +14 (26-40, 17′), όντας πολύ παραγωγικός επιθετικά κι έχοντας σφίξει σε μεγάλο βαθμό ανασταλτικά. Παρόλα αυτά, στο τελευταίο λεπτό του 1ου ημιχρόνου ο “Εξάστερος” εμφάνισε σημάδια χαλάρωσης στην άμυνα κι επέτρεψε στους Τούρκους να τρέξουν ένα σερί 6-0 για το 37-46.

Η νωθρότητα με την οποία ο Παναθηναϊκός ολοκλήρωσε το 1ο ημίχρονο φάνηκε να μεταφέρεται και στο 3ο δεκάλεπτο. Οι “πράσινοι” με γρήγορο τρίποντο εις βάρος τους έπεσαν στο +6, το οποίο μάλιστα μετά από μεγάλη πίεση των Τούρκων και παιδικά λάθη των παικτών του Πιτίνο σε άμυνα κι επίθεση διατηρήθηκε μέχρι και το 28′ (53-59) και εάν μάλιστα η Νταρουσάφακα δεν είχε πετύχει μόλις 3/14 τρίποντα, τα πράγματα ίσως ήταν διαφορετικά. Ο Αμερικανός προπονητής των φιλοξενούμενων κάλεσε τάιμ άουτ και έκανε ορισμένες αλλαγές, με τους Κυπελλούχους Ελλάδος να αφυπνίζονται εμφανώς και να ολοκληρώνουν ιδανικά την 3η περίοδο, κλειδώνοντας το σκορ στο +13 (53-66) και ανακτώντας τα κεκτημένα του μεγαλύτερου μέρους του 1ου ημιχρόνου.

Στο 4ο δεκαλέπτο ο Παναθηναϊκός μπήκε για να τελειώσει οριστικά την υπόθεση “νίκη”, με τον Παπαπέτρου να βγαίνει μπροστά και με τον Παπαγιάννη να τον στηρίζει στο σκοράρισμα, κατάφερε να οδηγήσει την ομάδα του στο εντυπωσιακό +22 (55-77, 35′) στα μέσα της περιόδου. Ωστόσο, αυτό δεν έμελλε να είναι το μεγαλύτερο προβάδισμα του “Τριφυλλιού”, καθώς λίγο αργότερα ο Λεκαβίτσιους διαμόρφωσε το +24, με τον Παπαγιάννη μάλιστα να το διατηρεί με τις προσπάθειές του και με τον συνήθη “ύποπτο” Παπαπέτρου να το διευρύνει (57-83, 36′). Όπως ήταν λογικό, τα επόμενα λεπτά ήταν διαδικαστικά, δίχως να αλλάξει κάτι ουσιαστικό, με τον Παναθηναϊκό τελικά να παίρνει με άνεση το “διπλό” στην Πόλη με σκορ 67-91.

“Όλα Πράσινα” MVP of the Game: Νικ Καλάθης